Урок розвитку мовлення. 3 клас за темою "Розвиток мовлення № 6. Листи. Написання листа." Має на меті: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення, дати учням поняття про структуру листа; учити складати листи, письмові привітання, закріплювати навички вживання звертань; розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовленя.
Урок розвитку мовлення. 3 клас
Тема: Розвиток мовлення № 6. Листи. Написання листа.
Мета: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення, дати учням поняття про структуру листа; учити складати листи, письмові привітання, закріплювати навички вживання звертань;
розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати культуру писемного мовленя.
Обладнання: підручник "Українська мова, 3 клас" (М.Л.Захарійчук, А.І.Мовчун);таблиці «Що таке лист?», «Як правильно писати лист?»,зразок підпису конверту.
Тип уроку: урок розвитку писемного мовлення
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ.Актуалізація опорних знань
1) Відгадування загадки (Загадка на дошці. Один з учнів читає її.)
Ми хоча і не крилаті,
Летимо в міста і села,
Несемо для вас, малята,
Звістки щирі та веселі. (Листи)
- Які слова із загадки допомогли вам її відгадати?
- Чи писали ви колись листи? Кому?
ІІІ.Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати листи, привітаня, запрошеня своїм рідним, друзям. Для того, щоб привітати рідних зі святом, не обов`язково писати листи: достатньо надіслати письмове привітання.
ІV.Робота з мовним матеріалом.
1)Робота із таблицею (Таблиця на дошці)
Що таке лист?
|
||
Це писаний текст, призначений для повідомлення про що-небудь, для спілкування з кимось на відстані
|
||
Для чого потрібні листи?
|
||
повідомити про події
|
поділитися враженнями |
звернутися з проханням |
2) Словникова робота
- З`эднати загадку і відгадку і записати до зошита
Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. Листоноша
Пункт призначення листа, місцезнаходження того,
кому лист призначений. Індекс
Людина, яка розносить листи. Адресат
Людина, якій адресований лист. Конверт
Цифрове умовне позначення міста, села. Адреса
3)Робота за підручником (с.75)
Вправа 172. Писати листи - це мистецтво. Листування виникло дуже давно. Листи писали на камені, дереві, пальмовому листі, папірусі, воскових дощечках.
- Які нині листи?
- Як правильно їх писати? Дізнайтеся про це, прочитавши текст,який лежить у вас на парті.
4) Бесіда
- Роздивіться малюнки та написані листи і дайте відповіді на запитання.
- З чого починається лист? (З привітання)
- Про що можна розповісти в листі?
- Чим закінчується лист?
5) Робота із таблицею (на дошці та на кожній парті)
- З’єднати частини таблиці з прикладами та доповнити їх
Частини листа |
Приклади |
Звертання |
Я прошу Вас написати … |
Інформація про стан листування |
До побачення … Міцно цілую і обнімаю … |
Основний зміст |
Любі мої дідусю і бабусю! Дорогий братику Сергію! Шановний Юрію Михайловичу! |
Запитання до адресата |
Ваш онук (ваша онучка)… Твій друг (твоя подруга)… |
Подяка |
Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома) … Я хочу розповісти Вам … |
Прохання написати листа |
15 листопада 2015 року, м.Кривий Ріг |
Переказування вітань |
Як Ваше здоров'я? Які у Вас новини? Що цікавого в тебе? |
Прощання |
Переказуйте вітання… |
Кінцівка і підпис |
Отримав (ла) ваш лист … Давно не було листа … Отримав (ла) твій лист, але зразу не відповів (ла), оскільки… |
Дата і місце написання, якщо їх немає на початку листа |
Дякую за те, що … |
- Коли пишете листа, слід дотримуватись мовленнєвого етикету. На початку листа потрібно ввічливо привітатись, використовувати шанобливу форму звертання Ви і писати це слово з великої букви. У кінці слід так само ввічливо попрощатися, побажати всього найкращого. Коли ви хочете щось попросити, потрібно ввічливо звернутися з проханням (потім обов’язково потрібно подякувати за виконане прохання). У листах використовують слова звертання, привітання, прохання, вдячності.
6) Фізкультхвилинка (Фіксікі - Телевізор)
7) Ознайомлення зі структурою привітання (На дошці)
Вітання – звертання – привітання зі святом, подією – побажання – дата, підпис.
8) Гра «Пошта»
- Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Місто, назву вулиці, номер будинку і квартири, індекс.)
Учні підписують конверти за зразком, поданим на дошці.
Іванов Іван Іванович вул.Київська, 123, кв.45 м.Кривий Ріг Дніпропетрівська обл. 12345 Петров Петро Петрович вул.Львівська, 67 с.Лугове Бродівський р-н Львівська обл. 56789 |
9)Колективне написання листа (Вчитель на дошці, учні у зошитах)
- Чи були ви колись у таборі?Давайте напишемо з вами листа до друга з табору.
Доброго дня, Василю!
Одержала твого цікавого листа й дуже зраділа. Добре, що справи в тебе йдуть гарно. Василю, я нерідко згадую щасливі дні, які ми провели з тобою в таборі відпочинку.
Чи пам'ятаєш ти, друже, як весело було всім у день відкриття табору відпочинку? Але ж як швидко пролетів місяць, і от вже час їхати додому! Так не хотілося розлучатися з тобою: ми зробилися такими близькими друзями. Це вперше в моєму житті.
Васильку! Перше вересня наближається. Незабаром продзвенить голосний шкільний дзвоник, і всі ми сядемо за парти. Тож напиши мені, як почався новий навчальний рік у вашій школі. І найголовніше: чи приїдеш ти наступного літа до табору відпочинку? Я б дуже хотіла цього. До побачення, друже мій.
Наталка.
V. Підсумок уроку.
- Чого ви навчилися на цьому уроці?
- Чому потрібно вміти писати листи?
- Чому потрібно вміти правильно підписати конверт?
VI. Домашнє завдання
Написати листа до бабусі (за зразком).