Розробка дає змогу учням на практиці показати власні можливості розв*язувати практичні задачи на знаходження густини тіл.Такий урок дає можливість розвивати логічне мислення, творчі здібності, розширювати пізнавальний інтерес,виховна:виховувати спостережливість, винахідливість. формувати
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ
ГУСТИНИ ТВЕРДИХ ТІЛ
Казбан Т.Л., учитель вищої категорії, старший учитель, комунальна установа Сумська гімназія №1
Мета:
навчальна: навчити учнів експериментально визначати густину твердого тіла,
користуватися таблицями густин тіл, застосовувати власні вміння
та знання, робити висновки;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, творчі здібності, розширювати
пізнавальний інтерес;
виховна: виховувати спостережливість, винахідливість, формувати зацікав-
леність до вивчення природничих наук.
Обладнання: ПК, екран, власна презентація
бруски з різної речовини, шматок мила, монети, лінійкі, терези,
мензурка, таблиці «Густини твердих тіл, рідин та газів».
СТРУКТУРА УРОКУ
1.Організаційний момент.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
3.Активізація пізнавальної діяльності учнів: фронтальне опитування за раніше
вивченим матеріалом.
4.Розв’язування розрахункових задач.
5.Розв’язування експериментальних задач.
6.Підсумки уроку.
7.Завдання до дому.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент (2хв).
Ми з вами вивчили, що таке густина тіла, у яких одиницях вона вимірюється. На лабораторних роботах з’ясували як знаходити масу, об’єм тіл, густину рідин. На уроці ми будемо розв’язувати задачі на знаходження густини твердих тіл.
2.Повідомлення теми і мети уроку (2хв).
Тема уроку « Розв’язування задач на знаходження густини твердих тіл». Ми експериментально визначимо густину деяких твердих тіл різної форми, будемо розраховувати масу, об’єм і густину твердих тіл за формулами та знаходити її за допомогою таблиць густин речовин.
Для цього пригадайте матеріал, який ми вивчали на попередніх уроках, та дайте відповіді на запитання.
3.Активізація пізнавальної діяльності учнів (7 хв.)
Фронтальне опитування:
а) Що таке густина як фізична величина?
б) Записати на дошці формулу для визначення густини.( = m : v.)
в) Пояснити значення окремих букв, що входять до цієї формули. (m - маса тіла, v – об’єм тіла, – густина речовини.)
г) З формули густини записати формули для знаходження маси та об’єму тіла.
(v = m : , m = v х.)
д) Назвати одиниці густини.(У СІ – кг/м, також використовують г/см )
4.Розв’язування розрахункових задач (15хв.).
Задача №1
а) Маса сталевої кулі об’ємом 3дм – 21кг. Чи є у середині кулі порожнина?
– ?
------------------------ = m : v = 21кг:0,003м = 7000 кг/м
m = 21кг
v = 3 дм = 0,003м
= 7800кг/м
Відповідь: т.я. > , то є порожнина.
Задача №2
б) Знайти густину мила.
– ?
---------------- = m : v v =2см х 5см х9,5см = 90см
а = 2см
b = 9,5см v = a х b х c = 140г : 90см = 1,6(5) г/см
c = 5см
m = 140г
Відповідь: густина мила 1,6 г/см; 1600 кг/м
5. Розв’язування експериментальних задач (15хв.).
Задача №1
а) Пригадаємо дитячий вірш К.І.Чуковського: «Муха, муха, Цокотуха, позолоченое брюхо! Муха по полю пошла, муха денежку нашла…» і спробуємо знайти густину “денежкі» та визначити з якого металу вона
зроблена.
= ?
-------------- = m : v v = 3,14 х 1,6см х 0,12см = 0,59см
d = 2,5см v = Пr2 х h = 5г : 0,59 см = 8,5г/см
r = 1,25см
h = 1,2мм = 0,12см
m = 5г
Відповідь: монета зроблена зі сплаву
Задача №2.
б) Зараз спробуємо знайти густину речовини бруска, якщо відома його маса. (На кожній парті покладені бруски з різної речовини . Учні вимірюють довжину, ширину і висоту бруска. У таблицях знаходять густину бруска,а за формулами – об’єм та масу).
6.Підсумки уроку (2хв.).
Коментоване виставлення оцінок
7.Завдання до дому(2хв.).
Задача №1.
Визначити масу повітря у вашої кімнаті.
Задача №2.
З якої речовини виготовлено циліндр об`ємом 4дм. Куб , якщо його маса 35,6кг?