Урок з елементами гри.
Тема. Стандартний вигляд числа.
Мета. Формувати уміння перетворювати вирази із степенями з цілим показником, дати уяву про стандартний вигляд числа.
Обладнання. Плакат із кросвордом, таблиця із задачею.
Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
2) Інтелектуальна гра «Мозковий штурм»
Швидко відповісти на запитання
1,3 ; а6 ; y ;
х b7 (x+9)2
2) Подайте у вигляді степеня з від’ємним показником:
1 ; 1 ; 1 .
23 34 8а3
3) Спростити вираз:
m-7:m-5; (a-1b4)-2; y-5xy3
4) Знайти значення виразу:
(-3)-4; (1,7)2х(1,7)-2
ІІ. Повторення вивченого.
Загадка-кросворд (плакат)
|
2. |
|
||||||||
|
||||||||||
1. |
|
|
|
|
|
3. |
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
||||||||
|
|
|
||||||||
|
|
|
||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||||||
|
||||||||||
|
1. Коли друзів є багато,
І усі у справі,
Тоді мене складеним
Вони називають.
Якщо друг лиш одиниця,
То простим всі кличуть.
Тож скажіть, будь ласка, любі,
Як же звуться мої друзі?
(дільники)
2. Чи базис, чи фундамент, чи основа,
Яке до степеня ви доберете слово?
(основа)
3. Більше я, ніж число,
В певну кількість раз.
Я не він, не вона,
А воно щораз!
(кратне)
4. Я показник плюс основа,
Назвіть мене одним словом.
(степінь)
5. Маленьким мене пишуть
В горі біля основи,
Та сил багато маю.
Я множу знову й знову
Основу на основу.
(показник)
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Бесіда вчителя.
У науці та техніці зустрічаються великі числа (наприклад, відстань від Землі до Сонця 150 000 000 км) та дуже малі числа (діаметр молекули води 0, 0 000 000 003 м).
Над такими числами незручно проводити дії, їх незручно читати і записувати. У такому разі зручно користуватися стандартним записом числа: це запис ах10n ,де п – ціле число, 1 ≤ а < 10.
Число п називають порядком числа.
1 083 000 000 000 = 1,083х1012
0,000 000 003 = 3х10-9
Порядок числа дає уявлення про те, велике чи мале число.
Великий додатний порядок означає, що число дуже велике. Так, у першому випадку порядок дорівнює 12. Це число велике. Порядок (- 10) у другому випадку означає, що число дуже мале.
Приклади.
а = 6 275 000 000;
в = 0,000 804.
ІV. Розв’язування вправ.
Взаємоконтроль при виконанні вправ
Учні працюють у парах: один – «спеціаліст», другий – «рецензент». Потім міняються ролями. У ролі арбітру – вчитель.
Завдання.
Учень А Учень Б
1. Назвіть порядок числа, яке подане в стандартному вигляді:
1,2х109 3,6х103
2,7х10-3 6,3х10-1
2. Запишіть у стандартному вигляді числа:
52 000 000 2 180 000
0,002 81 0, 000 035
3. Знайти значення виразу:
125-1х52 16-3 х 46
(62)6:614 120 х (12-1)2
3,2х-1у-5 х 5 ху 0,6с2d4 х 1с-2d-4
8 3
Учитель ще раз підкреслює важливість теми, що вивчається, для практичного застосування у фізиці, хімії, астрономії. Пропонує учням знайти невідомий вираз: