Урок "Шлях духовного відродження головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка»

Про матеріал

Проаналізувати образ головного героя казки "Хлопчик-зірка", його шлях до духовного відродження, допомогти учням оригінально відтворювати вивчений матеріал, емоційно реагувати на події, зображені в казці, на вчинки головного героя.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Тема:

 Шлях духовного

відродження

головного героя

 казки

О.Уайльда 

«Хлопчик-Зірка»

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Шлях духовного відродження головного героя казки

О.Уайльда  «Хлопчик-Зірка»

Мета:

  • Навчальна:

проаналізувати образ головного героя казки, його шлях до духовного відродження, допомогти  учням оригінально відтворювати вивчений матеріал, емоційно реагувати на події, зображені в казці    О. Уайльда «Хлопчик – Зірка», на вчинки головного героя, вчити використовувати тлумачний словник, збагачувати словниковий запас; повторити поняття антитези; 

  • Розвивальна:

розвивати в учнів вишукану літературну мову, вміння мислити художніми образами, уважно слухати та запам’ятовувати, правильно, вдумливо, виразно читати і розуміти прочитане.

  • Виховна:

виховувати почуття любові до оточуючих, співчуття, усвідомлення важливості внутрішньої краси людини, необхідності побудови світу, в якому добро обертається красою.

Обладнання:

презентація Microsoft PowerPoint, тлумачний словник, імпровізований мікрофон, портрет письменника.

Методи: 

творче читання, мікрофон, робота в групах, асоціативне моделювання                    

Тип уроку:

Комбінований урок (урок аналізу поведінки героя)

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент. Енергетичне коло.  (слайд 1 )

2. Перевірка домашнього завдання.

Тестові завдання

Тест за казкою «Хлопчик –зірка»

  1. Що знайшли лісоруби зимової ночі?

а) кусок золота;

б) гаманець;

в) загорнуту у плащ дитину;

  1. Що зробили лісоруби із знахідкою?

а) покинули в лісі;

б) віддали до притулку;

в) один із них забрав додому;

  1. Золотий плащ і бурштинове намисто лісоруб:

а) продав на ринку;

б) віддав за борги;

в) заховав у скриню.

  1. Золоті кучері Хлопчика – зірки були схожі на:

а) пелюстки троянди;

б) пелюстки лілії;

в) пелюстки нарциса.

  1. Як він ставився до нужденних, сліпих, калік?

а) співчував їм;

б) допомагав;

в) насміхався і глузував.

 

 

  1. На якому музикальному інструменті вмів грати Хлопчик – зірка?

а) кобзі;

б) сопілці.

в) балалайці;

  1. Жебрачка, в яку він кидав камінням була:

а) рідною матір’ю.

б) його сестрою;

в) названою матір’ю;

 

  1. Як Хлопчик – зірка називав свою маму?

а) прокаженою;

б) рідною ненькою.

в) бридкою старчихою;

  1. Він відмовився від рідної матері і перетворився на:

а) прекрасного нарциса;

б) на дракона;

в) гидку потвору;

  1. Чому звірі не допомагали хлопчику?

а) вони його боялися;

б) не розуміли його;

в) згадали, що він їх кривдив.

  1. Як повівся весь світ з Хлопчиком – зіркою?

а) так само жорстоко, як він чинив з іншими у дні своєї гордині.

б) доброзичливо;

в) милосердно;

  1. Чого просив Хлопчик – зірка у жебрачки – матері?

а) грошей;

б) прощення.

в) дати притулок;

 

Взаємоперевірка

 

Відповіді:  1 в). 2. в). 3. в). 4.в). 5. в) 6. б).7. а). 8. в). 9. в). 10 в).11а). 12 б).   (слайд 2)

 

3. Актуалізація опорних знань.

Казки полюбляють всі, і тому сьогодні заглиблюватися у казку будемо не лише ми , а й дорослі люди , які прийшли до нас на урок. Адже недаремно Оскар Уайльд говорив: «Мої казки призначені для дорослих дітей», але спочатку давайте згадаємо що таке казка, а саме літературна казка?  (слайд 3 )

Літературна казка авторський художній твір з вигаданим сюжетом, у якому наявні чарівні, фантастичні елементи. Літературна казка тісно пов’язана з народною і має з нею чимало спільного. Проте, на відміну від фольклорної, літературна казка належить конкретному письменникові, існує в одному незмінному варіанті, якого до публікації не було в усній народній творчості, і має низку власних особливостей.

Діти, а хто ще з письменників, яких ми вивчали писав казки?(Пушкін, брати Грімм, Г. К. Андерсен).

Отже, продовжуємо роботу над цікавою і дуже повчальною казкою О. Уайльда «Хлопчик – зірка».

4. Мотивація навчальної діяльності  (слайд 4)

 Проблемна ситуація

Кожному із вас я на парту поклала камінець.

Візьміть його в лодоні  та охарактеризуйте. Який він? (твердий, холодний, не живий)

-Що можна зробити з ним? ( кинути, щось побудувати..)

Не просто так ця річ з’явилася у нас на уроці літератури і ви пізніше зрозумієте чому.

  1. Оголошення теми  урока  (слайд 5 )

Шлях духовного відродження головного героя казки О.Уайльда «Хлопчик-Зірка»

Аналіз шляху головного героя ми розпочнемо із самого початку.

З чого починається шлях кожної людини?(ВІДПОВІДІ)

Стояла морозна ніч…….. –  (слайд 6 )

символічно - народження (ключові слова: холод, зірка, черстве серце)
в перекладі М. Зуєнко. Знаходимо підтвердження того що стояла люта зима.

Давним-давно два бідні Дроворуби прокладали собі шлях додому через великий сосновий ліс. Стояла зимова морозна ніч. Земля та дерева були заметені снігом, маленькі гілочки потріскували від морозу, коли Дроворуби проходили повз них. І ось вони дійшли до гірської річки, яка нерухомо зависла в повітрі водоспадом, бо її поцілував Льодяний Король.
 

 

Читання тексту мовою оригіналу

Once upon a time two poor Woodcutters were making their way home through a great pine-forest. It was winter, and a night of bitter cold. The snow lay thick upon the ground, and upon the branches of the trees: the frost kept snapping the little twigs on either side of them, as they passed: and when they came to the Mountain-Torrent she was hanging motionless in air, for the Ice-King had kissed her.

Яку пору року описує автор?

З чим асоціюється зима?  (холод)

Що ж сталося в морозну ніч?.... (слайд 7 )

Давайте знайдемо у тексті

… трапилось щось дуже дивне..

Діти, коли люди бачать зірку, то…….?

(вони загадують бажання, це символ чогось доброго).

Давайте звернемось до тлумачного словника.
Значення слова

Зірка - це самостійне небесне тіло

зірка – доля щастя, успіх

зірка – дуже видатна, прославлена людина

Діти є ще різні значення слова зірка

..це морська зірка

Чому автор назвав героя казки хлопчиком-зіркою? (був красивий, успішний, було золоте волосся,був красивий як зірка на небі, у нього був плащ із золотими зірками)тобто він був особливим(слайд 8 )

Отож знайшов дроворуб  хлопчика, приніс додому , а чому дружина його не хотіла приймати?(відповіді)

Зачитаємо… 

«Побачивши, що лісоруб приніс додому маля….»(переклад Ілька Корунця)

І що ж відповів їй лісоруб?

«хіба в будинку де є черстве серце не може бути холодно»

Переклад марини Зюєнко «А хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам'яними серцями?» 

Мовою оригіналу 'Into a house where a heart is hard cometh there not always a bitter wind?

Давайте зачитаємо російською мовою  переклад Озерської

«В доме где живут люди с каменым сердцем  всегда будет стужа»

Діти  а кого було камяне серце , а у кого золоте?

В одних перекладах камяне серце а в інших  черстве є щось спільне  та відмінне між цими словами бо кожен перекладач перекладає по своєму

Спільне: немає добра,

Відмінне: черстве щось відчуває краплину якогось почуття а камяне нічого

на початку уроку я кожному на парту поклала камінець яке відношення мав камінець до нашого уроку? Що символізували ці камінці?

Отож звернемось до шляху героя

Пишимо 3 – серце

що хотів донести нам автор ( щоб у нас було не кам’яне серце, не черстве)

а якщо говорити про головного героя серце повинно було бути при народженні яке  . як у кожної дитини щире і добре але так як він був особливий ми будемо говорити про його негативні риси, то і розкривався

його характер у різних напрямках

 (слайд 9 )

Діти що ми бачимо?

Чому саме нарцис?( був такий хлопець….)

Знайдимо опис зовнішності хлопчика зірки(слайд 10 )

З якими квітами порівнює автор нашого героя?

Яким був хлопчик зірка? (самозакоханий, гордий,жорстокий)

Зачитаємо   «..  виростав він гордий …»   

Як ставився хлопчик-зірка до  дітей Дроворуба та до оточуючих?

 

 

(він зневажав через їхнє низьке походження)

Давайте зачитаємо..

…сміявся…(риса – жорстокість)

Як ставився?

Зачитаємо де він гордиться собою

Як називаєтьсяця риса характеру  (самозакоханість, гординя)

Чому діти слухались головного героя?

Чи хтось із них його любив?

Від усіх цих вчинків краса його зовнішня не страждала а коли

Постраждала зовнішня краса?(образив маму) (слайд 11 )

Читання в особах фрагменту – зустрічі з мамою.(епізод коли хлопчик відрікається від матері) с. 99

Автор

Мама

Зірка

 (слайд 12 )

Як ви думаєте чому саме в цей момент він став потворним?

(мама народила тебе, страшний гріх)

Що ж сталося далі з хлопчиком-зіркою?

(зрозумів що образив свою маму)

Чи усвідомив герой свій гріх?
Що він вирішив зробити (розкаявся, готовий понести покарання):
«…я був жорстоким до своєї матері. За це зло я понесу покарання».

Наступним ключовим моментом на його шляху стало усвідомлення гріха, розкаяння та готовність понести покарання. І він пішов шукати свою матір.
 і як пройшов цей день, давайте зачитаємо  «…..цілий день він ходив і гукав…….»

А у кого він запитував про маму?

Кріт

Білка

Птах

Скількі років отак блукав герой? (слайд 13 )

«отак три роки блукав він по світу….»

Діти коментують фрагмент, пояснюють причину ставлення до героя оточуючих.

Що за світ був у часи гордості? (зло, жорстокості, егоїстичний)

А які хороші вчинки зробив хлопчик –зірка?

Допоміг зайчику та(допомога прокаженому)

Як називається та риса що він зглянувся над прокаженим? (милосердя) (слайд 14 )

словник 

милосердя - це безкорислива допомога, або співчуття до ближнього, яку здійснює людина від щирого серця.

Ще які риси з’явилися у хлопчика після того як він допоміг прокаженому?

 (співчуття, жалість, самопожертва «Тобі вона потрібна більше, аніж мені».) - записати сходинки

Він пройшов через усі ці сходинки і зустрічає свою маму(слайд15  )

Зачитаємо що ж каже хлопчик  «…мамо, я відрікся…………прийми своє дитя»  знайти антитезу але спочатку пригадаємо що таке антитеза. (слайд 16 )

Діти а мама його пробачила? Чому?

Як закінчується наша казка?

 

Завдяки яким поняттям існує краса людських стосунків? (добро, милосердя, відкритість, любов, щирість, благодійність, чесність…)

Так от простежимо духовний шлях нашого героя(слайд 17 )

(слайд 18 )

Робота в групах

I група –зі слів, які написані на карточці, визначити, яким був Хлопчик-зірка до перетворення. 

 

II група –зі слів, які написані на карточці, визначити, яким був Хлопчик-зірка після перетворення.

 

Жорстокий, егоїстичний, щирий, добрий, милосердний, справедливий, самозакоханий, грубий, байдужий, співчутливий, самовідданий, безкорисливий, терплячий, невдячний, сердечний, пихатий, чутливий(слайд 19 )- підсумок гри

 

Давайте з вами переглянемо відеофрагмент із кінофільму «Казка про Зоряного хлопчика» (режисера леоніда нечаєва 1983)  час 3. 44 хв. Та згадаємо зміст казки.

Який епізод з казки вам найбільше запам’ятався?

 

(слайд 20 )

 

Підсумок роботи:  (слайд 21 )

 

Зірка світиться. Це зірка любові. Вона повернула хлопчику його красу та дала йому щастя, бо він турбувався про інших.

Тільки від самої людини залежить, що переможе в її серці: добро чи зло. Для того, щоб стати Людиною, треба робити добро. Своє життя потрібно звіряти за законами Добра і Краси. І Хлопчик-зірка зрозумів це та зумів стати Людиною.

 

Що ви винесли з цього уроку?

 

Домашнє завдання. (слайд 22 )

Написати твір-роздум «Що таке справжня краса»

 

Оцінювання роботи учнів з коментуванням

 

 

 

 

 

  Зараз ми вміємо літати у небі,

 як птахи, плавати у воді, як риби,

нам залишилося тільки одне – навчитися жити на Землі, як люди.

         Б.Шоу

 

 

Гляди не забудь: Людиною будь!

                                                                             Народна мудрість.

 

 

Можна вибрать друга і по духу брата, 
Та не можна рідну матір вибирати.

Василь СИМОНЕНКО

ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА

docx
Додано
28 січня 2018
Переглядів
10036
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку