На цьому уроці формуємо в учнів навички правопису з великої букви кличок тварин; розвиваємо вміння аналізувати, порівнювати ; збагачуємо словниковий запас школярів; виховуємо бережливе ставлення до тварин.
Урок 72. Велика буква в кличках тварин
Мета: формувати в учнів навички правопису з великої букви кличок тварин; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти — просто мо-ло-дці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 287, с. 122)
— Прочитайте записаний текст.
— Чому ім’я Лесі Українки відоме у світі?
— Де народилася Леся Українка?
— Кого вона любила понад усе?
— Що любила робити поетеса?
2. Вправа «Незакінчене речення»
Гг Гг Гг Гр Гл Гв ог гр іг гв гу
Став на горіх — упав на поріг.
— Поясніть правопис слова Гриць.
— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
— Установіть зв’язок між словами першого речення.
— Назвіть останні звуки у словах пиріг, поріг, став.
— Як вимовляються ці слова в російській мові?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вправлятимемося у написанні власних іменників, а саме — кличок тварин.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Допоможіть тваринам обрати собі кличку
Ромашка |
|
коза |
Сірко |
корова |
Зірка |
собака |
Маркіз |
— Складіть кілька речень з утвореними словосполученнями.
— З якої букви пишемо назву тварини?
— З якої букви напишемо кличку тварини?
2. Робота за вправою 256 (с. 105)
— Хто поспішав на день народження до крота Крихітки?
— Які перешкоди виникли на їх шляху?
— Хто врятував наших героїв?
— Як утворилися слова — клички тварин?
3. Вибіркове списування із завданням
— Спишіть перший абзац тексту.
— Підкресліть назви тварин однією рискою, а їхні клички — двома.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за вправою 257 (с. 106)
— Про яку сім’ю йдеться у тексті?
— Хто є членами цієї сім’ї?
— Випишіть назви тварин та їх клички.
— Поясніть правопис виділених слів.
— Коли ми пишемо апостроф?
— Доповніть речення власними іменниками.
Біля нашого міста протікає річка...
Мою маму звати ..., а тата — ...
Сестричка ... ходить у дитячий садок.
У нас є кішка ... і папуга ...
3. Гра «Не спи — українські прізвища твори»
Зразок: Іван — Іванюк, Іваненко, Іванчук.
Степан —
Павло —
— У кого вдома є власна тваринка?
— Яка у неї кличка?
— Чому ви її так назвали?
— Опишіть свою тваринку. Яка вона? За що ви її любите?
VІ. Підсумок уроку
— Як пишуться назви тварин? Наведіть приклади.
— Як пишуться клички тварин? Наведіть приклади.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 258, с. 106.