Урок "Що в людині найцінніше? Зірка Мензатюк "Золоте серце"

Про матеріал

Метою уроку є: ознайомлення учнів з літературною казкою, її автором;

розширення знань про особливості структурних компонентів казки (зачин, основна частина, кінцівка);

формування вмінь аналізувати вчинки персонажів твору;

закріплення навичок дослідження слів в прямому і переносному значенні;

уміння переказувати текст за словами – маркерами;

удосконалення навички свідомого виразного читання;

розвиток навички критичного мислення, уяву, увагу, пам'ять;

виховання у дітей доброти і милосердя, бажання співчувати і допомагати іншим людям.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Методична розробка №1

Урок читання у 2 класі

гімназії «Академія»

вчителя першої категорії

Шпур Ірини Романівни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріал опубліковано на сайті Всеосвіта за посиланням:

 

Урок читання 2 клас

Тема уроку. Що в людини найцінніше? Зірка Мензатюк «Золоте серце»

Мета уроку:

• формування предметних компетентностей:

-         ознайомити учнів з літературною казкою, її автором;

-         розширити знання про особливості структурних компонентів казки (зачин, основна частина, кінцівка) і навчати визначати їх під час аналізу казки;

-         формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору;

-         закріплювати навички досліджування слів в прямому і переносному значенні;

-         вчити переказувати текст за словами – маркерами;

-         удосконалювати навички свідомого виразного читання;

-         розвивати навички критичного мислення, уяву, увагу, пам’ять;

-         виховувати у дітей доброту і милосердя, бажання співчувати і допомагати іншим людям;

формування ключових компетентностей:

-         уміння вчитися: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, виконувати завдання за інструкцією, переключатися з одного виду роботи на інший;

-         комунікативної: уміти висловлювати свої думки , спілкуватися під час виконання завдань;

-         інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;

-         соціально-громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником з учасником спільної діяльності;

-         загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація до уроку (пояснення значень слів, модель будови тексту, слова-маркери), кошик з квітками, капелюх з іменами дітей, картки «самооцінювання».

Освітні галузі: мовно-літературна.

 

Хід уроку

І. Організація класу. Створення емоційного фону уроку.

1. Організаційний момент.

Пролунав і стих дзвінок.

Починається урок.

Зовсім часу ми не гаєм –

Працювати починаєм.

2. Психологічний настрій. Вправа «До успіху»

— Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на уроці. Для того, щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте уважними, старанними, креативними. Тож працюємо під девізом:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Обґрунтування навчання.

1. Артикуляційні вправи.

1) Дихальні вправи.

— Уявіть перед собою свічку. Дмухніть на неї легенько, щоб не згасла. А тепер навпаки, сильно, щоб загасити.

— А тепер уявіть перед собою пір'їнку. Дмухніть на неї легенько, щоб навіть не ворухнулась. А тепер — так, щоб вона полетіла.

2) Робота над скоромовкою.

Для ворони Каркарони

Чорний крук купив корону.

І тепер вже Каркарона —

Коронована ворона. (Леся Вознюк)

— Який звук частіше зустрічався у скоромовці? У чому була складність вимови?

3) Об’єднання учнів у групи ( діти беруть квітку з кошика, об’єднуються за кольором квітки).

2. Актуалізація опорних знань учнів.

- Щоб потрапити до казки, потрібно виконати наступні завдання.

А) Робота в групах . Гра «Доповни прислів’я і прочитай з потрібною інтонацією», пояснити, як розумієте прислів’я:

лепесток ромашки красный: 2 тыс изображений найдено в Яндекс КартинкахІ група ( червоний колір квітки) - « Добре роби, добре й ….»(буде) – прочитати з окличною інтонацією повільно.

цветы шаблоны цветные: 2 тыс изображений найдено в Яндекс КартинкахІІ група ( жовтий колір квітки)- «Хочеш собі добра – не чини нікому ….»(зла) – прочитати з питальною інтонацією скоромовкою.

ромашка рисунок цветной: 2 тыс изображений найдено в Яндекс КартинкахІІІ група ( блакитний колір квітки)– «Доброго тримайся, поганого …»(цурайся) – прочитати з розповідною інтонацією у звичайному темп

Б)  Вправа «Мозковий штурм» Повторення про казку, види казок

- Пригадайте, а хто складає казки?

- Якими бувають казки в залежності від того, хто їх склав? (народні, літературні або авторські).

- Наведіть приклади народних авторських казок ( яка група більше).

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

 Відгадування загадки

І група  - Хто невпинно кров качає,

     Всюди кисень постачає?

     Б'ється в тебе за реберцем

     Працьовите, щире…(серце)

ІІ група – Що воно за штука, що день і ніч в людини стука? (Серце)

ІІІ група – День і ніч стукає воно,

        Немов би заведено.

        Та як тільки перестане,

        Людині зле одразу стане. (Серце)

-         А чи знаєте ви казку про серце?

-         Сьогодні ми познайомимося з казкою, яку створила українська дитяча письменниця Зірка Мензатюк.

 

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Короткі відомості про авторку.

Зі́рка Заха́ріївна Мензатю́к (21 жовтня 1954, c. Мамаївці, Кіцманський район, Чернівецька область) — українська письменниця, казкарка, журналістка.

Цікаві факти:

Зірка Захаріївна багато мандрувала. З чоловіком і дочкою вони щоліта відвідували незнайомі куточки України.

Письменниця любить вишивати і це вміння з покоління в покоління передала своїй дочці Наталі.

Відома казкарка обожнює відзначати українські свята, цінує християнські звичаї, бо росла у віруючій родині.

Зірка Мензатюк любить читати різного роду літературу. Таке захоплення у неї з’явилося ще в дитинстві.

Її чоловік Степан Фіцич – оперний співак, тенор, соліст Національної опери України.

Талановита письменниця почала писати дитячі книги після народження дочки Наталки.

Зірка Мензатюк дуже любить квіти.

  1. Робота над заголовком казки. Вправа «Передбачення».

— Прочитайте назву казки.  Як ви її розумієте?

-         Що означає «золоте серце»?

— Як гадаєте, про що йтиметься у казці з такою назвою?

  1. Первинне сприймання учнями змісту казки.

А)Кероване читання

І частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...заплакана жінка».

— Що, на вашу думку, відбудеться далі? Як учинить найменша царівна?

— Чому ви так уважаєте?

ІІ частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...малі діти плачуть».

— Що буде робити далі царівна, адже у неї залишилася лише одна монета? Обґрунтуйте вашу думку.

ІІІ частина. Виразне читання вчителем казки до слів «...сумну-пресумну».

— Як учинить найменша царівна тепер? Монеток у неї вже немає.

Дочитування казки вчителем до кінця.

Б) Перевірка емоційного сприймання змісту

— Чи сподобалася казка? Що вас здивувало? вразило?

— Чи справдилися ваші очікування щодо змісту казки?

В) Словникова робота

   Пояснення вчителем або учнями тлумачення слів, демонстрація малюнків.

Персні — кільця з дорогого металу (золота, срібла), часто прикрашені коштовним камінням; каблучка, обручка.

Сукня — жіночий одяг; плаття.

Сиріточка – дитина, яка втратила батьків.

  1. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Час вставати:

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П'ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.

5. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.

А) Читання учнями казки «ланцюжком»

Б) Перевірка розуміння тексту. Інтерактивна вправа «Капелюх».

Вчитель дістає з капелюха картку з іменем дитини, а дитина відповідає на питання.

-                     Який жанр твору? (Казка, вірш, оповідання?)

-                     Хто головні герої твору?

-                     Що купила старша дочка?

-                     Що купила середульша дочка?

-                     Що купила молодша дочка?

В) Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.

— Хто є дійовими персонажами казки?

— Як витратили свої гроші старші царівни? Доведіть словами казки.

— На що витратила дві монетки молодша царівна?

— Кому вона віддала останню монетку?

— Як царівна вчинила із сиріткою?

— Чому, на вашу думку, це сподобалося сирітці?

— Перед читанням казки ви висловлювали своє розуміння виразу золоте серце. Що мали на увазі слуги, говорячи про царівну, що в неї золоте серце? З яким вашим поясненням це збігається?

— У яких реченнях слово золотий має пряме значення? Прочитайте ці речення.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Інтерактивна вправа «Ґронування».

2. Усне переказування казки з використанням слів-маркерів.

Жив собі цар...

Покликав він до себе...

Зраділи царівни, мерщій побігли...

Найстарша царівна купила...

Середульша царівна купила...

А найменша царівна...

Назустріч їй заплакана жінка...

Пішла царівна далі, бачить...

Тоді зустріла босу сирітку...

Повернулася царівна...

Послав цар слуг подивитися...

Сказали цареві слуги...

V. Підсумок уроку.

1. Вправа «Займи позицію».

Проблемне питання від вчителя: чи насправді існує золоте серце?

Діти, займають позицію, представники кожної з груп аргументують свою думку.

2. Вправа «Мікрофон».

- З якою казкою ознайомились?

- Хто її автор?

 - Назвіть герої цієї казки.

- Про що говориться в зачині? Основній частині? Кінцівці?

- Що уславлюється в цій казці?

3. Формувальне оцінювання.

-                     Заповніть картку самооцінювання про свою роботу на уроці. Чи справдились очікування?

-                     Ваша робота була плідною, продуктивною. Дякую вам за роботу!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 жовтня 2023
Переглядів
390
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку