Математика , 5 клас
Тема уроку . Розвязування вправ на множення і ділення натуральних чисел . Дії над
числами .
Мета. Перевірити засвоєння початкових понять і вмінь теми ; повторити правила
знаходження невідомих компонентів дій множення і ділення ; відпрацювати навички розвязування вправ на всі дії з натуральними числами .
Розвивати логічне мислення , память .
Виховувати інтерес до математики .
Тип уроку. Застосування знань , умінь , навичок .
Предмет математики такий серйозний ,
Що корисно не нехтувати нагодою робити
Його трохи цікавішим .
Блез Паскаль .
Хід уроку
І. Організаційний момент .
Математику не можна вивчати ,
Спостерігаючи , як це робить сусід .
Нівей
ІІ. Перевірка домашнього завдання .
1. Відповіді на питання учнів .
2. Виконати дії : а ) 360 : 9 + 27 ; б ) 360 : ( 9 + 27 ) .
В чому відмінність прикладів а ) і б ) ? ( В порядку виконання дій ) .
3. Розв’язати рівняння :
40 : х = 5 120: х = 40 242 : х = 11
Яка компонента невідома ? Як її знайти ?
4. Розв’язати самостійно : а ) х : 13 = 10 б ) 12 : х = 4
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
а ) Біля дошки учні працюють самостійно .
Знайти значення виразу і по результатам дій відгадати загадки ( загадки зашифровані – кожному числу відповідає буква ):
1. Синій віл проковтнув увесь діл ( туман ).
154 78 + 3900 : 65 – 216 5
12072 10992 12012 1080 60
М Н Т А У
2. Весь вік пише , а само неписьменне ( перо ) .
256 + 144 : 16 – 8 5
225 265 9 40 400 25
О Е П Р К А
3. 1 ) 13 х = 195 2 ) х 18 = 90 3 ) х + 34 = 76 4 ) х – 546 = 216
Мене ріжуть , мене б’ють ,
Мучать і на порох трусять ;
Безперестанку гублять;
Всі мене щиро люблять .
( Хліб )
38 5 762 15 435 42 700
А Л Б Х М І К
б ) Усно : ” Хай живе теорія ! “
Розв’язати рівняння , за результатами дій одержимо слово . Яке ? одна відповідь – одна буква . При розв’язуванні рівнянь називати використане правило .
63 81 8 20 200 3 6
О Л М Д О І Ц
в ) Індивідуальні завдання для учнів з високим рівнем знань .
Перевірити завдання , виконані на дошці учнями ( відгадати загадки ).
ІV. Повідомлення теми , завдань уроку .
Питання до учнів : Яку тему ми з вами вивчаємо ?
Відповіді учнів :
1. Хто вивчив додавання ,
Той може далі йти,
До дії віднімання
В роботі перейти .
2. Додавання й віднімання –
Це наче дві сестрички ,
І тому вони від учнів
Вимагають схожі звички .
3. Як вивчиш віднімання ,
То не дивись стривожено :
Чудова й третя дія ,
Що носить назву множення .
4. Четверта дія – ділення ,
Від інших дій складніша ,
Тут є свої проблеми
І правила тут інші .
Вчитель : Додати та відняти ,
Помножить , поділити –
Всі дії з числами навчились ми робити .
А сьогодні ми продовжуємо з вами розв’язувати вправи на множення і ділення натуральних чисел , а також вправи на всі дії з натуральними числами .
Фізкультхвилинка .
V. Розв’язування вправ . Формування вмінь.
“Живи своїм розумом , але звіряйся з чужим”
1) Розв’язування вправ за підручником : Г.П. Бевз , № 547 (а ),№ 543(б) , № 543 (в)
2) Обчислити найзручнішим способом :
658 29 – 65529
64 258 – 64 39 – 64 19
49 362 + 51 362
3) Спростити вираз :
3х + 11х 26а + 94а 67в – 38в 23 4х 8х +12х +21
25у – 14у 28а + а 89с – с 6 7у 84с – 32с - 22с
4) Розв’язати рівняння:
х + 35х = 2808 29х – 11х = 504 6х + 25х = 1674
5) Додатково : (х + 8 ) : 7 = 9 408 : х = 17 х : 19 = 26
VІ. Презентація ( жарт )
Діти отримали домашнє завдання - презентувати математику , своє відношення до неї . Перевірити , що маємо . Наприклад :
1.Хочеш лікарем стати ,
Хочеш в космос літати , -
Перш за все треба , друже ,
Математику знати .
2. Щоб задачу розв’язати ,
Треба математику вивчати .
Легко вона піддається
Для тих , хто її дізнається.
А хто її не знає ,
Усе життя страждає .
VІІ. Домашнє завдання .
№ 544 ( виконати дії )
№ 540 (рівняння )
№ 542 ( задача )
VІІІ. Підсумок уроку .
Розгадаємо кросворд , і ми одержимо в виділених клітинках ключове слово , яке дає оцінку нашій праці .
1. Дія , обернена до дії ділення .
2. Як називається компонента при додаванні ?
3. Дія , обернена до дії множення .
4. Компонента при множенні .
5. Найменше натуральне число .
6. Яким інструментом виконуємо малюнок ?
7. Як ми сьогодні попрацювали ?
Яке з цих слів не відноситься до математики ?
( Молодці )
Дякую за урок , діти .