Урок "Розрахунки за хімічними формулами"

Про матеріал
Розробка уроку узагальнення у 8 класі "Розрахунки за хімічними формулами". Містить цікаві завдання з різними формами роботи по даній темі
Перегляд файлу

8 клас

Тема. Розрахунки за хімічними формулами

Мета:

  • Поглибити уявлення учнів про молярну масу речовини; навчити використовувати набуті знання для обчислення за хімічними формулами молярної маси, маси, кількості речовини, молярного об’єму газів та відносної густини
  • розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам’ять,    формувати науковий світогляд
  • розвивати навички розв’язувати задачі
  • виховувати творчу, допитливу особистість, почуття гідності, бережливості, вміння працювати в колективі, взаємодопомогу.

Обладнання та реактиви: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, роздаткові картки

 

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

1) Що таке к-ть речовини? В чому вона вимірюється?

2) Скільки атомів Феруму міститься в 2 моль заліза? (12,04 · 1023 атомів)

3) Молярна маса молекули кисню О2 дорівнює... (32 г/моль)

4) Формула розрахунку кількості речовини за відомою масою речовини. (n = m/М)

5) Яке значення молярного об’єму газів за нормальних умов? (22,4л/моль)

6) Стала Авогадро NА дорівнює... (6,02 · 1023 частинок/моль)

7) Поясніть що становить собою відносна густина газів

8) Порівняйте два гази: кисень і вуглекислий газ. Який із цих газів важчий? Як це можна визначити?

 

III. Застосування знань, умінь і навичок

Учитель. Сьогодні на уроці, ми узагальнимо знання про кількість речовини та будемо продовжувати вчитись робити розрахунки за хімічними формулами, вдосконалювати навички розв’язувати задачі

Розв’язування задач. Практика на прикладах  (робота біля дошки)                                                         

Задача 1                                                                                                                                      Для 6,8 л азоту обчисліть: а) кількість молекул; б) масу цієї порції речовини; в) відносну густину за гелієм

Задача 2

Відносна густина газу Х за гелієм – 8, маса його 24г. Обчисліть молярну масу газу та кількість речовини

Робота з таблицями (по варіантах)

За допомогою даних у таблиці заповніть порожні комірки

 

Речовина

m

n

V

N

СО

1,4г

 

 

 

С3Н8

22г

 

 

 

 

 

Речовина

m

n

V

N

С3Н6

90г

 

 

 

3

 

 

1,12л

 

 

Робота з тестовими завданнями (робота в парах)

1.Укажіть відносну густину вуглекислого  газу СО2 за  воднем

а) 16             б)22              в) 20             г) 44

2.Укажіть молярну масу газу, відносна густина за повітрям дорівнює 2,448

а) 64г/моль             б)36 г/моль              в) 71 г/моль           г) 25 г/моль

3.Позначте об’єм, який за н.у. займає 55г карбон (ІV) оксиду

а) 28 л             б) 32 л              в) 16 л             г) 29л

4.Укажіть кількість речовини СО, об’єм якого становить 16,8 л (н.у.)

а) 2 моль             б)1,5 моль             в) 0,5 моль             г) 0,75 моль

5.Укажіть кількість молекул що містить 10 моль водню

а) 6,02·1023             б) 6,02·1022              в) 6,02·1024            г) 6,02·1025

6.Укажіть кількість речовини азоту, у які кому міститься 3,01·1023 його молекул

а) 1 моль             б)0,25 моль              в) 0,5 моль             г) 2 моль

7.Укажіть масу 0,25 моль барій гідроксиду Ва(ОН)2

а) 53,5 г             б) 44 г             в) 54,25г             г) 42,75 г

8. Кисень займає об’єм 8,96 л. Вкажіть його масу

а) 12,8г             б)14,6г             в) 7,3 г             г) 10,3 г

9. Укажіть об’єм 1 моль газу за нормальних умов

а) 29 г/моль             б)22,4л/моль             в) 22,4 г/моль             г) 2,24л/моль

10. Укажіть масу магній оксиду кількість речовини 5 моль

а) 200г             б)100г             в) 250 г             г) 150 г

Відповіді: 1-б; 2-в; 3-а; 4-г; 5- в; 6-в; 7- г; 8 -а; 9-б; 10 –а

 

Вправа «Редагування тексту»(Творче завдання. Робота в групах)

Учні об’єднуються у три варіанти за рядами, та шукають помилки у завданнях

Завдання 1

Куріння будь-яких тютюнових виробів, незалежно від дози, так чи інакше шкодить організму. Коли ви курите, ваш організм поглинає не тільки нікотин. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання, і в першу чергу від цього страждають легені. Всім відомо що при курінні, разом із димом у повітря виділяється чадний газ СО. При скурюванні трьох сигарет

 виділяється по 2 моль цього газу з кожної. Якщо весь газ зібрати в колбу, то його об’єм становитиме 44,8 л. Отже, із димом потрапили у повітря 18,09·1023 молекул чадного газу

Помилки:  об’єм колби становив би 134,4л; із димом потрапили у повітря 36,12·1023  молекул чадного газу

 

Завдання 2

Стан атмосферного повітря-один з головних чинників, які впливають на здоров’я населення. Щороку по всій країні в атмосферу виділяється близько 17млн. тонн шкідливих речовин. Значний вплив на забруднення атмосферного повітря має автомобільний транспорт, кількість якого щороку зростає. Близько 60% забруднення атмосфери припадає на автотранспорт. Підраховано, що за 1 год їзди в повітря виділяється нітроген (ІV) оксид об’ємом 11,2 л.  Якщо підрахувати то протягом 3 год їзди з автомобіля виділяється цей газ масою 50 г, що містить 24·1023  молекул

Помилки:  протягом 3 год виділяється газ масою 69г; із димом потрапили у повітря 9,03·1023  молекул чадного газу

 

Завдання 3

Дихання — процес, який забезпечує надходження в організм кисню, використання його в окиснювальних процесах і видалення з  організму вуглекислого газу. Складається з трьох послідовних етапів: зовнішнього диханнятранспорту газів кров'ювнутрішнього дихання. Під диханням також розуміють сукупність реакцій

біологічного  окиснення органічних енерговмісних речовин з виділенням енергії, необхідної для підтримання  життєдіяльності організму.

Людина без дихання може прожити до 5 — 7 хвилин, навіть менше. Після такого проміжку часу відмирають невідновлювані клітини мозку.

Доросла людина вдихає за 1 хв 0,882л кисню. Отже, кількість речовини цього газу становить 0,2 моль, що містить 3,01·1023   молекул

 

Помилки:  0,039 моль газу; 0,23·1023  молекул

 

VІ. Підсумок уроку

  • Які нові знання та вміння ви отримали?
  • Яке відкриття було найнеочікуванішим для вас?
  • Яка інформація для вас стала новою?

V. Домашнє завдання

Підготуватися до письмової контрольної роботи

  • Повторити тему «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами»
  • Виконати завдання на картках

Заповнити в  таблиці  пропущені  місця

Речовини

М(реч),г/моль

n (реч), моль

m(реч.),г

N, молекул

Na2O

 

  2

 

 

K2CO3

 

 

 

1,803* 1022

    O2

 

1,5

 

 

Mg(OH)2

 

 

11,6

 

Ca3(PO4)2

 

 

1,55

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пилипчук Галина Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
1493
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку