Тема: Краса осіннього парку.
Твір на основі власних спостережень.
Мета: закріплювати уміння добирати синоніми, епітети, порівняння; повторити частини мови; вчити складати план та художній текст за власними спостереженнями; розвивати увагу, фантазію, спостережливість, усне й писемне мовлення; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: відеоролик пісні Н.Май «Чарівниця осінь», 3 пейзажа(вересень,жовтень,
листопад).
Очікувані результати: складати і записувати твір-опис на основі власних спостережень; працювати з тлумачним словником, послідовно і чітко висловлювати свою думку.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Мандрує вона гаєм, дарунки роздає,
Ось жовтий лист спадає, і холодніш стає.
(Осінь)
- За якими ознаками можна відгадати пору року в цій загадці?
2.Бесіда.
-Пригадайте які рослини ви побачили в осінньому парку?
-Уявіть, про що може нам розповісти берізка, клен ?
-Про що співали пташки?
-На що жалувалася земля?
-Чи можна ще побачити комах? Куди вони зникли?
-Що вас більше всього вразило в осінньому парку?
3.Визначення теми уроку.
Перегляд відеоролика пісні Н.Май «Чарівниця осінь».
- Якими словами і порівняннями описується осіння краса у пісні?
-Сьогодні ми будемо складати твір за темою «Краса осіннього парку».
-Краса осінньої природи чудово описана в поезії українських поетів. Прослухаємо де які і визначимо, чому осінь буває красивою, радісною, сумною.( 3 учнів заздалегідь готують виразне читання віршів). Віталій Березінський «Восени», Марія Пономаренко «Осінь пензлика взяла», Володимир Сосюра «Осінь». Назвати осінні місяці.
Визначте, яка з картинок підходить до веселої осені, сумної, радісної.
ІІІ. Актуалізація опорних знань здобувачів освіти.
1.Гра «Хто більше ?» Підібрати якнайбільше слів, що означають дії осені? (Малює, зриває, одягає, прикрашає, вплітає, милує, чарує).
2. Робота над тлумаченням слів.
- Поясніть значення слів, добираючи синоніми.
Ліс – гай. Багряний – пурпуровий, густо-червоний. Розмаїтий- веселчастий, розцвічений, різнобарвний, кольористий, багатобарвний.
3.Закінчить речення, вставляючи необхідні за змістом слова.
З приходом осені жовтіють (берези, клени, липи).
Вкривається багрянцем (клен). Обвисає розкішними червоними китицями (горобина). Розчісує коси берізкам (прохолодний вітерець). Перестукуються (дятли).
4.До поданих іменників доберіть декілька найбільш виразних прикметників.
Наприклад.
Осінь- радісна, сумна, чарівна, різнобарвна.
Небо – ясне, хмарне, похмуре, дощове, сіре.
Вітер-легенький, бадьорий, холодний, злий, поривчастий.
Птахи – зимуючі, перелітні, дзвінкоголосі, мовчазні, турботливі.
Дерева – багряні, різнокольорові, веселчасті.
5.Придумайте порівняння до поданих слів.
Осінь, як (добра чарівниця).
Віти беріз, мов (золоті стрічечки).
Горобина палає, мов (вогонь).
Осінь вишиває клени (червоним, жовтим, срібним, золотим).
6. Орфографічна хвилинка. Вписати пропущені букви.
Віт..рець, л..стівки, ч..рвоніє, ст..жина, з..мля, д..влюсь, дят..л, с..ничка, г..р..бець, зв..с..ляє, ч..рвоний, кл..нове.
Фізхвилинка.
Ми – берізки і кленці. В нас тоненькі стовбурці.(Встати)
Ми в струнки стаєм рядочки, виправляєм гілочки! (Руки перед собою)
Ледь зіп’явшись з корінців, дістаємо промінці. (Руки вгору).
Ми стискаєм їх вогонь в зелені своїх долонь. (Стискання кулачків).
Хилять свіжі вітерці вліво-вправо стовбурці.(Нахиляти тулуб в різні боки).
Ще й верхівки кожен ряд нахиляв вперед-назад. (Вправи для шиї).
ІV. Робота над написанням твору.
1.Повторення структури тексту.(Зачин, основна частина, кінцівка),
2.Робота над складанням плану твору на основі власних спостережень.
Орієнтовний план.
1.Осінній день. Погодні умови.
2..Рослини парку восени.
3.Осінні турботи птахів.
4. Мої відчуття до краси парку.
3.Складання усної розповіді «Краса осіннього парку».
4.Самостійне написання твору.
5.Самоперевірка.
6.Читання творів ( 3-4 учні), Аналіз текстів.
V.Підсумок уроку.
-Про яку пору року ми говорили на уроці?
-Якою її уявляють поети в своїх віршах, піснях ?
-Яка осінь вам більш до вподоби: рання, пізня, сумна, весела?
Виберіть для себе афоризм ,який підходить до вашого твору:
VІ. Домашнє завдання.
Складіть 3 речення про осінні місяці.
.