Урок розвитку зв’язного мовлення Тема: Поетична скринька вірша. Добір слів, що римуються; відгадування загадок у риму, дописування віршів.

Про матеріал
Урок розвитку зв’язного мовлення Тема: Поетична скринька вірша. Добір слів, що римуються; відгадування загадок у риму, дописування віршів. Мета: дати поняття про основні «секрети» вірша ( риму, порівняння); вчити дітей виражати свої думки чітко, послідовно, грамотно, стисло; активізувати словник учнів. Розвивати відчуття ритму, мелодіки мовлення, здатність передбачати, мислення, пам'ять, художній смак. Прищеплювати інтерес до роботи з текстом.
Перегляд файлу

Урок розвитку зв’язного мовлення

Тема: Поетична скринька вірша. Добір слів, що римуються; відгадування загадок у риму, дописування віршів.

 

Мета: дати поняття про основні «секрети» вірша ( риму,  порівняння); вчити дітей виражати свої думки чітко, послідовно, грамотно, стисло; активізувати словник учнів. Розвивати відчуття ритму, мелодіки мовлення, здатність передбачати, мислення, пам'ять, художній смак. Прищеплювати інтерес до роботи з текстом.

Тип уроку: набуття нових ЗУН.

 

Обладнання: індивідуальні картки,  малюнок Гнома-  Віршовика.

Хід уроку:

І Організація класу до уроку

Настанова на роботу.

 Задзвенів для всіх дзвінок –

Час почати наш урок.

 

-         Діти, покажіть, будь ласка, з яким настроєм ви починаєте урок.

-         А у мене зараз такий настрій.(Вчителька посміхається учням)

-         Сьогодні я вам пропоную працювати під девізом:

 

Душу і серце в роботу вклади,

Кожну хвилину в труді бережи!

 

ІІ Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

 

1.Вступна бесіда:

- Діти, що робить учитель? (Вчить)

- А лікар? (лікує)

- А художник? (малює)

- А що діти, робить поет? (пише вірші)

- А яких поетів ви знаєте?

 

Как вызвать гнома желаний: 3 ритуала

- Діти, а ви хочете навчитися писати вірші? Гомик- Віршовичок допоможе вам у цьому. Він приніс поетичну скриньку , а в цій скриньці знаходиться «секрет» вірша. І хто з вас подружиться з цими «секретами», то у майбутньому зможе стати поетом.

- То що ж це за « секрети»? Давайте подивимось.

( Вчитель дістає  зі скриньки перши «секрет», а учні хором читають : « Рима».)

 

-Давайте, діти , запам’ятаємо, о таке рима.

Рима – це коли два слова схожі за звучанням.

 2. Слухання вірша  Джона Чіарді.

-         Послухайте вірш про риму Джона Чіарді.

Дві пташки дивовижні

У моїй скриньці є:

І якщо хочеш, то зіграй

В цю гру ,дитя моє.

Але щоб гру могли почать,

Затям, мій друже, ти

Що різні ці мої птахи,

Та схожі в них хвости!

Піймать оцих чудових пташок

Таки нелегкий труд.

Імення дивно в них звучать:

Їх римами зовуть…

І справді , птахи жвавії:

Начистять дзьоба свого-

І почнуть витягувать

То та , то інша слово.

Одна дістала  слово цвях,

А інша ним забила дах.

Одна дістала слово слон,

А інша- тон і телефон.

Одна дістала слово край,

А інша – фразу « ну , прощай…»

-         Тепер ,- кричать мені вони,-

Зіграти з ними ризикни!

Слова ми будем діставать,

А ти повинен римувать!

Дістали слово – білка,

Я відповів їм – стрілка.

Дістали слово -  жабка –

А я сказав  їм – крапка.

З годину жонглювали ми

Подібними словами…

Давайте ж, друзі, ми тепер

Пограємо із вами.

Гра «Літаюча рима»

 (Вчитель «кидає» учням слово, вони «ловлять» і «кидають» у відповідь  риму.

Коса – роса, оса, краса.

Сонечко – віконечко.

Гірка – нірка, дірка, сірка.

    Жабка – шапка, бабка

    Калина – малина, дівчина.

    Ручка – кучка, Жучка

    Діти – квіти, радіти

    Піч – річ, ніч.

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми з вами перетворимося на  поетів, спробуємо самі писати вірші.

ІІІ Актуалізація опорних знань

 

 Урок продовжимо ми без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

1.Каліграфічна хвилинка:

(на дошці запис): П Е В Ч З І О Б Р М Т Ш И

-         Прочитайте букви, правильно називаючи алфавітну назву.

-         Каліграфічно запиши букви у зошит.

-         Обведіть в кружечок  кожну третю букву і прочитайте слово, яке тут сховалося. (Вірш)

-         Запишіть це слово у зошит.

-         Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова.

 

2. Складання речень із словом «поет» (усно)

ІV – Формування вмінь добирати рими.

 

1. Пояснення вчителя

А зараз , діти, уявіть себе поетом, якому треба дібрати порівняння, щоб написати віршик.

 ( Учні закінчують останні рядки добираючи слова в риму)

 

*Що нагадує вам місяць, який тоненький, а не повний?

Він пливе у темнім небі, наче в морі срібний…( човник).

*Ось пливе легка хмаринка .

Ну  справжнісінька…  (пір’їнка).

*Настала казкова ніченька,

І річечка стала як…( стрічечка).

*Ось який  у нас метелик !

Подивіться , діточки.

Він літає в небі грає.

Крильця наче….  (квіточки).

До слів доберемо інші, що римуються і запишемо їх у зошит.

Човник-вогник, пір’їнка- українка, стрічечка- свічечка, кіточки- заміточки.

2. Фізхвилинка

Гра «Складно – нескладно»

Правила гри: слухайте пари слів, якщо вони римуються, підстрибуйте і плескайте у долоні над головою; якщо пари слів не римуються, присідайте навшпиньки.

Вода – руда                   рама - пляма

вода - сироп                 рама - програма

робота -  болото           слон - сон

лисичка - сестрички   слон – дзвін

зірка - м’яч                  діти-квіти

коса- роса                     калина- малина

мама – піжама.            калина- урок.

3. Робота над віршем.

( Учні разом читають, добираючи пропущене слово в риму. Вчитель пише потрібне слово, а діти вписують в картки).

- Діти, ви гарно працювали на уроці . І в подарунок вам Гномик – Віршовик написав вірш, але деякі рядки не зміг закінчити. Давайте допишемо віршик до кінця разом.

До нас , наче фея, злетіла вона-

В зеленому одязі, в квітах( весна).

Серед лугу, наче діти,

Розцвіли весняні ( квіти).

З-під снігу, де джерельце ніжне,

Пробивсь до сонечка ( підсніжник ).

Горить пала на сонці цвіт.

Тому і зветься ( горицвіт).

На пагорбі , де рідший ліс,

Цвіте красується ( нарцис).

А край долинки, де затінок.

Повивсь хрещатенький (барвінок).

Ось на галявині Наталка

Побачила малу (фіалку).

Одяг червоний він жупан,

Стоїть пишається ( тюльпан).

Всіх на бал запросим вас

Танцювати  з квітами ( вальс).

Мультяшный гном с бородой сидит в кресле. | Премиум Фото

 

V - Підсумок уроку. Пояснення домашнього завдання

 

-         Давайте  пригадаємо, що головне повинно бути  при складанні віршів?

-         Що таке рима?

 

-         Ось і стали ми сьогодні маленькими поетами. Важка це, діти, праця, щоденна, клопітка. Але без охоти – нема роботи.