Урок №
ТЕМА. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РОЗРАХУНКОВИХ ЗАДАЧ: ВИВЕДЕННЯ МОЛЕКУЛЯРНОЇ ФОРМУЛИ РЕЧОВИНИ ЗА ЗАГАЛЬНОЮ ФОРМУЛОЮ ГОМОЛОГІЧНОГО РЯДУ ТА ГУСТИНОЮ АБО ВІДНОСНОЮ ГУСТИНОЮ.
Мета: формування предметних компетентностей: Формувати вміння і навички розв’язування задач на виведення формули вуглеводнів за загальною формулою гомологічного ряду, густиною та відносною густиною;
Обладнання та реактиви: підручник, картки-завдання.
Базові поняття та терміни: густина, відносна густина, молярна маса, алгоритм, найпростіша формула, вуглеводень.
Тип уроку: застосування набутих знань на практиці.
Наскрізні змістовні лінії:
Громадянська відповідальність.
Навчатися працювати в команді, відповідально ставитись до завдань, визначених колективом, та ретельно виконувати свою частину роботи. У позаурочний час дбати про чистоту навколишнього середовища свого регіону, брати посильну участь у реалізації соціально значущих навчальних проектів.
Здоров’я і безпека.
Дотримання правил безпечного поводження з речовинами і матеріалами у лабораторії, побуті й довкіллі; усвідомлення залежності здоров’я від чистоти води, повітря, складу харчових продуктів; дотримання здорового способу життя.
Екологічна безпека і сталий розвиток
Значення засобів захисту рослин і їхній вплив на здоров’я людей та довкілля за їх неправильного використання.
Забезпечення збереження довкілля під час одержання, зберігання, транспортування і застосування вуглеводнів та їхніх похідних
Підприємливість і фінансова грамотність
Одержання алканів, етену, етину, бензену, їх застосування.
Компетентності: предметна компетентність, ключова компетентність: інформаційно-цифрова, спілкування державною мовою, екологічна грамотність і здорове життя, обізнаність та самовираження у сфері культури, математична компетентність
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, побажання хорошого настрою.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Тест – контроль
1. Серед наведених реакцій вкажіть реакцію гідрування:
А) С3Н6 + НСl → ; В) С3Н6 + Н2О→;
Б) С3Н6 + Н2 → ; Г) С3Н6 + Br2 → .
2. Серед наведених реакцій вкажіть реакцію галогенування:
А) СН2 ═ СН2 + Cl2 → ; В) СН2 ═ СН2 + НСl → ;
Б) СН2 ═ СН2 + О2 → ; Г)СН2 ═ СН2 + Н2 → .
3. . Серед наведених реакцій вкажіть реакцію гідрогенгалогенування:
А) СН4 + Cl2 → ; В) СН ≡ СН + НСl → ;
Б) С2Н2 + О2 → ; Г) ) С2Н2 + Н2 →.
4.Які з наведених речовин знебарвлюють бромну воду:
А) СН3 ─ СН2─СН3; В) СН ≡ СН; Д) ) СН3 ─ С ═СН2 ;
│
СН3
Б) СН3 ─ СН ═ СН2; Г) СН3 ─ СН ─ СН3 ;
│
СН3
5. Якими речовинами можна скористатися, щоб виявити сполуки з кратними (подвійними та потрійними) зв’язками:
А) Н2; Б) Br2; В) КМпО4; Г) НСl .
6. Вкажіть тип реакції, спільний для насичених і ненасичених вуглеводнів:
А) приєднання; Б) заміщення; В) горіння; Г) обміну.
7. Які особливості будови зумовлюють характерні властивості етилену:
А) простий (ординарний) зв’язок; В) потрійний зв’язок;
Б) подвійний зв’язок; Г) два подвійні зв’язки.
8. Які особливості будови зумовлюють характерні властивості ацетилену:
А) простий (ординарний) зв’язок; В) потрійний зв’язок;
Б) подвійний зв’язок; Г) два подвійні зв’язки.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Будь яку речовину можна записати за допомогою формули. Формула речовини – це умовний запис складу речовини за допомогою символів хімічних елементів й індексів. Щоб визначити формулу речовини, необхідно знайти елементи, які входять до її складу, і кількість атомів кожного елемента, що утворює структурну частинку цієї речовини.
Отже, тема нашого уроку…(учні записують тему уроку і формулюють мету).
V. Вивчення нового матеріалу
В органічній хімії часто виникають труднощі із встановленням істинної
формули речовини, адже різниці у фізичних та хімічних властивостях близьких
гомологів майже немає. Крім того, якщо неорганічних речовин з подібним складом
мало, то в органічних сполуках лише вуглеводнів є тисячі.
Для того, щоб встановити склад органічної речовини, найчастіше аналізують
продукти згоряння цієї речовини і за їх співвідношенням роблять висновки про
склад вихідної сполуки.
Алгоритм розв’язування задач
Формули для обчислення молярної маси
M = Mr
M = DA *MA
M = ρ* Vm
M = m/n
Приклад 1.
При спалюванні вуглеводню масою 4,4 г одержали 13,2 г вуглекислого газу і
7,2 г води. Відносна густина його парів за воднем 22. Визначте його істинну
формулу.
1. Складаємо схему рівняння реакції: СxНy + О2 → xСО2 + y/2Н2О
2. За відносною густиною обчислюємо молярну масу вуглеводню
М=22·2=44 г/моль
3. Зі схеми видно, що атоми Карбону з вуглеводню переходять у
вуглекислий газ, а Гідрогену – у воду. Порівнявши кількості цих речовин, ми
отримаємо відповідно співвідношення атомів Карбону та Гідрогену у вуглеводні.
ν(СxНy)= 4,4г/44г/моль=0,1 моль
ν(СО2)= 13,2г/44г/моль=0,3 моль
ν(Н2О)= 7,2г/18г/моль=0,4 моль
0,1моль 0,3 моль 0,4моль
СxНy + (x+y/4)О2 → xСО2 + y/2Н2О
1 моль 3 моль 4 моль
х=3 y/2=4 y =8
С3Н8 – пропан
4. Перевіряємо, чи дана формула є істинною: М(С3Н8) = 44г/моль.
Отже, визначити формулу органічної речовини можна, порівнюючи
кількості речовин, маси чи об’єми реагентів та продуктів реакції. І це стосується не
лише реакцій горіння, а й рекцій приєднання, заміщення та ін.
Приклад 2.
Задача. Алкен масою 14 г знебарвлює бромну воду, в якій міститься 32 г
брому. Визначте формулу алкену, складіть напівструктурні формули його ізомерів
Дано:
m(CnH2n)=14г
m(Br2) = 32 г
___________
CnH2n - ?
Розв’язання
Складаємо рівняння реакції
14 г 32 г
CnH2n + Br2 = CnH2nBr2
М 160 г/моль
14г алкену знебарвлює 32 г брому, відповідно
х прореагує з 160 г.
Складаємо пропорцію:
14 – 32
М - 160
М(CnH2n)= (160·14)/32= 70 г/моль
12n + 2n = 70
14n=70
n=5 С5Н10 - пентен
Задача 1
Відносна густина пари деякого алкану за повітрям дорівнює 3,931. Визначте формулу алкану і назвіть його.
Дано: Розв’язання
CnH2n+2 Обчислюємо молярну масу алкану:
D(CnH2n+2)пов = 3,931 M(CnH2n+2) = D(CnH2n+2)пов *Mпов
Mпов=29г/моль
CnH2n+2 - ? M(CnH2n+2) = 3,931 *29г/моль = 114г/моль
Визначаємо число атомів Карбону в алкані:
M(CnH2n+2) = (14n+2)
114 = 14n +2
14n = 112
n = 8
C8H18
Відповідь: формула сполуки- С8Н18. Це октан
Задача 2
Відносна молекулярна маса алкану – 58. Визначте його формулу та назвіть його.
Дано: Розв’язання
CnH2n+2 Mr(CnH2n+2) = (14n+2)
Mr (CnH2n+2) =58 58 = 14n+2
14n = 56
CnH2n+2 - ? n = 4
C4H10
Відповідь: формула сполуки- С4Н10. Це бутан
Задача 3
Густина газуватого вуглеводню 1,965 г/мл за н.у. Визначте його формулу та назвіть його.
Дано: Розв’язання
CnH2n+2 M(CnH2n+2) = ρ* Vm
ρ (CnH2n+2 ) =1,956 г/мл M(CnH2n+2) = 1,965* 22,4 = 44 г/моль
44 = 14n + 2
CnH2n+2 - ? 14n = 42
n = 3
C3H8
Відповідь: формула сполуки- С3Н8. Це пропан
VІ. Узагальнення та систематизація знань
Розв’язування задач
Розв’язування тренувальних вправ (робота в парах)
1. При спалюванні 0,1 моль вуглеводню утворилося 0,4 моль вуглекислого газу і 0,5 моль води. Знайдіть формулу сполуки. (С4Н10)
2. При спалюванні 10 мл газуватого вуглеводню утворилося по 40 мл вуглекислого газу і водяної пари. Знайдіть формулу сполуки (С4Н8)
3. При спалюванні 112 мл газуватого вуглеводню утворилося 448 мл вуглекислого газу і 0,45 г води, густина речовини за воднем 29. Знайдіть формулу сполуки (С4Н10)
4. Алкен масою 28 г приєднує хлороводень об’ємом 11,2 л. Визначте молекулярну та напівструктурну формулу алкену (С4Н8)
5. Алкін масою 7 г приєднує бромоводень, об’єм якого рівний об’єму метану масою 4,15 г. Визначте формулу алкіну (С4Н6)
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника. Розв’язати задачу:
Відносна молекулярна маса алкану становить 72. Визначте формулу та обчисліть об’єм вуглекислого газу, що виділився при спалювання 4л цього газу (н.у.).
Задача. Алкен масою 7 г знебарвлює бромну воду, в якій міститься 16 г брому. Визначте формулу алкену, складіть напівструктурні формули його ізомерів (C5H10)
Творче завдання: підготувати вікі-статті «Склад і будова бензену»
VІІІ. Підсумок уроку