Урок спрямований вчити учнів бачити прекрасне у навколишньому середовищі; удосконалювати навички грамотного письма; розвивати спостережливість, зв'язне мовлення, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати естетичні почуття, бережливе ставлення до природи.
Українська мова |
[Введите подзаголовок документа] |
|
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ `ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ |
|
Кандела О.С. |
23.12.2018 |
|
Українська мова
3клас
Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Написання твору за спостереженнями
«У зимовому лісі»
Мета. Вчити учнів бачити прекрасне у навколишньому середовищі; удосконалювати навички грамотного письма; розвивати спостережливість, зв'язне мовлення, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати естетичні почуття, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення(нетрадиційний, урок-подорож).
Обладнання. Плакат-маршрут, слайди: картини зимової природи, картинки із зображенням зимуючих птахів, картки з робочими матеріалами, кросворд.
Хід уроку
І. Організація класу
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік.
Є у нас предмет чудовий –
Урок розвитку мови.
Ласкаво просимо ми вас
Сьогодні на урок до нас!
(Стук у двері)
(Заходить учениця, в руках малюнок сови і завдання.)
Прошу. Прошу. Зачекайте,
Забарилась, вибачайте!
Добрий день! В добрий час!
Рада бачити всіх вас,
Не сама до вас прийшла,
А від Мудрої Сови
Завдання вам принесла.
Учитель. А де ж ти її зустріла?
Учениця. У чарівному зимовому лісі. Де дружно живуть усі звірі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку
Наше завдання-навчитися за допомогою художнього слова на письмі передати свої враження від подорожі.
ІІІ. Подорож у країну зимового лісу
Станція 1 «Загадкова»
Мудра Сова. Щоб потрапити у ліс нам потрібно виконати завдання, які я вам принесла. Діти,чи любите ви відгадувати загадки? Тоді, будь ласка, загадайте їх один одному.
1. Робота в парах
(Загадки на карточках)
Сніг на полях.
Лід на річках.
Віхола гуляє.
Коли це буває? (Взимку)
Білі мухи налетіли.
Все подвір'я стало біле.(Сніг)
Без рук, без олівця,
а малює без кінця.(Мороз)
Зимою в білому, як сніг,
А літом в сірому гуляє. (Заєць)
У нас зимою білим цвітом
Ліс зацвів, неначе літом. (Іній)
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє
А у лігво залягає. (Ведмідь)
Хто у ліс приходить рано,
Кожне дерево догляне,
Всякий звір до цього звик.
Ну звичайно ж, це … (Лісник)
Станція 2 «Поетична»
(Під повільну мелодію діти читають вірші).
* * *
Ось і знов зима настала.
Землю ковдрою заслала –
Білою обновою,
СнІжною, пуховою.
* * *
Ставки замерзли і річки. Струмочки не дзюрчать.
Сніжинки, наче різьблені,
Летять, летять, летять.
Мов дівчата балеринки.
* * *
Білі мухи налетіли.
Все подвір'я стало біле.
Не злічити білих мух.
Що летять, неначе пух.
Діти, доберіть спільнокореневі слова до слова зима.
(Діти: Зимовий, зимно, зимонька, зимувати, перезимувати).
1. Каліграфічна хвилинка.
Письмо букв Зз та буквосполучення з нею.
Зз зм оз дз
Придумати і записати іменник, прикметник і дієслово. Які містять букву з. Скласти речення із словом зима.
(Діти: Прийшла чарівниця - зима. Зима настала несподівано. Цього року зима холодна.)
Підсумок каліграфічної хвилинки.
(Продемонструвати кращі зошити.)
1. Колективна робота
– Зараз спробуємо самі скласти вірш про зиму. У ньому відсутні слова. Нам потрібно їх підібрати.
В білих валянках, в білім .. . (кожусі)
Ходить зимонька в полі і в .. . (лузі).
Носить зимонька білий .. . (мішок),
Трусить з нього на землю .. . (сніжок).
Теплу постіль готує ... (землиці),
Квітам, травам, озимій ... (пшениці).
Не замерзнуть від снігу .. . (вони),
Будуть спати до самої .. . (весни)
М. Познанська
Станція 3 «Чарівна природа»
Слайд – шоу № 1-22А «Картини зимової природи».
(Діти: Зиму на картинах ми бачимо чарівною, сніжною. Дерева вдяглися у білі, теплі, пухнасті шуби. Земля вкрита білою ковдрою. Зимовий вечір. Надворі крутить завірюха. Взимку переважають білі та блакитні кольори з сіруватим відтінком.)
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трішки відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вбоки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть
Їх у сторони розведіть
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
«Релаксація». (Діти заплющують очі, уявляють собі картину зимового лісу).
Станція 4 «Фантазії»
1. Робота в парах
-А зараз пофантазуємо. Давайте запишемо всі красиві вислови, якими ми описували зимову природу у вигляді опорних слів і виразів у свої чарівні журнали спостережень.
(Діти: Чарівниця-зима, морозний день, легкі сніжинки, падають, кружляють, встеляють, вкриті інеєм, колючий, пухнастий.)
Після закінчення роботи кожна пара прочитає свої записи.
2. Самостійна робота. Перевірка робіт
Станція 5 «Ігрова»
– Пограємо разом у сніжки. Розбийтеся на групи за кольором сніжок: білі, голубі, сині.
У конвертах із сніжинками в кожної групи є завдання.
І група
1. Скласти вірш.
Ой, як снігу намело! Стало (яким?) … все село.
(Яка? ) … стежка, ( яка? ) … річка.
(Яка?) … хата і смерічка.
(Яка?) … хата, (які?) … коні,
Тільки носики (які?) … .
2. Придумати про зиму слова і вирази, вжиті в переносному значенні.
(Діти: прийшла зима, закружляли сніжинки, вкрила землю білим килимом).
ІІ група
1. З'єднайте початок і закінчення кожного прислів'я.
Сніг сипле, а розтануть мусить.
Скільки сніг не лежить, та стояти не велить.
Мороз не великий, кожний молодий.
В зимові холоди мов з рукава.
2. Підібрати слова для опису зими. 3има(яка?) – …
(Діти: чарівна, білосніжна, сувора, холодна, красива).
ІІІ група
1.Прочитайте анаграми.
Інсг ан опялх, діл ан ічкарх, ховіла єгуля.
Ілбосако лібоцяли мокавур ємаха-білсром све кравиєв.
2. Які ознаки зими ви ще знаєте?
(Діти: зима рання, зима пізня, зима затяжна, морозна).
Станція 6 «Мешканці лісу»
3араз ми це перевіримо за допомогою кросворда.
1. Пташка маленька –
Грудка червоненька.
Хто б це був? (Снігур)
2. В кого дзьоб –
Долото і молоток?
Хто дупло довбе у дубі
Для своїх діток?(Дятел)
З. Маленький хлопчик
У сірій свитинці.
По дворах стрибає.
Крихти збирає. Горобець)
4. Жовті грудки.
Чорна спинка.
Це проворненька ...(Синичка)
|
|
|||||
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
|
|||||
(Діти: Ми можемо зробити годівнички для птахів та повісити їх на деревах. У годівнички ми будемо насипати насіння та крихти хліба. Для синичок повісимо сало.)
Станція 7 «Творча»
Зачин
У ліс завітала зима-чарівниця.
Основна частина
Слова-помічники: білою ковдрою; казкове вбрання; іній іскриться; пахне морозом; дерева дрімають; ліс спочиває; скачуть, перелітають; холодно птахам; діти допомогли.
Кінцівка
Ліс, чарівний, взимку
Діти складають і записують твори.
Станція 8 «Кінцева»
(Діти вибірково зачитують свої твори).
IV. Підсумок уроку
Що ми робили під час подорожі?
(Діти: Ми переглянули картини зимової природи.)
На яких станціях побували?
(Діти: Ми побували на таких станціях: Станція 1 «Загадкова», Станція 2 «Поетична», Станція 3 «Чарівна природа», Станція 4 «Фантазії», Станція 5 «Ігрова», Станція 6 «Мешканці лісу», Станція 7 «Творча», Станція 8 «Кінцева».)
Чи сподобався вам урок ?
(Діти: Так, сподобався. Ми побачили чарівну природу зимового лісу. Мандруючи до нього, ми спостерігали, як чарівниця-зима розфарбувала наш край білими фарбами. Ми задоволені повернулися у клас.)
V. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до свого твору.
1