Тема: Штучні супутники Землі. Розвиток космонавтики.
Мета:
Тема: Штучні супутники Землі. Розвиток космонавтики.
Мета:
Тип і модель уроку: урок засвоєння нових знань, комбінований з елементами проектної технології та самостійної дослідницької роботи, інформаційно-пошуковий.
Обладнання: мультимедіапроектор, фото - і відеоматеріали на оптичних носіях інформації, демонстраційний екран, роздатковий матеріал.
План – схема урок
Етапи уроку |
Час, хв |
Методи й форми роботи з групою |
І. Організаційний етап |
2 |
|
ІІ. Актуалізація опорних знань |
10 |
Фізичний диктант |
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку |
2 |
Визначення мети уроку за планом вивчення теми, учнівських презентацій та публікацій |
IV. Мотивація навчальної діяльності |
2 |
Метод « Асоціативний кущ» |
V. Сприймання й первинне осмислення нового матеріалу |
17 |
Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди |
VІ.Закріплення нового матеріалу |
10 |
Тест для самоперевірки |
VІІ. Підбиття підсумків уроку |
1 |
Метод « Ключові слова; |
VІІІ. Домашнє завдання |
1 |
Пояснення, інструктаж учителя |
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання. Перевірка відсутніх учнів. Підготовка учнів до уроків.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фізичний диктант
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Виходячи з теми та плану уроку, що повинні з’ясувати на уроці?
Що таке штучний супутник?
Закони, за якими рухається штучні супутники.
Навіщо потрібні штучні супутники
А представники преси ознайомлять з історією розвитку космонавтики.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Презентація учителя
V. Вивчення нового матеріалу
Цікавим і важливим випадком руху тіла під дією сили тяжіння є рух штучних супутників.
Для того щоб обчислити цю швидкість будемо вважати що h<<R
Перегляд учнівської презентації « Ракета – носій»
Маючи першу космічну швидкість, тіло не впаде на Землю, але ця швидкість є замалою для того, щоб віддалити тіло на таку відстань, на якій притягання Землі перестане відігравати суттєву роль.
Розрахуємо орбітальну швидкість супутника на висоті h над Землею.
Перегляд учнівських проектів.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Тест самоперевірки (слайд)
1.Назвіть час створення перших реактивних пристроїв.
А. 4 ст. Б. 12 ст. В. 20 ст.
2. Назвіть першого конструктора ракет.
А. Ціолковський Б. Засядько В. Корольов.
3. Назвіть ім’я українця, за розрахунками «траси» якого літали американські астронавти.
А. Кибальчич Б. Ціолковський В. Кондратюк.
4. Автор ракетного комплексу «Енергія-Буран»
А. Цандер Б. Корольов В. Лозино-Лозинський.
5. Засновник практичної космонавтики
А. Кондратюк Б. Корольов В. Янгель
6. Автор рекетоносія « Протон»
А. Глушко Б. Янгель В. Челомей.
7.Назвіть імена космонавтів, які проходили стажування у Охтирському авіаполку.
А. Попович і Кизим, Б. Волков і Васютін, В. Циблієв і Гідзенко.
8. Серед даних людей вкажіть того, хто повинен був стати першим космонавтом.
А. |
Б. |
В. |
9. Першим космонавтом незалежної України ми називаємо:
А. Поповича Б. Гагаріна. В. Каденюка
10. Скільки років «космічній ері»?
А. 50. Б. 100. В. Більше 100.
VІ.Підсумок уроку.
Україна нині є однією з космічних держав і бере участь більш ніж у 100 міжнародних космічних проектах. Починаючи з 1990 р., Україна є членом комітету ООН з мирного освоєння космічного простору. В Україні створено Національне космічне агентство (1992 р), прийнято дві загальнонаціональні програми і реалізується третя.
Освоєння космічного простору – величезне надбання світової спільноти. Приємно, що в цій історії є й українські сторінки, які ми сьогодні перегорнули.
Отже, наш «космічний дім» – Земля – оберігає чимало таємниць. Пізнання їх відкриває перед людиною неабиякі перспективи, заманливі можливості. По суті ж, розгорнутий наступ на Землю лише почався. Земля і космос пов’язані. Чим більше буде космічних досліджень, тим краще будуть вирішуватися земні проблеми.
VІІ. Домашнє завдання та оцінювання учнів.
V. Домашнє завдання.