Урок " Що мені подобається їсти"

Про матеріал
Дана розробка уроку буде корисною для навчання учнів розпитувати про смаки друга, допоможе розвивати навички діалогічного мовлення, розвиток навичок читання, закріплення лексичних одиниць до теми “Meals”.
Перегляд файлу

         Тема уроку: „Що мені подобається їсти”

 

 

Практична мета: Вчити учнів розпитувати про смаки друга.

    - What do you like to eat?

    - I like ice-cream, because it’s sweet.

    Розвивати навички діалогічного мовлення, розвиток навичок

                                    читання. Закріплення лексичних одиниць до теми Meals

New words:  breakfast, dinner, supper, lunch, salad, tea

Grammar:  Questions, [      ], this.

Тип уроку:  Комбінований.

Виховна мета:  Виховувати в учнів дружнє ставлення один до одного. Ознайомити учнів з часом прийняття їжі, виховувати інтерес до англійської мови.

Розвиваюча: Розвивати в учнів логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву.

Material: Картки зі знаками транскрипції, буквами, таблиці, наочність до теми Meals”.

                   

               Хід уроку

 

   План

  1. Мовленнєва розминка      2 хв.
  2. Розвиток діалогічного мовлення    5 хв.
  3. Фізхвилинка       2 хв.
  4. Повторення кольорів      4 хв.
  5. Закріплення лексичних одиниць  до теми Meals 10 хв.
  6. Введення нових лексичних одиниць до теми Meals 2 хв.
  7. Пісня “I like milk”      5 хв.
  8. Повторення літер та звуків     6 хв.
  9. Розвиток навичок читання     5 хв.

10. Підсумки уроку       2 хв.

 

1. Мовленнєва розминка: Режим: Т - Р1- Р2.

 - Good morning!

 - How are you today?   – I’m fine.

 - What’s your name?   – My name is …

 - What’s your surname?  – My surname is …

 - How old are you?   -  I’m 7

 

2. Розвиток діалогічного мовлення:

 Now we will work in pairs . I give you cards, take it. Find your partner                 cards

 Work in pairs .  

Режим Р1 – Р2

 Come up to the board and tell a dialogue “Meet your friend”.

      It was very good.

 

3. Розминка “Teddy Bear”.

 T – P1 – P2 …  Look, who is this?                                                     A toy

         This is our guest.

     His name is Teddy.

     Do you know a rhyme about our friend? – Yes.

 Class    Stand up and tell:

       Teddy Bear, Teddy Bear

      Turn around,

       Teddy Bear, Teddy Bear

      Touch the ground;

       Teddy Bear, Teddy Bear

      Show your shoe,

       Teddy Bear, Teddy Bear

      I love you.

 

4. Повторення кольорів:

   Oh, thank you! Look, what color is a bear? – It’s brown.

Class  I know that you know a rhyme about colors. This rhyme will help us to revise all colors.

               What colour is it? – It’s green.                      cards

 

            I see green, I see yellow,   

            I see what funny fellow,

            I see white, I see blue,

            I see you and you and you.

            I see pink, I see brown,

            I stand up and I sit down.

            I see red, I see black,

            I see this and that and that.

 

5. Закріплення лексичних одиниць до теми Meals”.

    a). Look, a bear has a big basket      

         with sweet fruits and tasty meals.

        I’m very, very hungry. I want to eat.        

       T – P1  We will look what he has.                                            Cards meals

 

 T- P2, P3 …  What’s this?

    - Is it a lemon? Yes, it is. (No, it isn’t)

    What colour is it?

    - Is it a tomato?

 

 T:  b). Введення нового матеріалу.                                          a  table

   It is interesting to know.

   Англійці приймають їжу 4 рази на день.

   Look, they have breakfast /lunch/dinner/and supper.

 

 P1 – P2 -  A GAME: Our friend Teddy wants to know:

         What do you like to eat for breakfast, lunch, dinner and supper?

          We will play a game. You must name fruit or meal which you like.

          But don’t repeat the same fruit or food.

 

 

       P1 – P2 -  And now; What don’t you like to eat? Do you remember? Don’t repeat. ( a ball)

   - I don’t like eggs.

 

 

6. Відпочинок. A song “I like milk”.

    We are having a rest now. We will sing a song about tasty meals and sweet fruits.

      I like milk,

      I like cheese,

      I like ice-cream.

      Ice-cream, please!                                       A text with words

 

 

      I like oranges.

      I like cheese

       But I don’t like eggs.

      No eggs, please.

 

7. Повторення літер та звуків:

 

 TP1 – P2    Look, who is this?

      It is a frog.                                                             A toy

      A green frog.                                                  

   The frog wants to see how we can read. But before we will read; we must revise

   some letters and all sounds.

a). Little frog wants to know the ABC.

   

   Little frog is only three                                          a table

   She should know the ABC

   Little frog  says to me

   What’s the letter before “B”.

 

b). And now we revise the sounds.

 

   - Come up to the board.                                         A table

   Look, this is a big city

   The sounds live here.

   We will find them .

 

 

 

 

 

8. Розвиток навичків читання:

   Look at the board. There are some tasty words for you.  

 

 T – Class   a lemon                                                                                     a table

    a tomato

    an egg

    a banana

    a pizza

   

   I will read and you will repeat after me.

   Try to read!

   And now connect the word with a picture!

 

9. Підсумки уроку:

 

   Today we have done a lot! I know what you like and what you dislike!

   We revise all fruits and meals. We read and played. Tell me  what do you like to

          eat?

   - I like a tomato.

- You are very good pupils. Thank you for your work!

   Stand up, please! The lesson is over! Good Bye! Have a nice day! See you

                         tomorrow! 

   

 

         

     

1

 

doc
Додав(-ла)
Burova Vita
Додано
31 січня 2019
Переглядів
505
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку