Урок розвитку зв'язного мовлення ""Як звірята зайчика врятували"

Про матеріал
матеріал вчить учнів самостійно складати казки на основі опорних слів та поданого плану, вчить правильно будувати текст, а в тексті речення, відповідати письмово на питання; розвиває спостережливість, усне і писемне мовлення; виховує шану до рідної мови, бережне ставлення до природи, прагнення до творчості.
Перегляд файлу

Урок розвитку зв’язного мовлення

у 2  класі

 

Написання власної казки за поданим планом та опорними словами

«Як звірята зайчика врятували»

Мета: навчити учнів самостійно складати казки на основі опорних

          слів та поданого плану, вчити правильно будувати текст, а в

          тексті речення, відповідати письмово на питання; розвивати

          спостережливість, усне і писемне мовлення; виховувати шану

          до рідної мови, бережне ставлення до природи, прагнення до

          творчості.

                                             Хід уроку.

І. Організація класу.

   - Лунає музика. Закрийте очі. Послухайте.

   - Яка картина виникає у вашій уяві?

   - Які почуття будить ця мелодія?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

   У казковій країні вас завжди чекають несподівані зустрічі, безліч цікавинок. Сьогодні ми спробуємо завітати до казки. Але спочатку давайте пригадаємо, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «КАЗКА»?

- Які бувають казки?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

     Сьогодні ви спробуєте створити свою власну казку. При написанні казки ви будете користуватись опорними словами, планом.

  А хто ж буде героями нашої казки, спробуйте відгадати.

                   Пухова руденька шуба

                   Із сосни стриба на дуба.

                   Хвіст у неї, як мітла,

                   А сама на зріст мала.

                   В неї хата гарна, тиха.

                   Взимку повненька горіхів.

                   В лісі любить вона жити.

                   Відгадайте, хто це, діти?         (білка)

Як ви здогадалися, що це білка? Які слова допомогли визначити?

Що любить робити білочка?

Чи можна назвати її трудівницею?

                   Він вухатий ваш дружок.

                   В нього сірий кожушок,

                   Куций хвіст і довгі вуха.

                   Він боїться навіть муху.    (заєць)

Як здогадалися? Що зайчик робить у лісі? Як його можна назвати?

                   Між листям і гілками

                   По лісових доріжках

                   Біжить клубочок з гілками

                   На коротеньких ніжках.   (їжак)

Які слова підказали відгадку? Що ви знаєте про їжака? Навіщо йому голки? А що ще можна робити голками? Що ми робимо? Яку професію міг би мати їжачок?

 

Ось ми і познайомилися з героями нашої казки. Так як у наших тваринок немає імен, то домовимося, що їх ми назвемо просто Зайчик, Білочка, Їжачок.

ІV. Робота над планом.

Пригадайте, з яких частин складається текст?

Тому і план нашої казки буде складатися з трьох частин. А називається вона «Як звірята Зайчика врятували.»

                                               План.

  1. Настала морозна зима.
  2. Вороги маленького зайчика.
  3. Справжні друзі.

V.  Робота  над початком казки.

 А як починаються казки? Пригадайте.

                   Жив собі у лісі Зайчик…

VІ. Усне складання казки за планом.

  З чого почнемо казку?

Де і коли відбувалися події?

А які вороги можуть бути у зайчика?

А білочка чи їжачок можуть нашкодити йому? Чому?

                                             (Чути стукіт та шарудіння)

З а й ч и к: (плачучи)  Час уже зайцям линяти.

                                      Час вже шубки нам міняти.

                                      Сірим бути взимку не годиться,

                                      Бо спіймає враз руда лисиця.

                                      Я – страшенний боягуз.

                                      І лисички я боюсь.

                                      В лісі, в полі, навкруги –

                                      Скрізь у мене вороги.

Б і л о ч к а :    В дуплі моя домівка.

                         Живу, як вільна пташка.

                         Із гілки та на гілку

                         Стрибать мені не важко.

                         Грибків я насушила.

                         Горішків назбирала.

                         Зима снігів натрусить,

                         А я біди не маю.

                         Натчу із снігу білого

                         Пухнасте полотно

                         Хай буде всюди весело,

                         Красиво і тепло.

Ї Ж а ч о к :      В лісі я кравець чудовий,

                          Шию звірам я обнови.

                          Для ведмедів – кожушки,

                          Для лисичок – сорочки,

                          Для білочок – спіднички,

                          А зайцю – рукавички.

                          І Собі пошив піджак,

                          Бо справжній я кравець – їжак.

Л и с и ч к а :    Взимку час я не марную,

                          На малих зайців полюю.

                          А якщо стрибати б вміла,

                          Білку би руду зловила.

                          І цього б було замало.

                          І тепер час не марную,

                          На малих звірят полюю.

-         Геть звідси, хитрунка! Не ображай малих звірят. Не заважай нам писати казку.

-         Чи здогадалися ви, діти, з цієї розмови, що буде в нашій казці?

-         А допоможуть вам висловити свої думки опорні слова (на дошці)

-         перший сніг,

-         лапаті сніжинки,

-         пухнасте вбрання,

-         сіра шубка,

-         засмутився Зайчик,

-         білий пухнастий,

-         хитрий Лис,

-         голодний Вовк,

-         добрі друзі,

-         зіткала полотно,

-         нова пухнаста білосніжна шубка

-         врятували зайчика

( написання казки дітьми самостійно)

ІІІ. Підсумок уроку.

    Читання казок.

Чи сподобались вам казки?

В народі кажуть: «Казка – вигадка та в ній

                                Щось повчальне зрозумій»

Чого вчить нас ця казка?

Так. Не тільки звірі, а й люди завжди приходять на допомогу один одному.

Прочитайте прислів*я і виберіть те, що відповідає змісту цієї казки.

-         Друзі пізнаються в біді.

-         Дружба та братство – дорожче багатства.

-         Дружній череді і вовк не страшний.

 

 

                                               

 

                                                    Зразки казок

Під зеленою ялиною дрімучого лісу жив маленький Зайчик. Ось настала зима. А Зайчисько засмутився.

Боявся Вухань голодного Вовка і хитру Лисицю, бо у нього досі шубка сіра.

Біка дізналася про лихо Зайчика і розповіла проце Їжачкові. І пошили вони косоокому нову білу шубку.

 

 

Жив у дрімучому лісі Зайчик. І дружив він із Білочкою та Їжачком. Настала зима. Посипали лапаті сніжинки. Дерева стоять у пухнастому вбранні. А Зайчисько ще сірий.

У Зайчика багато ворогів. Це хитра Лисиця, голодний Вовк. Вони десь заховались і хочуть поласувати зайчатиною.

Але в Зайчика є й друзі – Білочка та Їжачок. Білочка зіткала полотно із пухнастого снігу, а Їжачок пошив нову білосніжну шубку. Врятували Зайчика. Оце так справжні друзі!

 

 

doc
Додано
6 листопада 2023
Переглядів
474
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку