Розв'язання задач на закон збереження імпульсу
Урок у 9 класі
Мета: поглибити й розширити уявлення учнів про сферу використання закону збереження імпульсу; формувати навички та уміння розв'язувати задачі;
розвивати самостійне, логічне та творче мислення учнів, уміння порівнювати, узагальнювати, систематизувати, робити висновки; виховувати працелюбність учнів, почуття колективізму та вміння самооцінювати себе.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп'ютер, тестовий матеріал, збірник задач, ППЗН Фізика , картка самооцінювання учня, фішки червоного та синього кольору.
«Скажи - і я забуду, покажи - і я запам'ятаю, дай діяти - і я навчуся»
китайська мудрість
Хід уроку:
1.Організаційний етап.
II. Актуалізація знань та умінь.
Інтерактивне експрес опитування. Метод «так»-«ні»( фішки червоного кольору – так, синього – ні ). Після завершення опитування учні себе оцінюють, виставляючи бали до картки самооцінювання.
1.Снаряд масою 20 кг, що летів горизонтально зі швидкістю 100м/с, влучив у пісок на
залізничній платформі і не розірвався. Якої швидкості набула платформа масою 8т, якщо
до падіння снаряда вона рухалася із швидкістю 0,5 м/с у тому ж напрямі, що і снаряд?
Дано: Розв’язання
m1=20кг Взаємодія снаряда і платформи є непружним ударом. За
Vо2 =0,5 м/с
Vо1 = 100м/с законом збереження імпульсу:
m2=8т=8000кг m1 Vо1 + m2 Vо2 = (m1 + m2) V
V-?
Всі тіла рухаються в один бік, туди і спрямована вісь ОХ.
У проекціях на вісь рівняння має вигляд:
m1Vо1 + m2 Vо2
m1Vо1 + m2 Vо2 =( m1+ m2) V V= .
m1+ m2
20*100+8000*0,5 кг м
V= = 0,75(м/с); [V]= =м/с.
Відповідь:0,75м/с. 8000+20 кг с
2. З човна масою 2 50кг зробили постріл під кутом 60 до горизонту в напрямі руху човна. На скільки змінилася швидкість човна, якщо маса заряду 20г, а швидкість його вильоту
400м/с? Розв’язання
Дано: За законом збереження імпульсу:
m1=250кг m1Vо1= m1V1 + m2V2
m2=20г=0,02 кг
V2 =400м/с У проекції на вісь ОХ:
=60 m1Vо1= m1V1 + m2V2 cos , або
m1V1 - m1Vо1 = - m2V2 cos
- m2V2 cos
Δ V-? V1 - Vо1 = ;
m1
0,02*400*0,5 кг м
Отже Δ V= - =- 0,016 (м/с) ; [Δ V]= =м/с
250 кг с
Відповідь: швидкість човна збільшилась на 1,6 см/с.
3. На пліт масою 100кг, що рухався вздовж берега зі швидкістю 1м/с, стрибає людина масою 50 кг зі швидкістю 2м/с перпендикулярно до берега. Знайти модуль і напрямок швидкості плота після стрибка людини. (силою опору води знехтувати)
Дано:
m1=100кг Розв’язання
V1 =1м/с Схематично зобразимо тіла до взаємодії та після. Та
m2=50 кг покажемо їх імпульси. За законом збереження ім -
V2= 2м/с пульсу:
m1 V1 + m2 V2 = (m1 + m2) V
V-? -? У проекціях з урахуванням знаків на осі
ОХ: m1V1=( m1+ m2) V cos ; (1)
ОУ: m2 V2 ==( m1+ m2) Vsin;. (2) m2 V2 50кг * 2м/с
Поділимо рівняння (2) на рівняння (1): tg = = = 1 =45;
m1V1 100кг * 1 м/с
Модуль швидкості знайдемо з рівняння (2)
m2 V2 50 кг *2м/с
V= = 0,94 м/с.
( m1+ m2) sin;. (100кг+50 кг) *0,707
Відповідь: 0,94; 45.
Дано: Розв’язання
m= 1кг
m1=0,4 кг Схематично зобразимо гранату,
V1=2,5 м/с вкажемо її імпульс та імпульс першого
V=2 м/с осколка за законом збереження імпу-
льсу:
mV= m1V1 + m2V2
V2 -? -?
Вектор імпульсу другого осколка має бути напрямлений так, щоб у сумі з вектором імпульсу першого осколка ( за правилом додавання векторів) дати вектор імпульсу гранати.
За теоремою Піфагора імпульс другого осколка:
m2V2= (m1V1 )²+ (mV)² . Маса другого осколка m2 = m- m1, тоді його швидкість :
(m1V1 )²+ (mV)² 0,4² * 2,5² + 1² * 2² (кг² * (м/с)²)½
V2= = =3,75 (м/с); [v]= =м/с. .
m- m1. 1- 0,4 кг
Кут , під яким пролетів другий осколок у момент розриву гранати, по відношенню до початкового напряму польоту знаходимо за тригонометричним співвідношенням:
m1V1 0,4 кг * 2,5 м/с
tg= = =0,5; 26,5.
mV 1 кг * 2 м/с
Відповідь: 3,73 м/с; 26,5.
VІ. Самостійна робота( робота в парах).
Учні працюють на комп’ютері із тестами.
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
Експрес опитування « Що нового я дізнався на уроці?»
Інтерактивна вправа «Килимок вражень».
Кожен учень на своїй картці самооцінки малює смайлик ( ), який показує його настрій після уроку, враження.
VIIІ. Домашнє завдання.