Тема уроку. Розв’язання задач. Знайомство з коротким записом.
Мета уроку: закріпити уміння розв’язувати задачі на знаходження різниці і суми двох доданків; продовжувати формувати вміння заходити опорні слова в тексті задачі і на основі їх будувати хід розв’язання; розвивати логічне мислення, активізувати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість, бажання учитися, дбайливе й гуманне відношення до природи, один до одного.
Обладнання: макет дерева, малюнки весняних квітів, музична терапія «Голоси птахів», «Звуки лісу», пісня «Голубий вагон», картки з цифрами, гнізда з пташенятами (макети).
Хід уроку
І. Духовно-естетичний етап
1. Слово тренера.
Починаємо наш урок. Оцінимо свій настрій. Перед вами картки з цифрами «1, 2, 3». Виберіть одну з них.
1. Пасивність – нічого не хочу робити.
2. Золота серединка – і хочу й не хочу працювати.
3. Активність – хочу працювати, пізнавати нове.
На початку уроку домінує емоційний настрій – число ____.
2. Діти, на минулих уроках ми з вами вивчили, як вітають один одного в Японії, а сьогодні привітаємось по-ягуарськи – це плем’я, яке живе в Африці.
Доторкніться вказівним пальцем правої руки до кінчика носа сусіда.
А тепер:
Сіли діти, підтягнулись,
Один одному посміхнулись.
На урок увагу, активність візьміть,
Сядьте рівненько,
Рахувати почніть.
ІІ. Установчо-емоційний етап.
1. Усна лічба.
а) «Колові» приклади. Гра «Склади потяг».
Розташуйте вагони таким чином, щоб відповідь кожного з прикладів указував на перший компонент наступного приклада.
1 + 8 3 + 4 10 – 2 4 – 3
7+ 3 9 – 6 8 – 4
- На цьому потязі ми відправимось у подорож, а для цього треба гарно рахувати.
б) Гра «Паровозик»
Проміжні відповіді показуйте на картках.
4 + 4 – 3 + 0 + 2 = 7
1) Які уявлення у вас виникають з цим числом?
- Назвіть склад числа 7;
- Якою властивістю користуєтеся, коли говорите 6 і 1, 1 і 6.
в) Хвилинка каліграфії
ІІІ. Проблемно-пошуковий етап
- Всі ми відправляємося у путь-дорогу. (Перший куплет пісні «Голубий вагон»).
Поїзд зупинився і по вузенькій стежці ми підійшли до лісу. А там надпис на стовпі.
Багато лісу – не губи,
Мало лісу – бережи,
Немає лісу – посади.
- Що ви зрозуміли з цього прислів’я? (Ліс треба берегти).
2. Звучить музика «Спів птахів»
- Щось у лісі неспокійно. Це птахи так стривожено кричать. Вночі був сильний вітер і гнізда впали на землю.
- Що будемо робити? (Будемо їх рятувати).
- А чому? Вони маленькі, беззахисні, їх можуть з’їсти звірі. Треба розв’язати приклади і причепити гнізда на дерево, щоб вони не попадали.
3. Робота в парах
10 – 9 8 – 2 3 + 1
5 + 4 7 + 2 10 – 1
Якщо правильно розв’яжете, врятуєте пташенят та прочитаєте зашифроване слово. (Задача).
ч а в г Б з к л д н
4 9 3 2 5 1 7 8 6 0
- Скільки пташенят ми врятували?
- Яке слово вийшло?
- Що таке задача?
- Підемо далі лісом. Йшли ми, йшли і прийшли на яскраву галявинку.
- Що на ній росте? (Квіти)
- Які?
- А які весняні квіти ще можуть тут рости?
- До якої частини природи вони належать?
- Доведіть, що квіти – частина живої природи.
- Діти, а квіти нам щось шепочуть. Як ви думаєте, а що саме?
Не зривайте квіти, не вбивайте,
Життя одне – не віднімайте,
Воно дано їм, як і нам,
Радіти сонцю і вітрам.
- З ким можна порівняти квіти? (З нами – маленькими дітьми).
- А як ви себе почуваєте, коли вас ображають, обзивають? (Щоб такого не траплялось, треба берегти один одного, не ображати слабшого, меншого.)
- Візьміть за руки товариша по парті і передайте йому свій імпульс добра.
IV. Оціночно-змістовий етап
1. Розв’язання задач.
а) Склади задачу про квіти на галявині.
4 та 5
- Яка схема підійде до цієї задачі
б) Склади до цієї схеми задачу про квіти
- Лисички звертаються до вас із проханням
2. Фізхвилинка. «Звуки лісу».
На галявинці дві сестрички – дві пухнастенькі лисички.
Вранці рано умивались, рушничками витирались,
Ніжками тупали, ручками хлопали.
Вправо, вліво нахилялись, потім знову піднімались.
Ось здоров'я в чому секрет,
Усім друзям – фізкультпривіт!
V. Контрольно-рефлексивний етап.
1. Робота за підручником стор.101
а) Завдання 3 (1).
Прочитайте умову задачі.
- Про що в ній говориться?
- Назвіть опорні слова.
Було –
Подарувала –
Залишилося –
Якщо записати опорні слова і проставити біля них числа, то отримаємо короткий запис.
Умову задачі можна відобразити у вигляді схеми. (Знайдіть її).
- Яке із слів підказало дію?
- Розв’яжіть задачу. Назвіть відповідь.
б) Завдання 3 (2). Усно.
Прочитайте умову другої задачі.
- Назвіть опорні слова. Поставте числові дані.
- Яка із схем відповідає даній умові?
- Діти, ви любите брати з собою іграшки?
- Про які іграшки будемо говорити в задачі?
- Якою дією розв’яжемо задачу?
Запишіть розв’язання задачі. Назвіть відповідь.
- Всі ви любите грати, розважатися?
- А як себе правильно поводити в лісі?
- Чому?
Давайте послухаємо тишу.
2. Самостійна робота.
1 В – Задача 1, стор. 101.
2 В – Задача 2, стор. 101.
Деяким дітям пропонується схема умови задачі.
Порівняйте свої відповіді та запис на дошці.
VІ. Адаптаційно-перетворюючий етап.
Наш урок добігає кінця. Який у вас настрій? Покажіть картку? Домінує число
Спасибі вам за роботу.
Придумайте привітання нашого класу.