|
|
Хоменко Ольга Костянтинівна вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст. №1 м. Бровари |
Предмет: Математика
Клас: 1
Розділ: Задача
Тема: Розв’язування задач. Обернена задача
Мета: Закріпити терміни, пов’язані з поняттям «задача»: умова, питання, вираз, розв’язання, відповідь та вміння дітей складати задачі за схемами й числовими виразами. Вчити дітей складати обернені задачі. Розвивати мислення, творчі здібності дітей. Виховувати любов і повагу до людей різних націй.
Тип уроку: Комбінований
Обладнання: підручник Л.Г. Петерсон «Математика» 1 клас, таблиця, демонстраційний матеріал, роз даткові картки, аудіо запис Е. Морріконе, інтерактивна дошка.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Рахуємо трійками
3, 6, 9, 12, 15, 18, 21
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– Сьогодні на уроці ми будемо працювати над задачами, складати їх за схемами та коротким записом. А також навчимося складати обернені задачі.
1) Умова
Діти наводять приклади.
2) Питання – те, про що запитується в задачі.
– Наведіть приклади.
3)
– Що це? Вираз до задачі.
4) Розв’язання
– Що ми пишемо в дужках?
5) Що таке схема?
– Це короткий запис задачі.
– Що означає знак питання?
6) Що пишемо після розв’язку задачі?
– Як пишемо слово біля числа у відповіді?
1)
9 ол. |
|
|
|
ч. |
с. |
8 ол. |
? |
Скласти вираз до задачі
2)
9 ол. |
|
|
|
ч. |
с. |
8 ол. |
? |
Записати розв’язування до задачі
9 – 8 = 1 (ол.)
3) Записати відповідь до задачі.
? |
||
|
|
|
|
|
|
3 м. |
|
|
Відповідь: 7 маків.
4) До даної задачі побудувати схему.
У Петруся було 8 марок. 3 марки він подарував другові. Скільки марок у нього залишилося?
8 м. |
|
|
|
п. |
з. |
3 м. |
? |
Сашко намалював, Катя – ,а Наташа –. Скільки всього яблук намалювали діти?
– про що задача? Про яблука.
– Хто малював яблучка? Сашко, Катя та Наташа.
– Скільки яблук намалював Сашко? Сашко намалював 2 яблука.
– Скільки яблук намалювала Катя? Катя намалювала 3 яблука.
– Наташа? Наташа намалювала 4 яблука.
– Прочитайте питання до задачі. Скільки всього яблук намалювали діти?
– То про що треба дізнатися? Скільки всього разом яблук намалювали діти.
– А всього – це яка дія? Це дія додати. Це знаходження цілого числа за його частинками.
3) Малювання схеми до задачі.
8 м. |
||||
|
|
|
||
С. |
К. |
Н. |
||
2 |
3 |
4 |
||
|
||||
4) Складання виразу.
5) Розв’язування задачі:
– Хто напише розв’язок на дошці?
2 + 3 + 4 = 9 (ябл.)
Відповідь: 9 яблук.
Діти встають, хором промовляють віршик і разом виконують вправи.
Раз, два, три, чотири, Три, чотири, раз, дві. Хто крокує дружно в ряд? Гурт веселеньких малят. Ми глибоко всі вдихнули, На пальчиках підтягнулись. Дружно видихнули всі Й нахилились до землі. Ще так раз і два зробили І за парту знову сіли.
|
ІІІ. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
а) Складіть задачу за І схемою та малюнком.
Було 4 кульки. 1 кулька лопнула. Скільки кульок залишилося?
4 – 1 = 3 (к.)
б)Складання та розв’язування задачі за другою схемою.
Було 4 кульки. Залишилося 3. Скільки кульок лопнуло?
4 – 3 = 1 (к.)
в)Скласти задачу за третьою схемою.
Коли 1 кулька лопнула, то залишилося ще 3. Скільки кульок було?
1 + 3 = 4 (к.)
– Що у цих трьох задачах спільного?
Всі задачі про кульки. А також використані ті ж самі числа.
– А чим вони відрізняються?
Відоме з невідомим міняється місцями. Такі задачі називаються взаємно оберненими.
Завдання № 26 (ст.. 7)
Виховний момент: на Землі проживає багато людей різних націй і народностей зі своїми звичками і національними традиціями. Якого б кольору у них не була шкіра – ми всі люди – брати. Треба любити і поважати всіх людей.
– А ми з вами хто? Українці.
– Складіть задачу за малюнком та 1 виразом.
а) На свято приїхало 6 дівчаток з інших країн та 2 хлопчики. Скільки гостей приїхало?
б) Складіть обернену задачу.
На свято приїхало 8 гостей. Серед них було 6 дівчаток. Скільки було хлопчиків?
На свято приїхало 8 дітей. Серед них 2 хлопчики. Скільки дівчаток приїхало?
ІV. РОЗВИВАЮЧІ ВПРАВИ
Діти пояснюють, який знак треба поставити і чому.
а + 6 6 + а |
к – 2 к |
д – 8 д - 1 |
|
|
|
б – 4 б + 7 |
м + 2 м |
7 – а 9 – а |
Зачитую ланцюжки прикладів.
5 + 2 – 3 + 1 – 2 =
|
|
6 – 3 + 5 – 7 + 2 = |
9 – 2 – 1 – 5 + 2 = |
|
8 – 4 – 2 + 0 + 1 =
|
В супроводі мелодії Е. Морріконе.
V. ПІДСУМОК