відкритий урок у 6 класі з використанням біографії М.В.Остроградського
З досвіду роботи
вчительки математики Мариндич Лариси Миколаївни
Тема: Розв’язування вправ на всі дії з дробами.
Мета:
- виробляти вміння та навички розв’язування вправ на всі дії з дробами, поєднувати математичний та історичний матеріал, повторити та закріпити знання учнів про життя і творчість М.В. Остроградського;
- розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів; пошукову пізнавальну активність учнів, допитливість, уміння швидко орієнтуватись в ситуаціях, уміння мислити нестандартно;
- виховувати учнів справжніми громадянами своєї країни на прикладі життя і творчості М.В.Остроградського. відповідальність за колектив, бажання прийти на допомогу тим, хто її потребує, згуртованість.
Обладнання: Портрет М.В.Остроградського, хронологічна таблиця, родинне дерево Остроградських, різноманітний роздатковий матеріал (кросворд, гра „Хто швидше”), висловлювання видатних діячів про великого вченого та його слова про математику.
Тип уроку: урок закріплення умінь та навичок
Девіз уроку: Його творіння у світі добре знані:
Десятки теорем і формул, і думки,
Давно немає генія між нами...
Та в пам'яті він житиме віки!
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Урок сьогодні буде незвичайним. На ньому присутні гості.
Давайте з ними привітаємося.
ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку
Тема сьогоднішнього уроку: розв’язування вправ на всі дії з дробами з використанням біографії М.В.Остроградського. Його мета – удосконалювати вміння та навички виконання дій з дробами. Всі математичні дії ви будете виконувати, повторюючи і закріплюючі відомості про життя та творчість великого всесвітньо-відомого вченого, нашого земляка, чиє ім'я носить наша школа – Михайла Васильовича Остроградського.
ІІІ. Повторення та закріплення знань, умінь і навичок.
Розминка: на дошці записаний кросворд по темі „Звичайні дроби”. Запитання до кросворду допоможуть вам пригадати правила до цієї теми.
(кросворд додається)
Учитель: Слово надається нашому бібліографу, яка нагадає нам основні факти з життя та творчості М.В.Остроградського.
(На дошці вивішено хронологічну таблицю, за якою учениця будує свою розповідь)
Учитель: Отже, ви згадали основні моменти з життя та творчості великого вченого. Сьогодні ви будете розв’язувати вправи, відповіді на які пов’язані з життям і творчістю М.В.Остроградського.
Задача 1. Потяг проходить відстань між двома містами за 6 год. зі швидкістю 68 км/год. Скільки часу потрібно велосипедисту, щоб проїхати цієї відстані зі швидкістю 17 км/год.? (3)
Учитель ставить оцінки учням, які правильно розв’язали задачу, перевіряючи завдання в усіх.
Учитель: Це була не просто задача. У відповіді ви одержали число 3, що відповідає кількості козацьких родів з яких походить рід М.В.Остроградського. (Остроградський, Сахненко, Скоробагат, цікаво знати що дід Михайла служив козацьким сотником з 1691 року на Говтвянські Шар-горі (зараз с.Приліпка) з Успенської церкви на Шар-горі після її руйнації в 1936 році дерево продали в с.Михайлики на школу. )
У кожного на парті лежить таблиця „Цікаво знати”. Вам потрібно заповнити пропуски цифрами, які ви знайдете, коли розв’яжете вправи.
Цікаво знати Михайло Остроградський із ____ років життя ____ років був на навчанні в м. Полтаві і Харкові, ____ років був на навчанні в м. Парижі, ____ років працював на науковій і педагогічній роботі |
(1:)(7
):2
+20 (60)
х+1, якщо х= 8,5 (12)
Задача 2. Скільки років було М.В.Остроградському, коли вийшла в світ перша його наукова праця. Якщо цього числа дорівнює 6
? (25 років)
Учитель: Як називається ця праця? („Мемуари про поширення хвиль в циліндричному басейні”)
Учитель: Зараз ми проведемо гру „Хто швидше?”. На дошці накреслено табличку із 11 клітинок
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Я запропоную вам одинадцять тестових завдань з математики. Відповідь кожного завдання ви будете по черзі записувати в клітинки таблички, знайшовши його в іншій колонці. Кожне число відповідає номеру букви алфавіту. Букви ви знайдете в табличці з алфавітом. Хто першим прочитає слово?
Учням роздають таблиці з алфавітом.
1 |
Вік батька дорівнює 3 |
16 |
2 |
Яке число є ні просте, ні складене? |
3 |
3 |
Знайти значення виразу: 8,4:2 |
19 |
4 |
Розв’язати рівняння: |
15 |
5 |
У книжці 76 сторінок. Хлопчик прочитав 0.25 книжки. Скільки сторінок він прочитав? |
31 |
6 |
Яке число є найменшим простим непарним числом? |
1 |
7 |
Який найбільший дільник числа 22? |
11 |
8 |
Яке із даних чисел 8, 15, 21, 31, 44, 90 є простим? |
20 |
9 |
Знайти більший вираз: |
14 |
10 |
Назвати обернене число до |
22 |
11 |
Знайти 0,5 від числа 28 |
3 |
Український алфавіт
1 А |
2 Б |
3 В |
4 Г |
5 Г |
6 Д |
7 Е |
8 Є |
9 Ж |
10 З |
11 И |
12 І |
13 Ї |
14 Й |
15 К |
16 Л |
17 М |
18 Н |
19 О |
20 П |
21 Р |
22 С |
23 Т |
24 У |
25 Ф |
26 Х |
27 Ц |
28 Ч |
29 Ш |
30 Щ |
31 Ь |
32 Ю |
33 Я |
Учні називають прізвище Павловський.
Учитель: Ви правильно вгадали прізвище відомого викладача Харківського університету, на квартирі якого жив М.В.Остроградський, будучи студентом ІІ курсу цього університету. Павловський був широко освіченою людиною і намагався своє захоплення математикою передати молоді. Дуже швидко учень перевершив свого вчителя, про що той сказав такими словами: „Я скоро відчув, яка колосальна різниця між мною і Остроградським. Якщо я лише наполегливою працею добував знання, то мій учень, який від природи володіє блискучими здібностями, швидко засвоював готове і тут же творив своє. За три місяці занять Остроградський був уже в змозі спрощувати найскладніші математичні формули”.
Багато що з математики не лишається в пам'яті, але коли зрозумієш її, тоді легко при нагоді згадати призабуте.
М.В.Остроградський
Учитель: Наступне завдання – це приклад на всі дії зі звичайними і десятковими дробами. Перші три учні, які правильно розв'яжуть цей приклад, одержать оцінки.
(60)
Учитель: З чим у біографії вченого пов’язане це число? (60 років прожив великий вчений М. В. Остроградський)
Учитель: Молодці! Ви виявили не лише математичні здібності, але й історичні.
Згадаємо вислови М.В.Остроградського про математику.
Всі гадають, ніби математика – наука суха, що полягає вона тільки в умінні рахувати. Це безглуздя. Цифри в математиці відіграють наймізернішу, найостаннішу роль. Це – найвища філософська наука, наука найбільших поетів...
М.В.Остроградський
Якщо залишився час, можна пограти в гру „Ерудит”. Учні виходять до дошки і вчитель задає їм запитання.
Запитання до гри „Ерудит”
Підсумок уроку:
Учитель підводить підсумок уроку, запитує в учнів, чи цікавим для них був урок та що нового вони дізналися на ньому.
ХРОНОЛОГІЧНА ТАБЛИЦЯ ЖИТТЯ М.В.ОСТРОГРАДСЬКОГО
24 вересня 1801 року |
Народився М.В.Остроградський в сім’ї дрібних дворян в с. Пашенне Кобеляцького повіту Полтавської губернії |
1809 рік |
Поступив навчатися у „будинок для виховання бідних дворян” м. Полтава |
1812 рік |
Поступив навчатися у Полтавську гімназію |
21 серпня 1816 року |
Михайла зарахували вільно слухачем фізико-математичного факультету Харківського університету |
1817 року |
Михайла зарахували студентом фізико-математичного факультету Харківського університету |
1820 рік |
Закінчив Харківський університет, але атестат про закінчення не отримав |
Серпень 1822 рік |
Навчання в Парижі під керівництвом Лаплас, Коші, Ампер, Пуассон |
1826 рік |
Подав Паризькій Академії наук свою першу наукову працю „Мемуари про поширення хвиль в циліндричному басейні” |
1828 рік |
Прибув у Петербург |
Грудень 1828 року |
Петербурзька Академія наук обрала Остроградського ад’юнктом прикладної математики |
1830 рік |
Михайло Васильович одержав звання екстраординарного академіка |
1831 рік |
Михайло Васильович одержав звання ординарного академіка |
З 1847 року протягом 15 років |
Працював при штабі головного начальника закладів наглядачем за викладанням математики |
20 грудня 1861 рік |
Помер Михайло Васильович. Похований у с. Пашенному, в сімейному склепі Остроградських |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
(правильний)
У затемненому стовпчику учні прочитають слово „звичайні