Урок "Рухова активність. Профілактика порушень постави і гостроти зору. Попередження травм під час рухливих ігор і занять фізичною культурою та спортом"

Про матеріал
Мета уроку ознайомити учнів з порушеннями постави, зниженням гостроти зору, з різними видами травматизму та як їм запобігти. Розвивати вміння виконувати вправи для формування правильної постави, виконувати гімнастику для очей.
Перегляд файлу

Клас: 5                                                                                           Дата: 04.12.2020

Тема уроку: Рухова активність. Профілактика порушень постави і гостроти зору. Попередження травм під час рухливих ігор і занять фізичною культурою та спортом. Правила безпечної поведінки в басейні та на льоду.

ХІД УРОКУ

Мета уроку: 

Освітня: Ознайомити учнів з порушеннями постави, зниженням гостроти зору,  з різними видами травматизму та як їм
запобігти.
Розповісти про профілак-
тику порушень та надання першої медичної допомоги
при травмах.

Розвиваюча: розвивати вміння виконувати гімнастику для очей та вправи для формування правильної постави.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до збереження зору, розуміння важливості збереження правильної постави як запоруки міцного здоров’я.

Базові поняття і терміни уроку: травма, постава, сутулість, короткозорість, далекозорість.

Обладнання: підручник, зошит.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку

№ етапу

Етап уроку

Час(хв)

1

Організаційний момент

2

2

Перевірка виконання домашнього завдання

7

3

 Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

3

4

Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку

3

5

Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків та залежностей між елементами виучуваного

17

6

Узагальнення і систематизація знань

10

7

Підведення підсумків уроку

 

2

8

Повідомлення домашнього завдання

1

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Привітання. Перевірка присутності учнів на занятті та готовність до уроку.

 

ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання

Фронтальне опитування

- Що таке загартовування?

- Які методи загартовування ви знаєте?

- Назвіть чинники загартовування.

- Назвіть принципи загартовування.

- Навіщо загартовування здоровій людині?

 

III. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

Проблемне запитання

- Пригадайте, які складові здоров’я ви знаєте?

       Ми з вами говорили, що здорова людина, це людина, яка не лише не має фізичних вад, а яка й психічно, й духовно, й соціально здорова. Для того, щоб бути здоровим потрібно рухатися.

Бесіда:

- Які рухливі ігри ви знаєте? А любите?

- Чи можуть виникати небезпечні ситуації під час гри, занять фізкультурою, спортом? Які саме? Наведіть приклади.

 

IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку


Чи завжди ви замислюєтеся над тим, як сидите за письмовим сто-
лом, за шкільною партою або працюючи на комп'ютері? Чи виникали небезпечні ситуації під час заняття спортом?
Сьогодні ми з вами повинні з'ясувати, як впливає неправильна по-
става на здоров'я, як запобігги порушенню постави і зберегги гостроту
зору.

Ви навчитеся, як правильно діяти в разі травмування, як дбати про власну безпеку під час рухливих ігор, занять фізкультурою, спортом.

Тому запишіть тему уроку: «Рухова активність».

Проблемне запитання.

— Як вплине на людину малорухомий спосіб життя?

 

V. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків та залежностей між елементами виучуваного

1. Профілактика порушень постави

Ви вже багато чули про правильну поставу, про те, наскільки
важливо стежити за нею, як це красиво і корисно.

- Як потрібно піклуватися про свою
спину та мати правильну поставу?

Постава — це вміння без особливої напруги утримувати своє тіло та зберігати правильну позу в різних положеннях: сидячи, під час ходьби та ігор.

Найважливішою умовою правильної постави є нормальний розвиток хребта. Якщо положення тіла правильне, то будь-яких негативних змін у стані здоров’я людини не відбувається.

Із правильною поставою фігура людини виглядає гарною, стрункою, а хода — легкою і пружною. І навпаки, часто ми бачимо людей різного віку, фігуру і загальний вигляд яких псує сутула спина, опущена під час ходьби голова.

Ознаки правильної постави:

-пряме положення голови;

-однаковий рівень надпліччів, лопаток;

-рівномірно виражені фізіологічні вигини хребта.

Хребет має свої природні фізіологічні вигини при огляді збоку і виглядає,  як знак питання. При огляді зі спини хребет має бути прямим. Навіть незначне викривлення хребта слід розцінювати, як відхилення від норми.

В підлітковому віці відбувається активний ріст кісток та м’язів. При недостатній кількості фізичних навантажень м’язи спини та пресу, що відповідають за правильну поставу, не розвиваються, і це може спричинити порушення постави.

Робота з підручником

Розгляньте мал. 53 сторінка 90. Ви бачите хребет людини,
який складається з 33 хребців. Кожен із них лежить на міжхребцевому
диску, який нагадує мішечок з желе. Завдяки цьому людина може
згинатися і розгинатися. Та якщо хребет часто викривляти, виникає
порушення постави.

Проблемне запитання

— Назвіть умови та ситуації, що можуть призвести до порушень постави.

Причини порушень постави:

-тривале перебування в незручному положенні;

-робота за столом із постійно нахиленою головою;

-сидіння на незручних меблях не за зростом;

-недостатня освітленість робочого місця;

-недостатня кількість фізичних навантажень (гіподинамія);

-слабкість м’язів, що утримують вертикальне положення хребта;

-незручний одяг.

Робота з підручником

У підручнику на сторінці 91 виконайте вправи.

Правила профілактика порушень постави:

-сон на жорсткому ліжку в положенні лежачи на животі або спині;

-правильно дібраний одяг і взуття за розміром;

-щоденна рухова активність;

-правильне положення тіла під час сидіння за партою, робочим столом, у кріслі тощо;

-контроль за рівномірним навантаженням на хребет при носінні рюкзаків, сумок, портфелів;

-повноцінне харчування з достатнім умістом необхідних речовин — білків, вітамінів, мінеральних речовин;

-загартовування.

2. Профілактика порушень гостроти зору

Очі є найважливішим органом чуття, тому гігієна зору має особливе значення. Здоров’я очей безпосередньо пов’язане зі здоров’ям людини в цілому. Нестача вітамінів A і D послаблює зір. Іноді слабкий зір передається спадково. Якщо в людини короткозорість чи далекозорість, не треба соромитись носити окуляри або контактні лінзи, якщо їх призначив лікар.

Короткозорість — дефект зору, коли людина чітко бачить лише близько розташовані предмети.

Далекозорість — це нездатність сфокусувати зір на близькому об’єкті.

Якщо проблеми із зором спричинені дефіцитом в організмі вітамінів A і D, то слід вживати більше яєць, молока, сиру й зелених овочів, що є джерелом цих вітамінів. Деякі захворювання очей, наприклад кон’юнктивіт, потребують лікування під наглядом лікаря-офтальмолога.

— Які ситуації та чинники можуть спричинити порушення гостроти зору?

Причини порушень гостроти зору:

-недостатнє освітлення при навчанні, читанні, малюванні;

-надто яскраве освітлення робочого місця;

-недотримання режиму праці та відпочинку при роботі за комп’ютером;

-надмірний час перегляду телевізора;

-читання лежачі;

-читання в транспорті;

-незбалансоване харчування;

-куріння;

-травми очей;

-спадкова схильність до порушень зору.

 

Профілактика порушень гостроти зору:

-читати, писати, працювати за комп’ютером, тільки при достатньому освітленні;

-джерело світла при роботі має бути розташоване ліворуч;

-при тривалому зоровому напруженні, після кожної години роботи необхідно робити 10-хвилинні перерви;

-відмова від шкідливих звичок;

-підліткам, у яких є порушення зору, не варто займатися видами спорту, що пов’язані зі значними фізичними навантаженнями (важкою атлетикою, боротьбою);

-улітку в яскраві сонячні дні обов’язково вдягати сонцезахисні окуляри;

-виконання вправ, що дозволяють зняти напругу з очей;

-сон 9–10 годин на добу.

Вправа «Відпочинок для твоїх очей»

1. Намалюйте у повітрі не повертаючи головою, уявні цифри 1,2,3,4,5…

2. Подивись у вікно якомога далі. Оглянь дальній предмет. Який предмет знаходиться найближче до тебе? Обведи його контур поглядом.

При виконанні вправ треба стежити, щоб спина була прямою, шия
та плечі розслаблені.

3. Запобігання травмам під час рухливих ігор і занять фізичною куль-
турою та спортом.

Як ви вважаєте, де у школі може підстерігати небезпека?

Учні не завжди дотримуються безпечної поведінки, долають перешкоди, демонструючи
відвагу і силу. Але це все нерідко призводить до травмування.


Чи траплялись у нашій школі випадки травмування?


Що є причиною травмування в школі?

Найчастіше трапляється спортивний травматизм. Багато хто з вас
любить пограти у футбол, поїздити на велосипеді, побігати. Але це
треба робити у спеціально відведених для цього місцях (на стадіоні,
майданчиках, у парку тощо). Найчастіше спортивні травми виникають
під час занять боксом, футболом, хокеєм, боротьбою,
гімнастикою. Так, у футболістів та хокеїстів найчастіше травмуються
коліна.

Правила для запобігання травматизму

- Кожен учень зобов'язаний виконувати правила поведінки.

- Грати в різні ігри тільки в спеціально обладнаних місцях, на спортмайданчику.

- Заходити в спортивний зал тільки на уроки фізкультури, у спортивній формі та взутті.

- Використовувати під час ігор вільний одяг, що не утруднює рухів, і зручне, неслизьке взуття.

- Уникати небезпечних місць, поруч з висотою: відкритих вікон, дахів, горищ.

- Не брати інструментів: колючі та ріжучі предмети без необ-
хідності, без дозволу вчителя та інші.

 Перша допомога під час травм

1. Промийте рану чистою водою, щоб видалити частинки бруду.
Прикладіть до порізу шматок марлі, просочений розчином перекису
водню. Якщо поріз неглибокий, то досить буде обробити його
край спиртовим розчином йоду чи зеленки. Можна накласти на рану
бактерицидний пластир.

2. Підніміть пошкоджену кінцівку догори, якщо поріз глибокий
і кровотеча не припиняється. Потрібно накласти на рану стерильну
пов'язку і притиснути її пальцем. Тиск на поріз буде мати крово-
спинну дію.

3. Якщо рана глибока, негайно зверніться за допомогою до лікаря.
 

4. Вивих серйозний вид травми, коли кістка виступає із суглоба й у цьому місці з'являється пухлина. При вивиху допоможе тільки лікар. Постраждалий може тільки прикласти що-небудь холодне, лід і дуже акуратно поводитися з ушкодженою кінцівкою.

5. Перелом це пошкодження кістки з порушенням її цілісності.
У цьому випадку треба зафіксувати постраждалому
кінцівку саме в тому положенні, в якому вона перебуває, і викликати
швидку допомогу.

Робота з підручником

Розгляньмо блок-схему на с. 78 у підручнику.

Поміркуйте, як потрібно надавати допомогу, якщо хтось після падіння:

- відчуває біль у руці;

- відчуває біль у спині;

- стрибаючи, підвернув ногу.

4. Правила поведінки в басейні

Ви любите плавати?

Басейн місце відпочинку і розслаблення, куди люди ходять
відпочити, поплавати, можливо, позайматися водною гімнастикою.
Такі заняття плаванням дають заряд бадьорості, зміцнюють здоров'я,
загартовують. Тех-
ніки безпеки повинні дотримуватися всі відвідувачі.

У басейні не тільки вода становить небезпеку, а й доріжки.
Вони найчастіше покриті кахлем і можуть стати причиною падіння
і травми. Тому бігати в басейні не можна, обов'язково треба мати
на ногах гумове взуття. Так само без дозволу інструктора забороня-
ється стрибати у воду з вишок. У басейні категорично забороняється
кричати, оскільки крик на воді це крик про допомогу. До правил
техніки безпеки так само належить дотримання правил гігієни -
використання спеціальних купальних костюмів, шапочок і капців,
миючих засобів.

 Гра «Що візьмете в басейн»

Я буду називати предмети, а ви повинні вибрати
ті, які необхідні для відвідування басейну. Якщо річ потрібна —хлопаєте, якщо ні — стукаєте ногами.

Мило, купальний костюм, шоколад, книга, шапочка для плаван-
ня, рушник, скакалка, окуляри, мочалка, гумові тапочки, шампунь,
м'яч, фен.

Гумове взуття необхідне не тільки
для того, щоб не травмуватися на мокрій підлозі і запобігти зара-
женню грибком.

5. Правила поведінки на льоду

Взимку ви всі любите розваги на свіжому повітрі. Коли під час
морозів водойми замерзають, на них можна поковзатися на ковзанах,
пограти в хокей. Але це безпечно, коли крига міцна. Її товщина має
бути не менш ніж 15 см, інакше можна провалитися під лід. Товщина
льоду на водоймі не скрізь однакова. Тонкий лід зазвичай буває біля
берегів, в місцях злиття річок, там, де є сильна течія, підземні джерела.
Міцний лід має рівну, гладку поверхню, без тріщин, блакитного від-
тінку. Якщо лід тріщить і прогинається під вагою людини, це означає,
що він зовсім не міцний. Навесні лід стає білого кольору, пористим і
тонким, покривається талою водою, розм'якшується. Виходити тоді
на нього надзвичайно небезпечно.

Що робити, коли крига зненацька почала тріщати?

Робота з підручником

На с. 83 проаналізуйте і запам'ятайте алгоритм надання допомоги тим,
хто провалився під лід.

 

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Бесіда:    

- Назвіть ситуації, які можуть призвести до порушення постави

- Назвіть ситуації, які можуть призвести до зниження гостроти зору.

- Що потрібно робити для формування правильної постави?

- Коли виникає найбільше навантаження на очі?

- Які рухливі ігри можуть бути небезпечними?

- Які частини тіла можуть бути травмовані під час рухливих ігор?

- Що треба робити, щоб цього не трапилось?

- Чому в басейні заборонено бігати?

2. Вправа «Переваги та недоліки»

Потрібно продовжити складати таблицю переваги та недоліки плавання в басейні:

Переваги

Недоліки

Корисний вид рухової активності.

Басейн – спільна ванна для багатьох людей.

 

 

3. Вправа «Асоціативний кущ».

Пригадаймо, які несподівані ушкодження і травмування можуть трапитись із вами під час гри чи спортивних занять, у басейні чи на льоду?

4. Вирішення проблемної ситуації

Кілька хлопців зібралися у будинку Сашка і стали
сперечатися, хто з них сміливіший. Та всіх обійшов господар. Він
відчинив вікно і став на підвіконня. Все подальше сталося так швид-
ко, шо ніхто не встиг навіть скрикнути: відчинилися вхідні двері
(це бабуся повернулася з хлібного магазину), віконна рама від сильно-
го пориву вітру й протягу зробила різкий рух і виштовхнула хлопчика
назовні. Через мить Сашка на підвіконні вже не було...

Як ви вважаєте, чим в більшості випадків завершуються такі
історії?

Чи сміливий Сашко?

Чи варто повторювати такий «героїчний» вчинок?

 

VII. Підведення підсумків уроку

Прийом «Одним словом»

Учні одним словом висловлюють свої враження від уроку.

 

VIII. Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати параграф: 15, 17

Створити рекламу «Моя улюблена гра».

1


 

docx
Додано
3 грудня 2020
Переглядів
1153
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку