Урок розвитку мовлення "Моя Україна"

Про матеріал
Розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, спостережливість; удосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, передавати їх у письмовій формі, розширювати знання учнів про Україну; прищеплювати любов до рідного слова, народної мудрості, до краси і гармонії навколишнього світу, до рідного краю.
Перегляд файлу

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

3 КЛАС

ТЕМА. Моя країна Україна

МЕТА. Розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, спостережливість; удосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, передавати їх у письмовій формі, розширювати знання учнів про Україну; прищеплювати любов до рідного слова, народної мудрості, до краси і гармонії навколишнього світу, до рідного краю.

ОБЛАДНАННЯ. Фізична карта України, фотовиставка на тему «Моя Україна», гілочки з кетягами калини, малюнок дівчинки Настусі.

ТИП УРОКУ. Урок розвитку зв’язного мовлення.

 

вірші українською мовою. Збірник дитячих віршів про УкраїнуХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Добрий день, малята –

Хлопчики й дівчата!

З давніх пір й понині

Кажуть у нас в Україні:

Здоровенькі були!

Діти вітаються, подаючи руку

та обнімаючи одне одного

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слухання вірша Наталії Зарічної «Про Україну»

ПРО УКРАЇНУ
Я тримаю у руці
Кольорові олівці.
Хочу я намалювати
Кримські гори і Карпати.
Степ і пагорби Дніпрові,
І озера, і діброви,
І веселку, і калину,
Чорне море і Дунай –
Все це наша Україна,
Наш чудовий рідний край!
- Що хоче намалювати дитина?

2. Оголошення теми і мети уроку.

У нас урок української мови. Сьогодні ми будемо вчитися складати твір на тему «Моя країна Україна».

  1. Вступна бесіда вчителя.
  1.     Асоціювання, гронування

- Запишіть слова та фрази, які у вас асоціюються зі словом Україна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Робота над реченням:

Україна … край..

Прочитайте речення, яке слово в ньому пропущено?

 

2) Гра «Покажіть на карті»

  • Кордони нашої держави.
  • Столицю України.
  • Найбільшу річку України.
  • Кримські та Карпатські гори.
  • Моря України.
  • Село, у якому ми живемо.

 

3) Історична довідка.

Україна

Казка

У одному царстві жила дівчинка. Очі у неї були немов блакить неба, волосся наче колосся пшениці у косу вона вплітала жовту або блакитну стрічку, на голові носила вінок із духмяного чебрецю, запашної рути-м’яти і кетягів калини, а вмивалася росою любистку. Дівчина любила слухати спів соловейка й залюбки йому підспівувала. Звали красуню Україна.

Все було добре, поки не з’явився злий і страшний змій. Він ненавидів добрих співучих людей і хотів, щоб йому всі підкорилися. А наша дівчина дуже любила волю, їй подобалося бігати полем і радіти сонцю. Щоб вона не будила лютого змія своїми піснями, він підстеріг красуню, схопив її і кинув до темниці.

Це побачив соловейко. Птах полетів і у піснях розповів про лихо. Люди співчували дівчинці, але не знали, як їй допомогти. Та знайшовся хлопець на ім’я Сміливець. Він вирішив врятувати Україну. Юнак вирушив до змія. Билися вони не один день і не одну ніч – сили були рівними. Раптом почулася чудова мелодія, що лунала з темниці. Ніжний, мов шовк, спів додав парубкові сили. А змій, навпаки, не зміг витримати такої гарної пісні – сили покинули його, і він упав переможений на землю.

Сміливець і Україна покохали одне одного й одружилися. Жили вони довго й щасливо і нажили дітей – добрих, щасливих, вродливих та співучих.

І от сього дні до нас на урок завітала їхня донька Настуся.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Підготовча робота над написанням твору.

- Спочатку розкажіть Настусі про те, що ви знаєте про Україну.

(Розповіді учнів).

  1. kozachkaУкраїна – це незалежна держава. Вона має свою Конституцію.
  2. Наша Вітчизна має свої державні символи: герб, прапор і гімн.
  3. Найбільші свята нашої Батьківщини:
  • День Незалежності – 24 серпня,
  • День Конституції – 28 червня.
  1. Має свою столицю – місто Київ.
  2. Має свою державну мову – українську.

Настуся дуже полюбляє Україну навесні і вона каже (читання вірша):

Ми дуже любим весь наш край,         
І любим Україну,                                 
Її лани, зелений гай,                           
В саду — рясну калину.

Там соловейко навесні
Співає між гілками:
Та й ми співаємо пісні -
Змагається він з нами!
- Що так зачаровує в рідній стороні нашу гостю?

(Читання вірша Володимира Сосюри «Україна»)

Дзвін шабель, пісні, походи,

Воля соколина,

Тихі зорі, ясні води —

Моя Україна.

Синь гаїв, поля, світання,

Пісня солов'їна,

Ніжний шепіт і зітхання —

Моя Україна.

І в очах твоїх, кохана,

Міниться і лине

Сонцем щастя осіянна

Моя Україна.

- Красу України оспівують у своїх віршах поети, багато віршів ми читали, вам треба буде деякі пригадати.

Редагування віршів про Україну.

Робота в групах.

Кожна група має вірш. Його треба прочитати, відредагувати і сказати, з яким образом порівнюється Україна.

_____________ - редагування

------------------    - порівняння

1-а група

Україна — край мій рідний 

Від Кавказу по Карпати

3335977_e13ce39fІ веселий, і свобідний

І великий, і багатий. 

2-а група

Україно, земле рідна,

Земле сонячна і хлібна,

Ти навік у нас одна,

Ти, як мати, найрідніша,

Ти з дитинства найтепліша.

Робота над прислів’ями.

Робота в парах.

-         Наша країна чудова, багата, а яке найбільше багатство? (Народ)

-         Який наш народ? (Вільний, веселий, співучий, працьовитий. Любить свою Батьківщину.)

-         І він склав багато прислів’їв про Україну, про свою Батьківщину, про рідний край.

-         У кожного на парті є написані слова. Ви повинні у своїй парі за допомогою цих слів зібрати прислів’я.

1-а пара: Нема/ без кореня/ рослини,/ а нас, людей,/ без Батьківщини.

2-а пара: Кожному/ мила/ своя/ сторона.

3-я пара: Батьківщина/ - мати,/ умій/ за неї/ постояти.

4-а пара: Без верби/ і калини/ нема/ України.

- Чому без верби і калини нема України? (Це народні символи).

Вербу і калину бачила Настуся у лузі. А що вона бачила на її ланах?

    Щедрі врожаї жита і пшениці, пишної кукурудзи.

    Золото шапки стрункого соняшнику.

    Запашні сади і зелені городи.

    Великі стада худоби.

-         А що чула дівчинка?

         Мелодійну, солов’їну, барвінкову українську мову.

         Ніжну, душевну українську пісню.

         Твори Шевченка і Лесі Українки.

        

Нескінченно можна говорити про Україну – це наша велика Батьківщина. Наша маленька батьківщина - … … .

Існує наше село вже понад 130 років. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. Ось який вірш склала Анастасія про наше село.

Багато всяких сіл на світі.

Але мені миліш за все,

Моя Григорівка сонце сяйне,

Таке прекрасне, молоде.

У цім селі я народилась,

У нім живуть батьки мої.

І де не глянь – дерева, квіти,

І так співають солов’ї.

Я в нім живу вже 8 років.

І мабуть, ще століття проживу.

Та і тоді життя проживши,

Любов до нього збережу.

Робота над повторенням будови тексту.

Для того, щоб правильно побудувати свій твір, пригадаємо, які частини має текст?

  • Початок
  • Основна частина
  • Кінцівка

І ще нам треба скласти план, який допоможе при написанні.

Лексична словникова робота.

Робота над планом.

Україна – які синоніми до цього слова можна дібрати?

Україна, Вітчизна, Батьківщина, мати

До якої частини мови належать ці слова?

Які ознаки можна дібрати?

Яка наша держава?

Сонячна, вільна, найкраща, прекрасна, єдина.

Яка це частина мови?

Ще яку частину мови ви знаєте? (Дієслово)

Доберіть дієслова до іменників:

Живе, оновлюється, квітне, любить.

Складіть речення використовуючи ці словосполучення.

Як одним реченням можна про це все сказати?

План  Початок/ 1. Україна – наша Батьківщина.

Говорячи про Україну, неможливо не згадати те, що почула Настуся:

  1. мова
  2. пісня
  3. народ

Які ознаки можна підібрати до цих іменників?

Солов’їна, співуча, колискова, мелодійна, щирий, веселий.

Доберіть дієслова до іменників:

Лине, лунає, працює, співає.

Складіть речення, використовуючи ці словосполучення.

Як можна сказати про це реченнями?

Про що ще нам розповіла Настуся?

  1. Земля. Яка земля? (Багата, вічнозелена). Що вона робить? (Родить).
  2. Поля. Поля які? (Чарівні, безмежні). Що роблять? (Хвилюються).
  3. Сади. Які сади? (Запашні).

Доберіть до цього іменника дієслово. (Квітнуть).

Складіть речення з утвореними словосполученнями.

А як можна про все це сказати одним реченням?

План  Основна частина/ 2. Краса і багатства країни.

Про все це ви будете писати в основній частині.

Третя частина – кінцівка. Ви повинні написати про своє ставлення до нашої неньки-України.

План / 3. Моє ставлення до неньки-України.

Орфографічна підготовка.

Ці слова ви будете використовувати при написанні твору.

- Які орфограми є в словах?

Фізкультхвилинка

Гопа-гопа гопачата,

Ми маленькі козачата.

Будем весело стрибати,

Танцювати, присідати.

Щоб нам краще розім’ятись –

Треба на носочки стати.

А тепер, мов ті м’ячі,

Пострибаєм від землі..

Годі нам відпочивати,

До роботи час сідати.

ІV. Робота над текстом «Україна»

- На дошці записаний текст. Які недоліки є в побудові тексту? (Неправильно записані абзаци).

- Розташуйте абзаци у відповідному порядку.

Україна – наша Батьківщина. Це чудовий край.

Щедрі врожаї вирощують на її ланах – жита і пшениці, льону і цукрових буряків. Любо вітають нас золотими шапками стрункі соняшники та зелень пишної кукурудзи. Сивий Дніпро і древній, але вічно молодий, Київ на його берегах – то також моя Україна.

Пам’ятайте: це рідна земля, і ми повинні її зберегти.

Читання учнями тексту.

Початок – Основна частина – Кінцівка.

 V. Робота над твором.

Переходимо до написання твору.

-         Будуйте правильно свої речення.

-         Пам’ятайте про орфограми.

-         У кого на парті      - списуйте з дошки основну частину.

-         У кого на парті        - на картках записана основа речення, ви повинні її поширити за допомогою прикметників і дієслів.

-         У кого нічого нема – ви пишете твір за допомогою плану й опорних слів.

VІ. Написання учнями твору.

VІІ. Підсумок уроку.

Читання написаних творів учнями.

Робота над уривком вірша.

- Зберіть зі складів уривок із вірша і прочитайте, бо дійсно:

«Краю милішого, ріднішого в світі нема».

Я гадаю, що ви у своїх творах згадували про багатства нашої країни, про красу і ви все зробите для того, щоб примножувати їх, щоб наша країна квітла.
 

docx
Додано
25 лютого
Переглядів
130
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку