Двадцять третє ( 23 ) січня
Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання твору – опису «Заєць»
Мета уроку. вчити учнів складати твір – опис за малюнками ; розвивати зв’язне
мовлення , увагу, мислення , творчі здібності школярів ; формувати вміння спостерігати, аналізувати, доводити; збагачувати словниковий запас, виховувати любов до природи, бережливе ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки із зображенням зайця, таблиця «Типи текстів»,
роздаткові картки.
Хід уроку
I Організація класу
Зараз урок розвитку мовлення.
- Яка пора року зараз ?
- Що відбувається взимку з тваринами ?
- Кого боїться зайчик?
II Актуалізація опорних знань учнів.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадай, хто я такий? (Заєць)
В лісі сніг. У лісі звірі
Ось зайчата скачуть сірі
Сірі з голоду тремтять.
Бідні зайчики, голодні,
Ще не снідали сьогодні.
Марія Познанська
III. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми будемо писати текст – опис про зайця. Тому нам потрібно згадати, що ми знаємо про цю тварину.
Як виглядає зайчик ?
Де живе ?
Чим живиться ?
Розгляньте малюнки.
- Що таке текст? Як розміщені речення у тесті?
( Речення зв’язані між собою за змістом, становлять зв’язний текст, до нього можна дібрати заголовок)
- З яких частин складається текст?
(Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка)
- Ми будемо складати текст-опис ( який? )
- У тексті ми будемо часто використовувати слово заєць, а тому, щоб він був цікавий і не було повторювань, зайця потрібно називати по- різному. Які слова нам допоможуть у цьому? (Заєць, зайчик, зайчисько, сірий, боягуз, довговухий, вухань, він, у нього)
- Назвемо основні ознаки зовнішності.
- Довгі вуха куций хвіст,
Моркву і капусту їсть. Довгі вуха
В сніжну зиму залюбки, куций хвіст
Обгризає яблуньки.
Він маленький і сіренький, маленький
А ще взимку він біленький. сіренький
Куцохвостий, довговухий, біленький
Полохливий і прудкий. куцохвостий
довговухий
Влітку сіренький,
А взимку біленький.
Довгі вуха має,
Швидко в ліс стрибає.
4. Колективна робота за питаннями.
- Чи бачили ви зайчика?
- Де він живе?
- Чим живеться зайчик?
- Яка у нього шубка?
- Які вушка і носик?
- Які лапки та хвостик?
- Як рухається заєць?
- Чи подобається вам ця тваринка?
5. Запис опису у зошит.
Орієнтований текст – опис «Зайчисько»
Заєць – невелика тварина. Хутро у зайчика сіре, з рудуватим відтінком. Взимку тварина має теплу, пухнасту шубку білого кольору. На маленькій круглій голівці стирчать довгі вуха. У зайчиська маленький чорний носик з вусами. Очі у вухатого - розкосі. У нього струнке тіло на довгих ногах. Хвостик куций та пухнастий. Зайчик швидко бігає.
Мені дуже подобається ця тваринка.