Урок «Розпізнавання дієслів у реченнях. Спостереження за роллю дієслів у реченнях і текстах»

Про матеріал

Мета уроку. Вдосконалювати знання учнів про дієслово; формувати вміння розпізнавати дієслова за істотними ознаками (питаннями, значенням, роллю в реченні), вчити ставити запитання від іменника до дієслова.

Розвивати зв'язне мовлення, фонематичний слух.

Виховувати гордість за свою Батьківщину.

Перегляд файлу

3 клас, українська мова

Урок № 99

Тема уроку. Розпізнавання дієслів у реченнях. Спостереження за роллю дієслів у реченнях і текстах (впр. 392 – 398)

Мета уроку. Вдосконалювати знання учнів про дієслово; формувати вміння розпізнавати дієслова за істотними ознаками (питаннями, значенням, роллю в реченні), вчити ставити запитання від іменника до дієслова.

         Розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух.

          Виховувати гордість за свою Батьківщину.

Обладнання. Запис каліграфічної хвилинки на дошці; папка «Космос»; картки

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Каліграфічна хвилинка

Зз  Зз ЗЗ ЗЗ зз зз за яєць ає

Заєць має двоє вух.

Як одним він рухає,

Другим слуха вітерець,

Що за полем дмухає.

  • Назвіть дієслова. Як ви їх визначили?
  • Що таке дієслово? На які питання вони відповідають?
  • Зробіть транскрипцію слова вітерець.

2. Робота над загадками. Словникова робота.

  • На небі біліє, світить, а не гріє.            (Місяць)
  • На ракеті він літає і скафандр чудовий має.   (Космонавт)
  • Засвітила, полетіла – хвіст вогненний залишила. (Ракета)
  • Один баранець тисячі овець пасе.    (Місяць і зорі)

- Якою темою можна об’єднати всі слова – відгадки? (Космос)

- Продовжіть цей ряд слів

Супутник, космічний корабель, космонавтика …(скафандр, Марс, ракета, невагомість, політ, космонавт)

- Прочитайте і запишіть речення з підручника (с. 159)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати дієслово. Дізнаємося, чому саме 12 квітня відзначають 12 квітня Всесвітній день авіації і космонавтики

ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективна робота (впр. 392, с.159)

- Уважно прочитайте текст вправи. Про що він?

- Доберіть заголовок до тексту.

- Хто є першим космонавтом нашої незалежної держави?

2. Коротка інформація про Л.Каденюка (портрет)

Леонід Каденюк народився в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Навчався Чернігівському училищі льотчиків. У 1995 році переміг у конкурсі на спеціальний україно – американський політ. Підготовку до польоту пройшов у місті Х’юстоні. У космосі перебував 16 діб. Екіпаж у складі 6 чоловік проводив біологічні дослідження.

3. Продовження роботи над вправою 392. 

- Поставте запитання до виділених дієслів.

- З якими іменниками вони пов’язані?

- Випишіть дієслова з іменниками, поставивши запитання від дієслова до іменника.

Відзначаємо (що?) день; створювали (що?) кораблі.

4. Робота над текстом вправи 393.

- Прочитайте текст вправи.

- Яка його основна думка. (Розширювати знання про космос)

- До виділених слів доберіть синоніми. Запишіть їх.

Розлучаються – прощаються, мандрують – подорожують.

- Складіть речення з одним із даних дієслів.

Космонавти подорожують зоряними шляхами.

- Розберіть речення за членами речення. Яким членом речення виступає дієслово?

У. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Вибіркове списування

- Прочитайте текст. Випишіть головні члени речення, ставлячи запитання від підмета до присудка.

         У траві роса виблискує сріблом. Вітаються з тобою білі голівки ромашок. Червоно вабить конюшина. Під кущем глоду вихитується ніжна шипшина. Уже й бджоли снують. У дубовому гаї понад струмком заливається іволга. Ще й соловейко витьохкує.

Зразок. Роса (що робить?) виблискує.

Дайте відповіді на запитання:

- Якою частиною мови виступають присудки?

- На які питання відповідають дієслова?

2. Робота над віршем.

- Прочитайте вірш. Спишіть другу і третю строфу. Підкресліть дієслова та іменники, що з ними пов’язані.

Твоя земля

Розтанула зоря досвітня,                      Вона тобі не пошкодує

Росою вкрилися поля.                           Свого добра, свого тепла:

Ласкава, щедра і привітна                    І щедро хлібом нагодує,

Лежить навкіл твоя земля.                    Води хлюпне із джерела.

                        Для тебе цвітом зарясніє,

                        Птахами виповнить ліси.

                         Вбере долини й полонини,

                         У квіти дивної краси.

3. Творче списування.

- Прочитайте текст. Спишіть його, розкриваючи дужки. Виділені слова розберіть за будовою.

Омела

        Омела – це рослина-паразит. Вона (рости) на дереві і (пити) з нього соки. Ти (бачити) на гілках деяких дерев зелені густі шапки – немов пташині гнізда? Улітку вони (ховатися) серед листя і малопомітні. Зате їх добре видно взимку та восени. Тобто, коли дерева (стояти) голі, безлисті. Ото і є омела.

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Закінчити речення»

- На сьогоднішньому уроці я дізнався …

- Для мене новим було …

УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 160, вправа 394, 1 група – списати, 2 група - завдання 3.


docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
3212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку