Урок розвитку зв’язного мовлення. Написання есе за збіркою Шарля Бодлера «Квіти зла»

Про матеріал
Конспект уроку розвитку зв’язного мовлення. Написання есе за збіркою Шарля Бодлера «Квіти зла»
Перегляд файлу

10 клас

Урок розвитку зв’язного мовлення

Написання есе за збіркою Шарля Бодлера «Квіти зла»

Мета: повторити відомості про життя та творчість Ш. Бодлера, формувати розуміння світогляду письменника узагальнити знання учнів про есе (формальне) як різновид письмової творчої роботи, навчати написанню есе на запропоновану тему, сприяти вихованню критичного ставлення до художніх творів

Формування ключових компетентностей: 1) спілкування державною мовою; ; 2) уміння вчитися; 3) соціальна та громадянська компетентності; 4) обізнаність та самовираження у сфері культури.

Про книгу треба судити в її цілості,

і тоді з неї випливає жорстокий моральний урок.

                      Шарль Бодлер

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда за питаннями

  • Вдома ви ознайомилися з життям і творчістю Ш. Бодлера. Які факти біографії поета вас вразили?
  • Які асоціації викликав у вас його образ? Хто він?

ІІ. Повідомлення теми та мети урока

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці перед нами досить складне завдання – спробувати зрозуміти сутність збірки Ш. Бодлера «Квіти зла» і висловити своє бачення проблем, порушених в ній автором

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

  1. Питання до учнів.
  • З чим у вас асоціюється квітка? А зло?

 

  1. Складання асоціативного грона.

Квіти                                    епітети:

                                                    метафори:

                                                порівняння:

 

                                          епітети:

    Зло                                 метафори:

                                           порівняння:

  1. Робота в групах

1 група – визначити провідні мотиви збірки

2 група – з’ясувати особливості побудови збірки

3 група – визначити роль Жанни Дюваль у житті Бодлера.

Завдання: оформити все у вигляді ментальних карт.

  1. Евристична бесіда
  • Що є зло, а що добро?
  • З чим у вас асоціюється назва збірки?
  • Так про що ж тоді ця книга?
  • На вашу думку, автор хотів показати краще, чи гірше в людині?
  • Які алегорії використовує автор для зображення   гріховного внутрішнього «я» людини?
  • Чому в багатьох поезіях присутній Сплін? (хворобливий душевний стан, породжений дійсністю: зло, нудьга, байдужість, зневіра, розчарування, відсутність цілі земного існування, духовна ницість тощо)
  1. Завдання учням

Доберіть дієслова, що характеризують наміри Бодлера, якими він керувався, створюючи цю збірку.

 (застерегти, показати, навчити, змусити замислитися тощо)

  1. Робота з епіграфом.

Чи згодні ви зі словами Бодлера, що стали епіграфом до уроку?

 

  1. Повідомлення теми есе: «Квіти зла» - це аморальна книга чи «жорстокий моральний урок людству»?

 

  1. Робота з картками пам’ятками написання есе.

(додаток 1)

 

  1.  Слово учителя.

При написанні есе ви можете використовувати самостійно дібрані чи  запропоновані вислови Бодлера, що допоможуть вам у розкритті теми твору.

(додаток 2)

  1.  Написання учнями чернетки твору.
  2.  Обговорення декількох робіт

V. Домашнє завдання.

Дописати роботу.

 

 

Додаток 1.

Дев’ять правил написання креативного есе

1. Тільки позитивна мова (описувати краще те, що є, а не те, чого немає).

2. Слова-зв’язки (вони допомагають плавно переходити з однієї частини до іншої).

3. Різна структура речень. (Читати речення правильної структури нудно. Додайте кілька інверсій. Пишіть різні за довжиною речення.)

4. Зрозумілі слова. (Розумійте значення слів, які ви вживаєте в есе. Ви пишете, щоб уразити змістом, а не словниковим запасом. Вишуканість гарна, але в міру.)

5. Різні слова (синонімія.)

6. Лаконічність.

7. Кожне слово важливе (без повторів; кожне речення повинне нести унікальний зміст).

8. Активна життєва позиція.

9. Книги про есе — це здорово.

 

Орієнтовний план есе

1. ВСТУП – один абзац

- Використовуйте «пастки» для залучення уваги, такі як: цитата, вірш, питання, роздуми, незвичайні факти.

- Немає необхідності висловлювати в першій пропозиції основну думку.

- Уникайте таких фраз, як «Це есе про ...» чи «Я збираюся поговорити про...».

 

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА – 2-3 абзаци.

- Виражайте свої думки зрозуміло.

- Підкріплюйте основні ідеї фактами, роздумами, ідеями, яскравими описами, цитатами чи іншими матеріалами із зарубіжної літератури, які інтригують і захоплюють увагу читача.

 

3. ВИСНОВОК – один абзац.

- Продемонструйте вашу позицію щодо порушеної проблеми.

- Зробіть узагальнення та аргументацію, яка підсумовує викладене в основній частині.

Додаток 2.

ДО ЧИТАЧА

Над плоттю нашою й над нашими умами

Панують глупота, брехня, скупарство, гріх…

Ми повертаємось на зрадницькі путі,

Слізьми відмитися плануючи зарання…

 

Ми в собі плекаєм Смерть

Та обертаємось поволі в купу мерви.

 

ми – біда! – не досить мужні.

 

Та між пантерами, шакалами, вовками,

Серед потвор, які плазують, і ричать…

 

Це лютий Сплін, Хандра, що бачить плахи й страти,

Покурює кальян, не відаючи сну;

Читачу, чи знаєш ти потвору цю жахну;

О лицемірний мій, на мене схожий, брате!

 

Хвора муза

моя ти музо вбога

 в твоїх страшних очах

Похмуро палахтить ненависть і тривога

 

Чи мучила тебе сукуба тонконога,

Чи пестив домовик рожевий, наче птах?

 

О, як хотів би я, щоб ти була здорова,

Щоб сильний дух тебе навіки полонив

 

Гімн красі

… В твоєму погляді - покара і вина,

Безумні злочини й діяння благородні…

 

Красо! Ти по мерцях ступаєш без мороки…

 

Коханець

Нагадує того, хто сам свою могилу

Вкриває ласками у свій вмирущий час.

 

…чи з пекла ти, чи з раю,

Потворно вибредна, страхітлива й свята…

 

Зречення святого Петра

А з хором цих проклять що Бог робити буде? -

Анафеми течуть рікою в Божий стан!

Він м'яса та вина обжершись, як тиран,

Сном праведника спить під музику огуди,

 

Страшні ридання жертв, засуджених до страти,

Для ніжних Божих вух - симфонія п'янка…

 

Я чесно відійду у світі цім жахливім,

Де дія - мрії тінь, хто й як би не почав,

Мерзенний, сам помру од власного меча.

 

Авель та Каїн

Авеля плем'я, падло із жиру,

Здохнеш - землю угноїш хоч раз!

          

Каїна плем'я, в рай заберися,

I злого Бога на землю скинь!

Чи будь-які інші, самостійно дібрані вислови.

docx
Додано
22 листопада 2020
Переглядів
799
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку