урок "Шануй та бережи хліб"

Про матеріал
Розширювати знання про іменник. Вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання. Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот». Формувати уміння працювати над текстом, Збагачувати словниковий запас учнів і вдосконалювати навички грамотного письма. Розвивати усне мовлення і виховувати бережливе ставлення до хліба.
Перегляд файлу

Інтегроване заняття.

Тема. Шануй та бережи хліб

Тема з української мови Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот.

Тема і українського читання Галини Демченко. Красно дякуємо за хліб

Мета. Розширювати знання про іменник. Вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання. Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот». Формувати уміння працювати над текстом, Збагачувати словниковий запас учнів і вдосконалювати навички грамотного письма. Розвивати усне мовлення і виховувати бережливе ставлення до хліба.

Обладнання. Таблиці, ілюстрований матеріал, тести.

Хід уроку

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Учитель Привітайте гостей, що до нас завітали,

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

Діти Всім присутнім здоров'я ми зичим й добра.

А тепер до роботи братись пора.

Учитель Пропоную наш урок розпочати акровіршем.

Хвалить його кожен,

Любить його кожен

І дня ми прожити

Без нього не можем.

  •          На яке питання відповідає слово - відгадка?
  •          Які ще ви знаєте слова, що відповідають на питання що?
  •          До якої частини мови відносяться ці слова?
  •          А на яке ще питання відповідають іменники?

 

1.Словниковий диктант

- Записати три іменники назви хлібних - виробів;

- Записати назви професій:

  • людина, яка продає хлібні вироби,
  • людина, яка пече хліб,
  • людина, яка сіє зерно,
  • людина, яка оре землю;

 

  •          Записати назву машини:
  • якою орють землю;
  • якою збирають хліб.

Завдання:

  •          Над кожним словом олівчиком записати питання; (індивідуальна робота)
  •          Прочитати слова, які відповідають на питання що?, хто? Ознайомлення з термінами «назви істот» і «назви неістот» (використання таблиці).

2. Гра «Хто більше?»

- Запам'ятати найбільше іменників назви істот та назви неістот з розповіді вчителя.

 

3. Розповідь вчителя.

Хліб! Таке коротке слово. А скільки в ньому тепла. Шматок хліба для людини був і є дорогоцінним скарбом. Раніше різали хліб ниткою, щоб не кришився, щоб не впала жодна крихта. Бережіть хліб! Він усьому голова.

  •          Чи є у розповіді спонукальне речення? Яке?
  •          Чи є у розповіді речення, яке може бути прислів’ям?

 

4. Каліграфічна хвилинка

X хл лі іб бо ор ро об (Зразки з’єднань )

  •          Які слова можна утворити з цих з’єднань? (записати у зошит)
  •          Чим цікаве слово хлібороб? (має два корені)
  •          Над записаними словами вказати назви істот та назви неістот. (Групова робота)

Вчитель А сьогодні ми дізнаємося багато цікавого з казки Галини Демченко

Красно дякуємо за хліб

(Казка)

Давно, давно — ніхто й не пам'ятає, коли саме, - жив на світі один Чоловік. Ходив він на полювання, ловив рибу, збирав коріння диких трав по лісах. А все одно ніколи ситий не був.

Якось-то він довго нетрями блукав. Зголоднів, ноги натрудив. А так-таки нічого і не вполював. Вийшов на узлісся, сів і зажурився.

Охо-хо... Якби-то була така чарівна комора, щоб усіх на світі годувала!

Почуло про це Сонце та й каже:

  •          Така комора є. Тільки біля неї старанно ходити треба — рук не шкодувати, сили докладати. На ось тобі зернятко і зроби так, як я велю.

Взяв Чоловік те зернятко і все зробив, як Сонце навчило. А потім і діти його так робили. І внуки, і правнуки...

II

Що ж воно за комора така? І що то за зернятко, що його люди і досі шанують?

Та комора - то родюча нива. А золоте зернятко - то жито, пшениця і всяка пашниця.

Ще тільки ранок зажевріє і в сизому тумані весь степ, а хлібороби вже в полі. Орють, боронують, у пухку землю зерно висівають. Не хочуть і хвилини змарнувати, бо знають, що весняний день рік годує.

Щоб хліба доволі було, дбають і робітники па заводах. Роблять для полів машини річні              і трактори, і сівалки, і комбайни... Ото як достигне  хліб, усі ми красно дякуємо і тим, хто біля  чарівної                комори — нашої земельки -  походив і тим, хто - машини робив, і тим, хто  паляниці, бублики та  калачі випікав.

 

5. Словникова роботи

Нетрями -  непрохідний ліс;

Узлісся - смуга, край лісу;

Пашниця - збіжжя, трава;

Зажевріє - заясніє, зачервоніє від сонячного світла;

Сизий - темно-сірий із синюватим полиском; сіро-голубий.

 

6. Завдання для груп

1. Запиши подані іменники одним словом:

Трактори, сівалки,комбайни -

паляниці, бублики, калачі -

2. Підібрати синоніми до слова ниви.

3. Прочитай мовчки першу частину казки.(мовчазне читання)

4. Відгадайте, що то за зернятко дало Сонце Чоловікові?

5. Доберіть заголовки до кожної частини казки і розкажіть її зміст.

6. Про яку чарівну комору ви дізналися?

7. Кому всі ми красно дякуємо за хліб?

8. Знайдіть у творі прислів'я і поясніть його. (Вибіркове читання)

 

7. Записати текст

Зерно для людини і досі залишається земним дивом. Кинуте в землю, воно стає колоском. Наливається соком землі й сонця - радує багатим урожаєм.

  •          Підкреслити іменники.

Вчитель Діти, де починається хліб?

Діти У тісті.

 

8.Продовжити діалог (парна робота)

З народної мудрості

-Де починається хліб?

- ............................

-Де починається тісто?

- .............................

-Де починається борошно?

- ..............................

-Де починається зерно?

- .......................................

-Де починається земля плодовита?

- У реченьках ............... . Поле працю любить.

 

9. Самостійно читання таму.

ХЛІБ СВЯТИЙ

Принесла баба хліб з магазину. Катруся не голодна була. Покуштувала і аж ніс зморщила:

  •          Фе, який поганий!

Бабуся розсердилася і почала навчати внучку:

  •          Так ніколи не можна говорити про хліб. Коли він чомусь не подобається, кажуть: «Хліб так недобре випечений...»
  •          А Юрчик теж не шанує хліба, — насупилася Катря. — Не доїв надворі кусочка й кинув на землю. Потім із Сергієм почали його футболити...
  •          Ай, як негарно! — розгнівалася бабуся. І сказала внучці:

— І сама ніколи так не роби, і Юрчикові не дозволяй. Не доїла — однеси у хлібницю поклади, пізніше доїси. А коли хтось кине на землю — скажи підібрати. Топтати хліба не можна. Хліб дає людям життя. Без хліба ж - голод, смерть. Скільки на світі людей перемерло без хліба! Хліб святий.

Катруся задумалася. Потім притулилася до баби:

  •          Я більше ніколи не буду погано казати про хліб і не розкидатиму. І Юрчикові не дозволю. Тільки не треба сердитися на мене. Приголуб мене...

Бабуся поклала руку на голову внучці і пригорнула її.

Іван Сенченко

 

10. Тести для розуміння тексту.

1. Катруся була    а) голодна; б) сита

2. Бабуся почала внучку а) навчати; б)сварити

3. Що потрібно зробити, коли не доїв хліб

а) викинути; б) покласти у хлібницю

4. Продовжити речення. Без хліба ж –

 а)голод, смерть, б) життя, радість.

5. Чи можна з тексту зрозуміти, що дівчинка ніколи не буде погано казати

про хліб і не розкидатиме, а) ні б) так

 

11. Групова робота.

І.   Скласти текст-міркування за поданим заголовком, початком, кінцем.

Чому потрібно берегти хліб

Хліб - праця багатьох людей.

.............................................

Без хліба немає життя на землі.

 

 ІІ.  Продовжіть казку.

Оксанка поверталась додому. Раптом почула, що хтось плаче. Нахилилась і побачила на землі надкушений пиріжок             

 

ІІІ. Відтворіть вірш

Візьму я в руки ... духмяний –

Він не звичайний, він ....

Йому до ніг ... треба,

Він-скарб ... на землі.

(хліб, святий, вклонитись, найбільший)

 

12. З’єднайте частинки прислів’їв. Випишіть іменники назви істот.

Батько - хліб,      усьому голова.

Хліб -       солодким хлібом

пахне.

Гірка робота      тому вона

повертає.

Хто про землю дбає     вода мати.

 

13.Домашнє завдання

Навчальний проект.

Спостерігай, як у твоїй сім'ї ставляться до хліба. Подумай, що ти можеш зробити для того, щоб хліб ще більше шанували.

Вправа 21 (2)

 

docx
Додано
25 лютого 2025
Переглядів
212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку