Тема: розпізнавання іменників (без уживання терміну) за питаннями хто? що? Складання речень.
Мета: вчити учнів розрізняти «предмет» і «слово» як його назву; формувати вміння розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що? Розвивати словниковий запас, мовлення учнів, виховувати почуття взаємодопомоги .
Обладнання: фішки, стікери, предметні малюнки, картки із завданнями , «мікрофон»
Хід уроку
І. Організація класу.
Дзвоник кличе-дзень-дзелень.
Добрий день на увесь день.
Всі в долоньки поплескайте
І тихесенько сідайте.
ІІ. Повторення вивченого.
Допиши слово:
До я
Лист щ
Насінн ь
Пада я
Осін є
«Мозговий штурм»
- Дайте відповідь одним ловом:
- Скільки звуків у слові «осінь»?
- Букв у слові «осінь»?
- Скільки звуків позначає буква «я» у слові «листя»? Який це звук?
- Який подовжений звук чуємо у слові «насіння»?
- Скільки звуків позначає буква «є» у слові «подає»?
Із поданих слів виділи зайве : «синє, високе, низьке». Поясни свій вибір.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
М мл му ом мли тя
А яке слово зайве тут ? «сніг, мороз, листя»
Сипле листя золота осінь.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку, актуалізація опорних знань.
-Із чого складаються речення?
-Чи можуть слова нічого не означати, бути без значення ?
-На минулому уроці ви вчили слова, що означають назви предметів.
-На які питання відповідають слова, що означають назви предметів?
-Чи до будь- якого слова-назви можна поставити будь-яке питання?
Cьогодні ми постараємось з’ясувати , які слова – назви предметів відповідають на питання що? І запам’ятати це.
V. Вивчення нового матеріалу
Поділ на групи (на дошці –предметні малюнки).
Робота з підручником
Перевіримо, чи правильний висновок ми зробили : с. 79 книги- ознайомлення з правилом.
-Наведіть приклади до правила.
Гра «Виростимо речення» . Ключове слово «сонечко».
І група ІІ група
Весело світить сонечко. На квітку сіло сонечко.
-Про яке сонечко (демонстр.малюнок) склали речення І і ІІ група?
- На яке питання відповідає слово?
Запишіть ці речення. Підкресліть головні слова.
Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Вибірковий диктант: Зима, зайчик, сніжок, ялинка, ліс, лісник, іграшка.
Зоровий диктант: Ключ, кавун, слон, слива.
Гра «Мовчки пощипаймося»
І група- малюнок 2 група-питання
Р. що ? С. хто?
VII.Розвиток мовлення
Хто ? Який ? Що робить? Моє ставлення?
1 2 2 1
Як інакше можна назвати?
1
Рукавом махнув і дерева нагнув. -1 гр.
Хто з хвостом і вушками, в кого лапи з пампушками? -2гр.
VIII.Підсумок
-Чи запам’ятали ви ,які слова – назви предметів відповідають на питання хто? що?
- Що вам у цьому допомогло?
- Коли було цікаво на уроці, а коли ні?
- Яким був для вас урок?