Урок розвитку мовлення 3 клас

Про матеріал
Урок розвитку мовлення у 3 класі. Твір-опис за малюнком та спостереженнями. Урок містить різноманітні завдання для розвитку зв'язного мовлення.
Перегляд файлу

Урок розвитку мовлення. 3 клас.

Тема: Твір за спостереженням, малюнками та планом.

 

Мета: Вчити писати твір за спостереженням, малюнками і планом. Розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, уміння висловлювати свої думки.

Виховувати любов до навколишнього середовища.

 

    Обладнання: квіти кульбаби, малюнки весняних первоцвітів, музичні записи, плани твору на картках, письмова стратегія «Кубування»,

 музика К. Мяскова «Вальс».

 

Хід уроку

 

    (Урок проводиться після екскурсії на шкільному подвір’ї)

 

  1. Звучить музика ( « Вальс» К. М’яскова), яка символізує пробудження природи після довгої зими і народження перших квітів, приліт пташок.)
  2. Організаційний момент.

 

    -Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проводимо його після екскурсії на шкільному подвір’ї.

 

    (Учні читають вірш Н. Красоткіної).

 

Що найчарівніше буває,

Що може душу розбудити?

Скажіть мені, хто відгадає:

Ви правильно назвали - квіти.

 

Вони, як усмішка привітна,

Як дотик сонечка, як казка,

Червона, синя, чи блакитна,

І в кожній з них тепло і ласка.

 

Любов і ніжність струменіє,

Чарівність, неповторне диво.

І кожна квітка серце гріє,

Щоб на землі жилось щасливо.

 

Земля мережана стежками,

По них до школи ходять діти.

Рясніс стежечка квітками,

Щоб люди їм могли радіти.

 

У квітах щире сонце квітне,

І чистота душі дитинна,

І небо зоряне. привітне,

І матері любов первинна.

 

    III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні синьоока Весна завітала до нас на урок розвитку зв’язного

 мовлення, на якому ми навчимося складати твір про кульбабку.

Квітень запросив нас у казкове містечко. Там ми познайомимось з

квітами. Будемо розвивати і збагачувати мовлення, будемо спостережливими, навчимося любити природу.

 

    VІ. Малюнкова вікторина « Впізнай весняні квіти».

1. Які квіти здивували нас на шкільному подвір’ї?

 - Розгляньте уважно і скажіть, чи знасте ви жителів цього містечка? Назвіть їх. Вони кожного ранку, як і ви, потягуються, умиваються дрібною росою, посміхаються сонечку і блакитному небу. Що ви знаєте про цих жителів?

 

    ( Учні розповідають про весняні квіти).

 

    1-й учень. Я розповім вам про кульбабку, а ви уважно послухайте i скажіть, на що схожа кульбабка?

 

    На леваду я пішла,

Ціла купа там кульбаб.

Ніби сонечка малі

 Посідали на землі.

 

    2-й учень. Я теж розповім вірш про кульбабку. А ви подумайте і скажіть,чому цю квітку кульбабкою назвали?

 

Отака росте кульбабка -

Вся, мов кулька світляна.

Кругла, кругла, i пухнаста,

Повна сонечком вона.

Вітерець над нею віє.

Лине в травах, як струмок.

 І стоїть кульбабка в лузі,

Наче терем – теремок.

V. Доповідають юні природолюби – біологи.

 

    1-й учень. Кульбаба — багаторічна трав’яниста рослина. Рано навесні з'являсться багато ніжних, зелених листочків і жовтеньких яскравих квіточок. Вони гордовито пишаються на зеленому стебельці. Коли кульбабка відцвітає, з’являються пухнасті парашутики -літучики, які допомагають розселенню насіння.

 

    2-й учень. Кульбаба — рослина, яка має цілющі властивості, що визнано наукою. 3 неї виготовляють ліки від кашлю. При нежиті втягують у ніздрі сік, видавлений із свіжих листків. Цей сік вважається в народі засобом, що загоює рани. Рослина багата на вітаміни, тому ії листки додають до салатів. Коріння рослини вживають при цукровому діабеті.

 

    3-й учень. Кульбаба — зелений годинник та рослина — барометр. Її суцвіття рівно о 17 годині закриваються. Закриваються вони і

 з настанням похмурої погоди і перед дощем. Ця рослина чудовий медонос.

 

    4-й учень. Легенда про квіти весняного світла.

 

    Жила злюча мачуха. Вона страшенно не любила нерідних дітей. Наприкінці зими вона вигнала сиріт з дому. Стоять бідні сирітки, мерзнуть на вітру, оплакують свою гірку долю. Аж гульк — з — за обрію вийшла ніжна красуня Весна, а за нею променисте Сонечко. Пригріли, приголубили вони сиріт материнською ласкою. А ті розцвіли чарівними весняними квітами. 3 того часу щовесни з'являються жовтенькі квіточки кульбабки.

 

    VІ. Робота з кубом.

1. Опишіть це: - Якого кольору, розміру, форми? Запишіть через кому три слова.

2. Порівняйте це: - На що вона схожа? Порівнюємо за назвою предмета. Як по іншому можна назвати ці слова? Пригадаємо на які питання вони відповідають?

3. Встановіть асоціації. Яка дія виконується, коли кульбабка з'являється?

4.Проаналізуйте це: Як народжується кульбабка?

5.Застосування: Що вона робить для землі, рослин, людей?

 6. Добре чи погано: - кульбабка приносить користь чи шкідлива?

 

    VIІ. Робота в парах.

 Обговоріть між собою. Обміняйтесь думками з кожного завданнякуба.

VII. Словникова робота.

 1. Добір прикметників учнями.

Учитель на дошці навколо малюнка кульбабки записує слова:

 

    Сонячні                                    радісні                                        теплі

 

                                                   Кульбабка

 Золоті                                           ніжні                                    жовтенькі

 

    зірочки

 

    2. Добір дієслів, які розкажуть про те, як квіти приходять на землю:  

    Фізкультхвилинка

 На леваду я пішла б.

Ціла купа там кульбаб,

Ніби сонечка малі

Посідали на землі.

Я нарвала б тих квіток

Та сплела б собі вінок.

Щоб і я була в вінку.

Наче квітка на лужку.

Тільки вранці квіти всі

Умиваються в росі.

Росяна травичка,

Змокнуть черевички.

 VIII. Усний опис кульбабки.

IX. Робота над готовим планом.

План.

1. Весна у шкільному дворі

2. Гарячі сонечка кульбабок.

 3. Квіти – душа землі.

1) Усне колективне складання твору учнями.

2) Самостійна диференційована робота з написання твору.

1-а група « поетів» складає вірш.

2-а група «прозаїків» - працює за планом.

3-а група — за детальним планом на картках. План.

1. Куди завітала весна?

2. Як господарюс вона в дворі?

3. Що здивувало нас на шкільному подвір'ї?

4. Якими були квіточки кульбабки?

 5. Як почувалося нам, коли ми дивились на квіти?

6. Для чого дарує земля квіти?

7. Як треба ставитись до квітів?

Х. Читання творів кожної групи, їх редагування.

 XI. Рефлексія.

  - Що вдалося на уроці?

docx
Додав(-ла)
Osadcha Valentina
Додано
7 березня
Переглядів
128
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку