Урок "Розмноження рослин: статеве і нестатеве".

Про матеріал
Ознайомити учнів з основними типами розмноження, показати їх роль як для дикорослих так і для культурних рослин.
Перегляд файлу

Тема уроку: Розмноження рослин: статеве і нестатеве.

 

Мета уроку: Ознайомити учнів з основними типами розмноження, показати

                      їх роль як для дикорослих так і для культурних рослин.

                      Розвивати вміння працювати з літературою, наочністю.

                      Виховувати любов до природи, до сільськогосподарських

                      професій: садівника, овочівника, квітникаря, агронома.

 

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

 

Обладнання: Таблиці: «Розвиток папороті», «Вегетативне розмноження

                        рослин», гербарій папоротей, пагони.

 

 

                            Хід уроку.

І. Організаційний момент.

 

Прийом: «Гарний настрій».

Згадайте щось найприємніше, що з нами відбувалось і усміхнімось. Усмішкою побажайте всім успіхів.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

      Тести

1.Найбільше хлоропластів у листку містять клітини:

а) шкірки;          в) губчасті.

б) стовпчасті;

2. Вкажіть назву листка, що складається з черешка і однієї листкової пластинки:

а) сидячий;         в) складний;

б) простий;         г) прилисток.

3. Вкажіть, видозміною якого органа є колючки кактуса:

а) кореня;           в) листка;

б) пагона;           г) прилистків.

4. Вкажіть, як називається виведення рослиною водяної пари через продихи:

а) повітряне живлення;     в) дихання;

б) фотосинтез;                    г) транспірація.

5. Вкажіть рослину,  для якої характерні пальчастоскладні листки:

а) гіркокаштан звичайний;  г) карагана;

б) конюшина;                        д) горобина.

в) жито;

6. Вкажіть, у яких клітинах листка найінтенсивніше відбувається фотосинтез:

а) шкірки;                в) овальних;

     б) стовпчастих;       г) ситоподібних трубках

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Проблемне питання

-          Поясніть біологічне значення розмноження рослин?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

             План.

  1. Нестатеве розмноження:
    • спорами
    • зооспорами
    • вегетативне .
  2. Статеве розмноження.

1. Розмноження  це процес відтворення собі подібних організмів, який забезпечує неперервність життя видів. 

                                                                                                                                        

 

1. Нестатеве розмноження – це розмноження, яке відбувається за участю нестатевих клітин лише одного організму. Всі нащадки, які утворилися з цих клітин, є подібними до батьківських , тому що спадкова інформація передається без змін. Нестатеве розмноження обмежує різноманітність ознак нових особин, але може за короткий час забезпечити утворення великої кількості нащадків.

Нестатеве розмноження відбувається за участю нестатевих клітин. У рослин розрізняють такі види нестатевого розмноження:

-поділ клітини навпіл;

-спороутворення;

-вегетативне розмноження.

Поділ навпіл – це розмноження шляхом утворення з однієї 

материнської клітини двох дочірніх, які не завжди схожі одна на одну.

 Спороутворення – це розмноження шляхом утворення спеціальних клітин – спор, з яких виникає нове покоління. Спора – це спеціальна клітина, вкрита захисною міцною оболонкою.

При вегетативному розмноженні новий організм бере початок із звичайних клітин тіла. У рослин цей вид найпоширеніший.

Грунтується вегетативне розмноження на явищі регенерації, тобто здатність відновлювати цілий організм з його частин у результаті поділу та подальшої спеціалізації клітин.

До способів вегетативного розмноження належать:

До розмножень пагонами належать:

-живцями (частинами стебла);

-відсадками;

-паростками (коли утворюються додаткові бруньки);

-видозміненими пагонами;

-вусами (повзучими стеблами);

-щеплення (прищеплення частин вегетативного органа однієї 

рослини до другої; рослину, на якій роблять щеплення називають підщепою, а рослину, яку прищеплюють – прищепою).

До розмножень коренями належать:

-кореневими паростками (у хріну, кульбаби, малини, вишні, 

обліпихи, осики є горизонтальні корені на яких утворюються додаткові бруньки, а з них відростають молоді пагінці; біля пня спиляного дерева часто видно молоду парость);

До розмноження листками належать:

-листковими живцями;

-живородіння (дітками).

 

  

2. Статеве розмноження.  Статеве розмноження – це спосіб розмноження при якому відбувається злиття чоловічої та жіночої статевих клітин ( гамет) з утворенням зиготи з якої розвивається нова рослина . Із зиготи розвивається дорослий організм наступного покоління, який несе в собі ознаки двох батьківських організмів.

На відміну від нестатевого, у разі статевого розмноження з'являється велика різноманітність ознак у особин, що дозволяє їм краще пристосовуватися до мінливих умов життя.

 

V. Узагальнення вивченого матеріалу.

Прийом "Словничок". Учні записують нові біологічні терміни, які вивчили на уроці.

Розмноження  це процес відтворення собі подібних організмів, який забезпечує неперервність життя видів. 

Зооспори – це спори з джгутиками, які активно рухаються в водному середовищі. (За сприятливих умов із них розвиваються нові рослини – водорості).

Вегетативне розмноження – це тип нестатевого розмноження, при якому з вегетативних органів материнського організму утворюються нові особини.

Статеве розмноження – це спосіб розмноження при якому відбувається злиття чоловічої та жіночої статевих клітин ( гамет) з утворенням зиготи з якої розвивається нова рослина.

 

 Інтерактивна вправа – робота в парах.

Використовується таблиця: «Вегетативне розмноження рослин» та теоретичний матеріал, з допомогою яких кожна пара характеризує певний тип вегетативного розмноження: кореневими паростками, вусами, бульбами,

кореневищами, цибулинами, відводками, стебловими живцями, щепленням .

 

Вегетативне розмноження рослин.

                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом: «Практичний крок».

Виконання щеплення брунькою, використовуючи таблицю: «Вегетативне розмноження рослин ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом: «Ми спеціалісти с/г професій».

Що б ми з вами взяли для себе будучи агрономами, садоводами, овочівниками, лісниками, квітникарями?

 

VІІ. Домашнє завдання: Опрацювати матеріал підручника.

      Творче завдання: Якими способами можна розмножити смородину, аґрус

                                    в домашніх умовах?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
11 лютого 2020
Переглядів
16456
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку