УРОК РОЗВИТКУ ЗВ' ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
ТЕМА УРОКУ:
ЗОЛОТОКОСА ОСІНЬ. СКЛАДАННЯ ВІРШІВ.
МЕТА УРОКУ:
--- продовжити формувати поняття «вірш»,ознайомити
з віршем «сенкан», сформувати уявлення про риму;
--- розвивати потребу творчості, творчу уяву, творчі
здібності, вміння виділяти суттєве в об'єкті
спостереження, образне мислення, зв'язне мовлення,
вміння висловлювати власні почуття та естетичні
переживання від сприйняття прекрасного;
--- виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу,
вольові риси характеру; формувати естетичні смаки.
ЗАВДАННЯ:
--- створити атмосферу, яка б спонукала дітей до
творчості;
--- скласти вірші у групах, використовуючи
диференційовані завдання.
ОБЛАДНАННЯ:
картки для роботи у групах; таблиці « План роботи»,
«Правила роботи у групі», «Правила презентації»,
«Сенкан»; стінгазета; малюнки дітей; фотосюжети;
фішки для поділу на групи; магнітофон;засушені осінні
листочки; запис сучасних ліричних мелодій на 10-12 хв;
«Дерево очікувань»; стікери у вигляді листочків; м'яч .
ЛІТЕРАТУРА:
--- Інтерактивні методи навчання в практиці роботи
початкової школи / упорядн.Стребна О.В.,Соценко А.О.
6-е вид.-Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 174с.
--- СЛОВО ДО СЛОВА, або СКЛАДАЄМО ВІРШІ / Початкова
освіта. Методичний порадник № 15, 2007.
--- Розвиваємо дар слова. Частина №2. / Початкова
освіта. Методичний порадник №22, 2008.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ( 3 хв )
Вчитель: - До рідної мови, до рідного слова
Ми повертаємось знов і знов.
Щоб краще все знати,
Щоб нове пізнати-
Розпочинаємо знову урок.
-Урок розвитку зв'язного мовлення. Маю надію , що це буде урок творчості, натхнення, краси і радості.
-А щоб ви були уважними, давайте виконаємо вправу на увагу « Тік-так».
( На слово «тік» діти нахиляють голову вправо,
а на слово «так» - вліво. Вчитель називає слова,
не дотримуючись послідовності.)
ІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Емоційне налаштування. (5-7 хв )
Вчитель: - Діти, розгляньте, будь ласка, репродукції картин, послухайте вірш і прислухайтесь до своїх відчуттів.
-Іскриться сонце, але вже не жарко.
Вітрець в червоних кленах шурхотить.
І шелест листя на алеях парку,
А листячко кружляє і летить…
Дихне вітрець - і листячко зірветься,
Щоб полетіти в синяві небес.
А я дивлюся, і мені здається,
Що я іду у казку, в край чудес.
-Що ви зараз відчули?
-Про що подумали?
-Що захотілося зробити?
-Які слова вам хочеться сказати?
-Важко дібрати слова, щоб виразити почуття?
-Давайте уважно послухаємо своїх товаришів, щоб
з' ясувати, які слова добирають творчі люди - поети.
( Підготовлені учні або вчитель сам читають пейзажну лірику напам' ять.)
-Вам сподобалося?
-Чому ж не всі люди можуть писати такі вірші, картини?
-Що ж допомагає поетам створювати такі шедеври?
-Так, саме спостережливість та вміння переробити інформацію творчо.
-Може і у вас виникло бажання передати красу осені
у віршах? Тоді пропоную таку тему уроку: Золотокоса осінь. Складання віршів.
( Вчитель відкриває дошку із записом теми та
світлинами осінніх пейзажів.)
2. Вправа « Дерево очікувань». ( 5-7 хв )
Вчитель:- Діти, замисліться на хвильку і запишіть на
стікерах-листочках одним-двома словами свої очікування від уроку. Листочки прикріпіть на «дерево очікувань». ( Діти озвучують свої очікування.)
Вчитель:- Діти, можна і я скажу чого очікую?
Я очікую, що ви будете вчитися правильно, точно і
красиво висловлювати свої думки, фантазувати і
уявляти . Будете працювати злагоджено,
пам'ятаючи про культуру поведінки і один про
одного,щоб нам було комфортно.
А щоб побачити результати своєї роботи , пропоную оформити їх на стінній газеті про осінь.
-Працювати будемо за таким планом роботи
( закріплюється на дошці ). ( додаток №1 )
ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ
1.Вправа «Сенкан». ( 5-7 хв )
Вчитель:
-Я впевнена, що ви вже вмієте складати вірші.
Перевіримо?
Користуючись схемою, запишіть слова і речення.
(Діти разом з учителем виконують колективно,
а потім – самостійно в парах. Зачитують. Слова для самостійної роботи: ЛИСТЯ, РІЧКА, НЕБО, ДЕРЕВА.) ( додаток №2 )
2.Гра з м' ячем «Поверни риму». ( 3- 5 хв )
Вчитель: - Щойно ми складали незвичайні вірші.
У чому їхня незвичайність? Так, не було рими.
-Що ж таке рима?
Один американський поет називав їх « подібні хвости». Чому?
Отже, рима це – співзвучність закінчень у віршова-них рядках.
-Доберіть риму до слів:
Природа – нагода, пригода;
Дзиґа – Рига;
Вирій – синій.
-А тепер станьте в коло і пограймо у гру з м'ячем. Я кидаю м'яч учню, називаючи слово, а він повертає
м'яч, називаючи риму до нього.
(Слова для римування:
Гілка – дірка, білка, нірка;
Вода – біда;
Сонечко – віконечко, донечка;
Роса – оса, краса, коса;
Зорі – морі, долі;
Дощі – хвощі, плащі;
Краплинки – хвилинки, родзинки;
Дерево – плетиво, мереживо;
Осінь – просинь, досить, просить.)
-Отже, ми потренувалися добирати рими. Крім того, ще треба враховувати ритм – однакову кількість складів у рядках (перевіряємо мугиканням) і настрій.
Давайте створимо відповідний настрій.
3.Фізхвилинка « Хоровод осінніх листочків». ( 1-2 хв )
( Звучить сучасна спокійна музика.)
Вчитель:- Я – дерево. Ви – листочки.
( Діти торкаються руками до рук вчителя і розкачуються у такт музиці.)
- Дерево хитається, листочки гойдаються.
- Вітер піднімається, листочки розлітаються.
- Літають-кружляють, на землю сідають.
4. Робота в групах: складання віршів за осінніми пейзажами. (10 хв )
1) Поділ на групи (створюють із пелюсток квітку)
2) Правила роботи в групах ( таблиця ). ( дод.№3)
3) Інструктаж кожної групи ( картки ). ( дод.№4)
4) Самостійна творча робота дітей у супроводі
сучасної ліричної музики.
5. Презентація робіт. ( Аплодисменти.) Оформлення газети.
ІV. ПІДСУМОК І РЕФЛЕКСІЯ ( 5 хв )
( Діти стають у коло, тримаючи засушене кленове листя.)
Вчитель: - Чи справдилися ваші очікування?
-Що вдалося? Що ні? Чому?
- Що сподобалось?
-Як працювалось?
-Які почуття та емоції викликав у вас наш урок?
-Мені сподобалось як ви працювали. Я дуже вдячна
Вам за співпрацю. Ви порадували мене своєю творчістю. Будьте такими ж спостережливими і творчими.
Ви – діти вільної країни, Ідіть сміливо в веселковий світ!
Вам будувати майбуття Вкраїни . Вже зовсім скоро – через 8 літ.
А поки що у школі виростайте, навчайтеся, здоровими ростіть,
Вершини наполегливо долайте І дружно у шкільній сім' ї живіть!
-А зараз давайте закінчимо наш творчий урок
« дощем» із осіннього листя.
Додаток №1
План роботи
1.Підготовчі вправи.
2.Робота в групах.
3.Презентація.
4.Рефлексія.
Додаток №2
СЕНКАН
1.( ХТО? ЩО?) --------
2.(ЯКИЙ?) --------,--------
3.(ЩО РОБИТЬ?)---,---,--
4.(РЕЧЕННЯ ПРО ВАШЕ СТАВЛЕННЯ )--- --- --- ---
5. (СУТНІСТЬ)-----
Додаток №3
ПЛАН РОБОТИ У ГРУПІ
1.УВАЖНО ЧИТАТИ ЗАВДАННЯ-ІНСТРУКЦІЇ.
2.ОБРАТИ ЛІДЕРА,КАЛІГРАФА, СЕКУНДАНТА.
3.ПРАЦЮВАТИ ТАК, ЩОБ НЕ ЗАВАЖАТИ ІНШИМ.
4.ВИСЛУХОВУВАТИ ДУМКИ КОЖНОГО ЧЛЕНА ГРУПИ.
5.ВКЛАДАТИСЯ У ВИЗНАЧЕНИЙ ЧАС.
6.ДОТРИМУВАТИСЯ ПРАВИЛА ПІДНЯТОЇ РУКИ.
ПРАВИЛА ПРЕЗЕНТАЦІЇ
1.ПРЕЗЕНТУЄ РОБОТУ ЛІДЕР АБО ЧЛЕНИ ГРУПИ ПО ЧЕРЗі.
2.ДОТРИМУЙТЕСЯ ВИЗНАЧЕНОГО ЧАСУ.
3.БУДЬТЕ ВВІЧЛИВИМИ І СТРИМАНИМИ.
Додаток №4
Варіант№1
Картка №1
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
1.Пригадайте осінні пейзажі, які бачили.
2.Складіть вірш, використовуючи такий початок:
«Осінь на узліссі фарби розбавляла…»
3.Запишіть вірш.
4.Якщо не виходить, перейдіть до картки№3.
Картка №3
1.Доповніть рядочки вірша:
«Осінь на узліссі фарби розбавляла,
---------------------------фарбувала.
-----------------------------------клени,
-------------------------------- зелений.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Варіант №2
Картка №1
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
5.Пригадайте осінні пейзажі, які бачили.
6.Складіть вірш, використовуючи такий початок:
«Чарівниця ходить гаєм…»
7.Запишіть вірш.
8.Якщо не вдається, то перейдіть до картки №3.
Картка №3
2.Доповніть рядочки вірша:
«Чарівниця ходить гаєм,
---------------------------прикрашає.
--------------------------почервонила,
-----------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Варіант №3
Картка №1
1.Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
2.Розгляньте світлини на дошці.
3.Прислухайтесь до музики.
4.Складіть вірш , використовуючи свої враження.
5.Запишіть його.
6.Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
1.Пригадайте осінні пейзажі, які бачили.
2.Складіть вірш, використовуючи такий початок:
«Загорівся кущ калини…»
3.Запишіть вірш.
4.Якщо не вдається, то перейдіть до картки №3.
Картка №3
1.Доповніть рядочки вірша:
«Загорівся кущ калини
------------------------ в саду.
------------------------жоржини
-----------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Варіант №4
Картка №1
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
1.Пригадайте осінні пейзажі, які бачили.
2.Складіть вірш, використовуючи такий початок
« Осінь тиха, золотоволоса…»
3.Запишіть вірш.
4.Якщо не виходить, перейдіть до картки№3.
Картка №3
1.Доповніть рядочки вірша:
«Осінь тиха, золотоволоса
---------------------------завітала.
-----------------------------роси,
-------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Література:
1.Настільна книга педагога. Посібник для тих, хто хоче бути вчителем-майстром./ Упорядники: Андрєєва В.М., Григораш В.В.-Х.:Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2007.
2.Іванова Л. Літературна компетентність молодшого школяра.// Початкова освіта.2005.- №38.
3.Литовченко О. Гуманізм як критерій придатності педагога.// Початкова освіта.2006.- №15.
4.Савка О. Основні ідеї особистісно орієнтованого навчання.// Початкова освіта.2007.- №20.
5.Саган О. Інтерактивні методи навчання як засіб формування навчальних умінь молодших
школярів.// Початкова освіта.2002.- №3.
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
ТЕМА УРОКУ:
ЗОЛОТОКОСА ОСІНЬ. СКЛАДАННЯ ВІРШІВ.
МЕТА УРОКУ:
--- продовжити формувати поняття «вірш»,ознайомити
з віршем «сенкан», сформувати уявлення про риму;
--- розвивати потребу творчості, творчу уяву, творчі
здібності, вміння виділяти суттєве в об’єкті
спостереження, образне мислення, зв’язне мовлення,
вміння висловлювати власні почуття та естетичні
переживання від сприйняття прекрасного;
--- виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу,
вольові риси характеру; формувати естетичні смаки.
ЗАВДАННЯ:
--- створити атмосферу, яка б спонукала дітей до
творчості;
--- скласти вірші у групах, використовуючи
диференційовані завдання.
ОБЛАДНАННЯ:
картки для роботи у групах; таблиці « План роботи»,
«Правила роботи у групі», «Правила презентації»,
«Сенкан»; стінгазета; малюнки дітей; фотосюжети;
картки для поділу на групи; магнітофон;засушені осінні
листочки; запис сучасних ліричних мелодій на 10-12 хв;
«Дерево очікувань»; стікери у вигляді листочків; м’яч .
ЛІТЕРАТУРА:
--- Інтерактивні методи навчання в практиці роботи
початкової школи / упорядн.Стребна О.В.,Соценко А.О.
6-е вид.-Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 174с.
--- СЛОВО ДО СЛОВА, або СКЛАДАЄМО ВІРШІ / Початкова
освіта. Методичний порадник № 15, 2007.
--- Розвиваємо дар слова. Частина №2. / Початкова
освіта. Методичний порадник №22, 2008.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ( 3 хв )
Вчитель: -До рідної мови, до рідного слова
Ми повертаємось знов і знов.
Щоб краще все знати,
Щоб нове пізнати-
Розпочинаємо знову урок.
( На слово «тік» діти нахиляють голову вправо,
а на слово «так» - вліво. Вчитель називає слова,
не дотримуючись послідовності.)
ІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель: - Діти, розгляньте, будь ласка, репродукції картин, послухайте вірш і прислухайтесь до своїх відчуттів.
-Іскриться сонце, але вже не жарко.
Вітрець в червоних кленах шурхотить.
І шелест листя на алеях парку,
А листячко кружляє і летить…
Дихне вітрець - і листячко зірветься,
Щоб полетіти в синяві небес.
А я дивлюся, і мені здається,
Що я іду у казку, в край чудес.
з’ ясувати, які слова добирають творчі люди - поети.
( Підготовлені учні або вчитель сам читають пейзажну лірику напам’ ять.)
у віршах? Тоді пропоную таку тему уроку: Золотокоса осінь. Складання віршів.
( Вчитель відкриває дошку із записом теми та
світлинами осінніх пейзажів.)
Вчитель:- Діти, замисліться на хвильку і запишіть на
стікерах-листочках одним-двома словами свої очікування від уроку. Листочки прикріпіть на «дерево очікувань». ( Діти озвучують свої очікування.)
Вчитель:- Діти, можна і я скажу чого очікую?
Я очікую, що ви будете вчитися правильно, точно і
красиво висловлювати свої думки, фантазувати і
уявляти . Будете працювати злагоджено,
пам’ятаючи про культуру поведінки і один про
одного,щоб нам було комфортно.
А щоб побачити результати своєї роботи , пропоную оформити їх на стінній газеті про осінь.
( вивішується на дошці ). ( додаток №1 )
ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ
1.Вправа «Сенкан». ( 5-7 хв )
Вчитель:
Перевіримо?
Користуючись схемою, запишіть слова і речення.
(Діти разом з учителем виконують колективно,
а потім – самостійно в парах. Зачитують. Слова для самостійної роботи: ЛИСТЯ, РІЧКА, НЕБО, ДЕРЕВА.) ( додаток №2 )
2.Гра з м’ ячем «Поверни риму». ( 3- 5 хв )
Вчитель: - Щойно ми складали незвичайні вірші.
У чому їхня незвичайність? Так, не було рими.
-Що ж таке рима?
Один американський поет називав їх « подібні хвости». Чому?
Отже, рима це – співзвучність закінчень у віршова-них рядках.
-Доберіть риму до слів:
Природа – нагода, пригода;
Дзиґа – Рига;
Вирій – синій.
м’яч, називаючи риму до нього.
(Слова для римування:
Гілка – дірка, білка, нірка;
Вода – біда;
Сонечко – віконечко, донечка;
Роса – оса, краса, коса;
Зорі – морі, долі;
Дощі – хвощі, плащі;
Краплинки – хвилинки, родзинки;
Дерево – плетиво, мереживо;
Осінь – просинь, досить, просить.)
Давайте створимо відповідний настрій.
( Звучить сучасна спокійна музика.)
Вчитель:- Я – дерево. Ви – листочки.
( Діти торкаються руками до рук вчителя і розкачуються у такт музиці.)
- Дерево хитається, листочки гойдаються.
- Вітер піднімається, листочки розлітаються.
- Літають-кружляють, на землю сідають.
4. Робота в групах: складання віршів за осінніми пейзажами. (10 хв )
1) Поділ на групи (створюють із пелюсток квітку)
2) Правила роботи в групах ( таблиця ). ( дод.№3)
3) Інструктаж кожної групи ( картки ). ( дод.№4)
4) Самостійна творча робота дітей у супроводі
сучасної ліричної музики.
5. Презентація робіт. ( Аплодисменти.) Оформлення газети.
ІV. ПІДСУМОК І РЕФЛЕКСІЯ ( 5 хв )
( Діти стають у коло, тримаючи листя.)
Вчитель: - Чи справдилися ваші очікування?
Вам за співпрацю. Ви порадували мене своєю творчістю. Будьте такими ж спостережливими і творчими.
Ви – діти вільної країни, Ідіть сміливо в веселковий світ!
Вам будувати майбуття Вкраїни . Вже зовсім скоро – через 8 літ.
А поки що у школі виростайте, навчайтеся, здоровими ростіть,
Вершини наполегливо долайте І дружно у шкільній сім’ ї живіть!
« дощем» із осіннього листя.
Додаток №1
План роботи
1.Підготовчі вправи.
2.Робота в групах.
3.Презентація.
4.Рефлексія.
Додаток №2
СЕНКАН
1.( ХТО? ЩО?) --------
2.(ЯКИЙ?) --------,--------
3.(ЩО РОБИТЬ?)---,---,--
4.(РЕЧЕННЯ ПРО ВАШЕ СТАВЛЕННЯ )--- --- --- ---
5. (СУТНІСТЬ)-----
Додаток №3
ПЛАН РОБОТИ У ГРУПІ
1.УВАЖНО ЧИТАТИ ЗАВДАННЯ-ІНСТРУКЦІЇ.
2.ОБРАТИ ЛІДЕРА,КАЛІГРАФА, СЕКУНДАНТА.
3.ПРАЦЮВАТИ ТАК, ЩОБ НЕ ЗАВАЖАТИ ІНШИМ.
4.ВИСЛУХОВУВАТИ ДУМКИ КОЖНОГО ЧЛЕНА ГРУПИ.
5.ВКЛАДАТИСЯ У ВИЗНАЧЕНИЙ ЧАС.
6.ДОТРИМУВАТИСЯ ПРАВИЛА ПІДНЯТОЇ РУКИ.
ПРАВИЛА ПРЕЗЕНТАЦІЇ
1.ПРЕЗЕНТУЄ РОБОТУ ЛІДЕР АБО ЧЛЕНИ ГРУПИ ПО ЧЕРЗі.
2.ДОТРИМУЙТЕСЯ ВИЗНАЧЕНОГО ЧАСУ.
3.БУДЬТЕ ВВІЧЛИВИМИ І СТРИМАНИМИ.
Додаток №4
Картка №1 В-1
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
«Осінь на узліссі фарби розбавляла…»
Картка №3
«Осінь на узліссі фарби розбавляла,
---------------------------фарбувала.
-----------------------------------клени,
-------------------------------- зелений.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Картка №1 В-2
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
«Чарівниця ходить гаєм…»
Картка №3
«Чарівниця ходить гаєм,
---------------------------прикрашає.
--------------------------почервонила,
-----------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Картка №1 В-3
1.Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
2.Розгляньте світлини на дошці.
3.Прислухайтесь до музики.
4.Складіть вірш , використовуючи свої враження.
5.Запишіть його.
6.Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
«Загорівся кущ калини…»
Картка №3
«Загорівся кущ калини
------------------------ в саду.
------------------------жоржини
-----------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Картка №1 В-4
Картка №1 В-1
Згадайте осінні пейзажі, які ви бачили.
Розгляньте світлини на дошці.
Прислухайтесь до музики.
Складіть вірш , використовуючи свої враження.
Запишіть його.
Якщо не вдається, то перейдіть до картки №2.
Картка №2
« Осінь тиха, золотоволоса…»
Картка №3
«Осінь тиха, золотоволоса
---------------------------завітала.
-----------------------------роси,
-------------------------------------.»
Якщо є бажання, то продовжіть самостійно.
Література:
школярів.// Початкова освіта.2002.- №3.