Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема: Культура мовлення. Слова ввічливості. Ввічливі форми вітання, прощання
Мета. Закріпити та сприяти усвідомленню раніше засвоєних слів ввічливості, збагатити мовлення учнів новими ввічливими словами (вітання, прощання, звертання, розмова по телефону). Вчити вживати ввічливі форми у мовленні.
Розвивати культуру діалогічного мовлення.
Виховувати культуру поведінки та спілкування.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Ввічливі слова», іграшкові телефони.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Хід уроку:
І. Організація класу
Слайд 1
ІІ. Актуалізація опорних знань та їх коригування
Слайд 2
Як ти розумієш прислів’я:
«Добре слово краще від цукру та меду»?
-Що ти відчуваєш, коли до тебе звертаються грубо, різко, дуже голосно?
- Що ти відчуваєш, коли знайомі чи незнайомі люди звертаються до тебе
м’яко, тактовно, поважно?
-Чому ввічливі слова називають чарівними?
А ще їх можна назвати тактовними, люб’язними, делікатними, чемними,
доброзичливими, уважними.
Намагайся частіше говорити людям добрі, ввічливі, чарівні слова!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Слайд 3
Сьогодні ми поговоримо з вами про ввічливість. Ввічливими люди не народжуються, а стають, опанувавши знання і правила хорошого тону. Ввічливість - це шанобливість, доброзичливість, прагнення не робити неприємності іншим, готовність своєчасно прийти на допомогу.
І V. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 4
Щоб бути цікавим співрозмовником, треба багато знати і вміти ділитися своїми знаннями, бути чемним, ввічливим, культурним.
V. Вступні вправи
Лінгвістичний аналіз
Знайомство з віршем Т. Коломієць.
Слайд 5
Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться тепле і привітне слово. Добре слово - наче зернятко, що, зійшовши, дарує нам радість.
-Прочитайте вірш.
Слайд 6
-Про що в ньому йдеться? (Вірш написаний на дошці).
-Яких слів мама навчає дитину?
-Як ви розумієте «сію дитині в серденько ласку»?
-Коли говорять «сійся- родися»?
-А чому автор вживає «сійся-родися» у вірші про ввічливі слова?
-З чим Т.Коломієць порівнює ввічливі слова?
-З якими почуттями треба говорити ввічливі слова?
-Якою стає мова, коли в ній є ввічливі слова?
-Які ввічливі слова ви вперше почули?
-Що вони означають, коли їх говорять?
VІ. Пробні та тренувальні вправи
Аналіз мовленнєвих ситуацій
Слайд 7
-Пригадаємо, які слова люди говорять при зустрічі?
Доброго ранку! Добрий день! Добрий вечір! Доброї ночі!Здрастуйте!
-А тепер подивіться, які ще слова можна казати в цьому випадку?
Світлої днини! Будьте здорові! Добридень! Доброго здоров я !
( Діти у зошитах записують нові слова: З добрим ранком! Світлої днини!
Вдень: Добридень! Доброго здоров я!)
Добрий ранок, добрий ранок!
Добрий сонячний світанок
В добрий день переросте,
Добрих приведе гостей.
Коли втома схилить плечі,
Нас зустріне добрий вечір.
Добрий сон і добра нічка
Заколишуть сонні вічка.
Завтра знову добрий ранок
Погукає нас на ганок,
Бо спішать робити всюди
Добрі справи добрі люди.
Слайд 8
Пригадайте слова , які ви вживаєте при зустрічі і прощанні!
Вітання Прощання
Добрий день! До побачення!
Привіт! Всього найкращого!
…… ……
-А тепер познайомтесь з новими словами.
Скільки літ, скільки зим! Щасливої дороги! До зустрічі!
Радий тебе бачити! До зустрічі! Всього доброго! Ні пуху, ні пера! Попутного вітру!
-Які слова ми вживаємо, вітаючись і прощаючись з друзями?
-А з дорослими?
-Коли ми говоримо «ні пуху, ні пера», «попутного вітру»?
VІІ. Творчі вправи.
Активізація словника
Аналіз мовленнєвих ситуацій.
- Діти, ви вже знаєте, які ввічливі слова слід вживати у спілкуванні з людьми?
Слайд 9
-А зараз нам Вітя і Миколка розкажуть, як вони поводилися, коли зустрілись. Миколка повертався з бібліотеки з цікавою книгою, а назустріч – Вітя.
(Сценку виконують учні).
-Добрий день! Вітю.
-Добрий день. Звідки ти йдеш?
-З бібліотеки.
-Яку книжку взяв, скажи, будь ласка?
-«Українські народні казки».
-Як прочитаєш, скажеш мені? Я теж її візьму.
-Добре, скажу.
-Дякую, до побачення.
(Вчитель разом з учнями оцінює розмову Віті та Миколи.)
Слайд 10
Уявіть собі, що діти Петрусь і Гнатик, ішли вулицею, назустріч їм простувала вчителька. Гнатик, побачивши її ще здалеку, закричав: «Добрий день, Віро Антонівно!». Всі люди озираються, дивляться. А Петрусь підійшов до Віри Антонівни і неголосно привітався.
-Хто з хлопчиків повівся правильно?
-Як треба розмовляти, вітатися?
Озвуч малюнок:
Слайд 11
-Розглянь малюнок з відомих казок.
-Як Карлсон вітається з мамою Малюка та з Малюком?
-Як Карлсон повинен привітатися з фрекен Бок і з Собакою Бімбо, щоб їм сподобатися?
-Як можна привітатися без слів?
Моделювання мовлення в різних ситуаціях:
Слайд 12
-Хто вітається перший, якщо зустрілися старший і молодший?
-Хто вітається перший, якщо зустрілися хлопчик і дівчинка?
-Чи можна замість «добрий день» говорити «привіт»? Кому саме?
-У шкільному коридорі розмовляють вчителі. Серед них Ігор побачив свого класного керівника і, проходячи повз нього, ввічливо сказав «Добрий день, Вікторе Семеновичу!»
-Чи допущена помилка? -Проаналізуйте ситуацію.
Формування вмінь користуватися ввічливими формами.
Слайд 13
1.Розмова по телефону.
-Хто починає розмову?
-Якими словами?
-Коли ви розмовляєте по телефону, кого і для чого викликаєте?
2.Розповідь вчителя про значення телефону.
-Телефон - це наш надійний помічник. Він допомагає вирішувати багато важливих справ, але телефоном треба вміти користуватися.
Розмова має бути короткою, ввічливою. Спочатку розмови треба вітатися, а в кінці розмови дякувати і прощатися.
Ігрові ситуації.
(Використовуючи фрази з розмови хлопчика по телефону, розіграйте сценки.(малюнок).
-Я хотів би запросити тебе на день народження у суботу…
-Ти підеш у театр з класом?
-У тебе записане домашнє завдання з математики?
Аналіз розмови по телефону.
Слайд 14
Хлопчик: Алло!
Чоловік: Слухаю вас!
Хлопчик: Добрий день!
Чоловік : Здрастуйте!
Хлопчик: Вибачте, Ви не могли б покликати Ірину Андріївну?
Чоловік: Зараз вона підійде!
Хлопчик: Спасибі.
Мама: Алло, я вас слухаю.
Хлопчик: Мамочко, здрастуй!
Мама: Здрастуй, синок!
Хлопчик: Я хотів тобі сказати, що піду разом із Сергієм грати у футбол, буду о 16 годині, не хвилюйся.
Мама: Добре, тільки спочатку зроби уроки.
Хлопчик: Добре. До побачення.
Мама: Всього найкращого.
-Які слова вітання, вибачення, прощання, звертання використовував хлопчик?
VІІІ. Підсумок уроку:
Слайд 15
- Як годиться розмовляти з дорослими?
- Які правила культурної поведінки ви запам’ятали?
- Чи можна вітати людину непривітно?
- Чи можна бажати здоров’я людині крізь зуби, а доброго дня зі злим виразом на обличчі?
Слайд 16
-Сьогоднішній урок я хочу закінчити такими словами:
«Будь ласка», « Спасибі», і «Будьте здорові»-
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути і в школі і вдома
Від мами , від вчителя й просто знайомих!!!
Слайд 17
Вірш Т.Коломієць
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися,
Ніжне «будь ласка».
Вдячне «спасибі»,
«Вибач» тремтливе-
Слово у серці,
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!»-
Щедро даруй ти
Людям, дитино.
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.
На підвіконні знову сидів Карлсон.
- Привіт! Ось воно, ваше сонечко, можете не хвилюватися.
І тут фрекен Бок благаючи протягнула до нього руки:
- Ні, ні, ні, благаю, що завгодно, але сьогодні нам потрібен спокій.
- Спокій, а то як же!
- Але перш за все нам потрібний, звичайно, сніданок, - сказав Карлсон і одним стрибком всівся за кухонний стіл.
Там фрекен Бок вже положила прибори для себе і Малюка. Карлсон сів перед одним із них і взяв в руки ніж та вилку.
- Починаєм! Давайте снідати! - Він привітно кивнув фрекен Бок.
Потім Карлсон натиснув свою кнопку, мотор запрацював, і Карлсон полетіл до розкритого вікна.
— Привіт! — крикнув він. — Теперь вам волею-неволею прийдеться деякий час обійтись без мене. Я поспішаю.
— Привіт, Карлсоне! — крикну Малюк. — Тобі насправді потрібно відлітати?
— Так скоро? — з сумом промовила фрекен Бок.
— Да, мені потрібно поспішати! — крикнув Карлсон. — А то я запізнюся на вечерю. Привіт! — І він полетів.
1