урок розвитку усного зв'язного мовлення в 2 класі на тему: «Осінній хоровод»
Мета:
● навчати молодших школярів правильно будувати власні висловлювання, спостерігати, аналізувати, узагальнювати, виділяти в тексті головне, робити висновки; закріпити знання про пори року, особливо про осінь, про місяці осені, прикмети та ознаки осені; нагадати дітям про небезпеку користування грибами та ягодами восени; удосконалювати та поповнювати активний словник учнів;
● розвивати уяву, мислення, усне зв'язне мовлення другокласників, діалогічне мовлення;
● виховувати любов та повагу до природи.
Обладнання: дитячі групові малюнки за розділами уроку: «Ще теплий та грайливий вересень», «Жовтень жовтий чи червоний?», «Запрошує нас в гості листопад»; музичний супровід уроку – запис пісні «Висне небо синє»; грамзапис творів Т. Шевченка, М. Сингаївського про осінь, ілюстрації, завдання на картках з предметними малюнками.
Хід уроку
1.Організація класу
Учитель:
Діти, сідайте, будь ласка, рівненько
І слухайте учителя та друзів уважненько,
На питання вчасно відповідайте,
Цікаві розумні відповіді давайте,
Власні неповторні розповіді складайте.
ІІ. Повторення та закріплення раніше вивченого
Відгадування загадок.
1. За лісом, за пралісом золота діжа сходить (І. Сенченко).
2. У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості.
Хто вона?
Учитель.
- Про кого ці загадки?
- Чому ви думаєте, що це осінь?
- Які дії виконує осінь у віршах?
- А ще якими словами можна сказати про осінь?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Послухайте, як про чудову пору року осінь говорять автори.
Осінь
Ось я за сосною,
Ось і листя в'яне…
Осінь я…За мною
Йдуть густі тумани.
Осінь я. Осоння
Листям засипаю.
Осінь… Трави сонні
Долу нагинаю.
Ранками імлиста,
Вдень – як позолота.
Обриваю листя –
Це моя робота.
А. М'ястківський
2. Прослуховування грамзапису віршів Т. Шевченка, М. Сингаївського про осінню пору.
3. Бесіда.
Яка пора року настала?
Як змінюється погода з настанням осені?
Якою ви побачили осінь у творах українських письменників?
ІV. Робота над темою уроку
- Діти, зараз я всім роздам маленькі листочки, на яких ви побачите зображення сонечка та вітру. Якщо до вас потрапив листочок з сонечком, тоді вам треба бути Сонечком, а якщо з дощем – ви Дощ.
1. Після об’єднання дітей у групи учням пропонується прочитати вислів С. Вангелі про літні прикмети і самостійно скласти свій вислів, уявляючи себе осіннім Сонечком чи осіннім Дощем.
Сонце, сонце, не лінуйся,
Подивись ласкаво вниз.
Більше світла нам давай,
Ніби влітку, зігрівай!
Завдання 1. Сонце У сонця багато-багато промінчиків – прутиків. Улітку воно підганяє каченят до річки. С. Вангелі |
Дощик-дощик, поливай,
Буде хліба коровай.
Дощик-дощик, припусти!
Дай капусті підрости.
Дощик-дощик, постривай,
З дітками маленькими восени пограй.
Завдання 1. Дощ Знаєш, чому йде дощ? Земля чорна і просить умити її. Дощ ллє з неба, умиває землю, і вона стає зелена-зелена. С. Вангелі |
- Діти, прослухайте, будь ласка, вірші «Осінь» І. Кульської та Б. Чалого, а також вірш «Журавлі летять» М. Познанської.
2. Виразне читання у виконанні дітей.
Осінь
Коли вона загляне в сад –
Наллється соком виноград,
І різні яблука ренет
Солодкі стануть, наче мед;
Коли огляне баштани –
Надмуться гордо кавуни
І запишається в хустках
Товста капуста на грядках;
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках –
Все розмалює на путі,
Берези стануть золоті!
І ми її уклінно просим:
- Заходь у гості, щедра осінь!
І. Кульська
Осінь
Ніби притомилось сонечко привітне,
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.
Журавлі курличуть:
- Летимо у вирій ! –
Пропливає осінь на хмарині сірій…
Б. Чалий
Журавлі летять
Журавлі летять, курличуть,
Шлють останнє «прощавай»,
Літечко з собою кличуть,
Забирають в теплий край.
Ой, як жалко мені літа
І журавликів моїх!
Та не буду я тужити,
Бо весною стріну їх.
М. Познанська
- Чи справді притомилося сонечко? Чому?
- Чому листя падає з клена?
- Якого кольору фарби в руках у осені?
- Чому журавлі прощаються з нами?
- Куди вони відлітають?
- Чому журавлики з собою кличуть літечко?
- Чи з веселим настроєм відлітають у вирій журавлі?
- А чому осінь названо щедрою?
- З яких слів це видно?
- А чи доводилося вам спостерігати за тим, як падає листя з дерев?
Тихо-тихо пада лист
Жовтий і червоний.
Ми у двір скоріш підем
І букетика зберем.
Як прокинемося зранку,
Оглянем стежку біля ганку,
Осіннє листя під ногами шарудить,
Запрошує нас погостить.
3. Гра «Впіймай листочок, який падає».
Дітям пропонується прочитати куплет вірша так:
Листочок з дерева летить, сонечко світить (тихо, спокійно);
Листочок наздоганяє вітер (швидше);
Налетів вітерець (з прискоренням);
Раптом почався листопад (дуже швидко).
Діти, а чи знаєте ви осінні місяці?
У якому місяці всі діти ідуть до школи? Зараз прошу першу групу учнів, які виконували творчу роботу за темою «Ще теплий та грайливий вересень», розповісти нам про те, що намальовано на малюнку.
Який місяць бере естафету у вересня?
Жовтень
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала, наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта.
Н. Приходько
Друга група учнів презентує свою роботу за темою «Жовтень жовтий чи червоний?»
Хто ж є останнім синочком осені?
Листопад
Пісня не лине пташина,
Мрійно-задуманий сад,
Голі поля і долини, –
Місяць іде листопад.
Верби дрижать при дорозі,
Журяться – холод настав
Всі, як одна, голомозі, –
Вітер хустки поскидав.
М. Лисич
Діти третьої творчої групи демонструють свою роботу за темою «Запрошує нас в гості листопад».
Молодці, а тепер давайте згадаємо про осінні прикмети.
Літо вже давно минуло,
Малюки до школи йдуть,
На полях комбайни жнуть.
Перше листячко злетіло,
Квітки вмерли, травка сіра.
Ну а ви не сумуйте
І осінні прикмети рахуйте.
Що змінилося в природі з настанням осені?
Який колір вона має?
Як змінюються трава, дерева, кущі, квіти з настанням осені?
Чи змінюється колір неба?
Як поводить себе сонечко?
Чим багата осінь?
Давайте разом з вами зазирнемо до осіннього лісу. Що там на нас чекає?
4. Дидактична гра «Наповни козубок першим». Дітям пропонується об’єднатися в 4 групи та скласти пазли із зображенням грибів, ягід, овочів, фруктів. На зворотному боці пазла діти повинні прочитати такі висловлювання:
1 група – Не клади в козубок отруйний гриб!
2 група – Червона ягідка, але гірка.
3 група – Овочі – основа столу.
4 група – Багато фруктів – багато вітамінів.
А послухайте одну цікаву розповідь про дітей, ваших однолітків, які також побувати в осінньому лісі.
V.Творча робота над текстом
- Послухайте одну цікаву розповідь про дітей, ваших однолітків, які також побували в осінньому лісі.
Двоє однокласників ішли до школи напочатку жовтня. Їм треба було проходити через чудовий тінистий осінній гай. Діти спостерігали за роботою комах та тварин, що готувалися до зими.
В гаю було весело і галасливо.
Насамперед діти побачили сонечко. Другокласники хотіли пограти з ним, але комаха здобувала собі обід.
Потім діти побачили бджілочку, яка поспішала зібрати мед на зиму.
І комашина родина відмовила дітям у грі, бо тягнула листочка, втроє більшого за неї, і поспішала будувати своє житло.
Звернулися діти до білочки, запропонували їй також погратися з ними, та білочка майнула пухнастим хвостиком і відповіла, що вона повинна запасти горіхів на зиму.
Дітям стало сумно, що всі зайняті своїми справами і ніхто не хоче погратися з ними. І раптом вони побачили маленького зайчика, що пробігав повз них з морквочкою у руці. Діти крикнули:
- Зайченя, давай грати, а моркву можна і завтра пошукати.
- Ні, можливо завтра розпочнеться осінній хоровод.
Про який хоровод говорить зайченя?
Зайченятко
Ой маленьке зайченятко,
Де твоя домівка-хатка?
В мене хатка за горбочком,
Під ялинкою й дубочком.
В. Крищенко
Чим займався маленький зайчик?
Білочка
Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок! –
Носить білочка горішки
В золотий свій сундучок.
В неї й очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки, –
У дуплі живе вона.
Г. Бойко
Чим займалася героїня вірша Г. Бойка?
2. Групова робота. Складання діалогів.
1 група. Про що могли спілкуватися зайчик і бджілка?
2 група. Про що могли спілкуватися білка та сонечко?
Чому діти не знайшли собі товаришів для гри?
Як готувалися до зими комахи? Що робили сонечко, бджілка, комашина родина?
VІ. Підсумок уроку
- А всім вам, дітки, я бажаю бути завжди корисними. Ніколи не витрачайте без доброї справи навіть хвилинку.
День турботою почнеться,
Все довкола усміхнеться.
І роби невтомно, вміло,
Хоч мале, та добре діло.
М. Сингаївський
- Осінній хоровод розпочався, бо надворі листопад-місяць. Осінь – чудова пора року. Давайте послухаємо з вами осінню пісеньку «Висне небо синє» та вірш М. Рильського «Осінь», щоб наш урок запам'ятався надовго.
Осінь
Осінь на землю тихенько спускається,
В небі летить, наче птах.
Крилами-хмарами небо вкривається.
Пухом тумани із крил її падають,
Стеляться в вільних степах.
Літо зелене і радісне згадують.
Стріпує крилами осінь широкими,
Роси спадають у млі,
Ллються крізь неї дощами-потоками.
Літо веселе, співоче минається,
Спокій стає на землі…
Тиха, задумлива осінь спускається...
М. Рильський