УРОК «СИСТЕМА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ»
Цілі уроку:
освітня:
1) повторити поняття метаболізм, білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вода;
2) ознайомитися з загальним планом травної системи;
3) розглянути будову органів травної системи;
4) встановити зв’язки між будовою органів травної системи і виконуваними ними функціями;
розвиваюча:
1) розвивати пам’ять та увагу учнів;
2) удосконалювати вміння працювати з підручником, ілюстративними матеріалами;
3) формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;
виховна:
1) удосконалювати дисципліну на уроці, формувати шанобливе ставлення до вчителя й однокласників;
2) працювати над формуванням відповідального ставлення до свого здоров’я.
Основні поняття: травна система, травний тракт, ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник.
Методи: словесні (фронтальна бесіда, пояснення, лекція), наочні (плоскі, графічні, технічні), практичні (виконання вправ).
Обладнання: дошка, крейда, дидактичні картки Будова травного тракту, таблиця Травна система, проектор, комп’ютер, презентація «Травна система людини».
Тип уроку: урок засвоєння знань.
Хід уроку.
1.Актуалізація опорних знань. (2 хв)
⌂ Організаційна хвилинка: учитель вітається, перевіряє готовність до уроку, створює робочий настрій.
⌂ Вправа «Дерево знання»: учитель пропонує учням пригадати вже відомі поняття, які стосуються матеріалу уроку, відповіді записуються на дошці у вигляді дерева.
1. Що таке обмін речовин?
2. Які речовини необхідні для життєдіяльності людини?
3. Звідки вони надходять в організм?
4. Що таке харчування?
2.Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети і завдань уроку (2 хв)
⌂ Слово вчителя
Процес харчування відбувається в спеціалізованій системі органів, яка називається травна система. Тема уроку: «Будова та функції органів харчування» (слайд 1). Сьогодні ми дізнаємося, що таке травна система, з яких органів вона складається, які функції ці органи виконують (слайд 2).
3.Сприйняття і засвоєння нового навчального матеріалу (17 хв)
⌂ Розповідь, під час якої учні записують основні моменти до зошита.
Травна система - сукупність органів, які забезпечують механічну і хімічну обробку їжі, отримання з неї поживних речовин і їх всмоктування, а також виділення неперетравлених і незасвоєних залишків їжі з організму (слайд 3).
Функції травної системи:
секреторна - виділення травних соків, які містять травні ферменти;
механічна - механічна переробка їжі, переміщення їжі вздовж травного тракту;
всмоктувальна - всмоктування поживних речовин, води, мінеральних солей в кров або лімфу (слайд 4).
Травна система складається з:
• травного тракту;
• травних залоз.
Схема будови травного тракту (слайд 5)
Вуглеводи ←
Білки ←
Амінокислоти←Білки Жирові кислоти і гліцерин←Жири Глюкоза←Вуглеводи
Вода, мінеральні ← солі, вітаміни |
Ротова порожнина ← (слабколугове середовище) ↓ Глотка ↓ Стравохід ↓ Шлунок ← (кисле середовище) ↓ Тонкий кишечник ← Дванадцятипала, тоща, клубова кишки (лугове середовище) ↓ Товстий кишечник Сліпа, сигмовидна, ободочна, пряма кишки (лугове середовище) ↓ Неперетравлені рештки |
Слина – 1,5л (амілаза, мальтаза) 3 пари слинних залоз (під’язикові, підщелепні, біля вушні)
Залози шлунка – шлунковий сік – 1,5л (пепсин, НСІ)
Жовч з печінки, сік підшлункової залози (амілаза, трипсин, ліпаза) – 1л, кишковий сік – 2л |
Будова стінки травного каналу:
• слизова оболонка (внутрішній шар) - секретує слиз, ферменти травлення;
• підслизова основа - містить кровоносні і лімфатичні судини, нервові сплетення;
• м'язова оболонка - складається з 2 шарів гладких м'язів (внутрішній-круговий, зовнішній - подовжений);
• серозна (зовнішня оболонка).
4.Осмислення об'єктів, зв'язків і взаємозв'язків у вивченому матеріалі, розкриття внутрішньої суті явищ і процесів (18 хв)
⌂ Розповідь, під час якої учні записують основні моменти до зошита.
Будова травного тракту
Відділ травного тракту |
Будова |
Функції |
Ротова порожнина |
Утворена губами, щоками, підне-бінням, язиком і м’язами дна ротової порожнини. Спереду обмежена зубами та яснами, зверху — твердим і м’яким піднебінням. 1. Зуби: 32 (8 різців, 4 ікла, 8 малих та 12 великих кутніх). У зубі розрізняють коронку, шийку, корінь. 2. Язик — рухливий м’язовий орган, вкритий слизовою оболонкою. Має верхівку (спереду), корінь, тіло, стінку (верхня поверхня). У слизовій оболонці на спинці язика містяться сосочки (нитковидні, грибовидні, жолобовидні та листовидні), в яких є смакові рецептори. 3. Слинні залози — виділяють слину (0,5—2 л на добу) |
Механічне подрібнення їжі •бере участь у процесі жування; •бере участь у процесі ковтання; •бере участь в артикуляції мови; орган смаку •змочування їжі; •знезараження їжі; •розщеплення їжі |
Глотка |
Воронкоподібний канал довжиною 11—12 см. Стінка глотки складається із внутрішнього шару (слизової оболонки) і шару поперечносмугастих м’язів |
Бере участь у рефлекторному проковтуванні харчової грудки |
Стравохід |
Циліндрична трубка довжиною 22 -30 см. Стінка складається з 4 шарів: слизової оболонки (містить поздовжні складки, які дозволяють стравоходу розтягуватися), підслизової (містить залози), м’язової (верхня третина — поперечносмугасті м’язові волокна, середня та нижня — гладенькі м’язові волокна) |
Транспортує їжу у шлунок |
Шлунок |
Має вигляд вигнутого мішка. Опукла частина шлунка — велика кривизна, увігнутий короткий край — мала кривизна. Частини шлунка — дно (або склепіння), кардіальна частина, тіло, пілоричний відділ (воротар). Стінка шлунка складається з 4-х шарів: слизова, підслизова оболонка, м’язовий шар, серозна оболонка. Залози виробляють шлунковий сік |
•Перемішування та перетравлення 'їжі; •розщеплення білків; •розщеплення молока |
Тонка кишка |
Довжина 5-6 м, діаметр 3—5 см. 1. Дванадцятипала кишка (довжина 25—30 см) має форму підкови, в неї відкриваються протоки печінки та підшлункової залози. 2. Порожниста кишка. 3. Клубова кишка утворює багато петель. На внутрішній оболонці є ворсинки та містяться залозисті клітини. Стінка ворсинки складається з одношарового епітелію. Всередині містяться капіляри, лімфатичні судини, гладенькі м’язові волокна |
•Перетравлення їжі; •розщеплення білків; •розщеплення жирів; •розщеплення вуглеводів; •всмоктування поживних речовин |
Товста кишка |
Довжина 1,5—2 м, діаметр 4-8 см. У слизовій оболонці є багато складок. У цьому відділі кишечнику живе величезна кількість бактерій (мікрофлора кишечнику) |
•Розщеплення целюлози; •всмоктування води; •синтез вітамінів К і групи В; •формування калових мас та їх видалення з організму |
⌂ Вправа «Хто знає краще?»: учні об’єднуються в групи, разом складають 5 запитань до розглянутого матеріалу, потім групи задають питання одна одній, виправляють помилки.
5.Узагальнення і систематизація знань (5 хв)
⌂ Робота над тестами
(слайд 6)
Установіть послідовність розташування відділів травного тракту людини.
А - шлунок;
Б - товста кишка;
В - дванадцятипала кишка;
Г - глотка;
Д - пряма кишка;
Е - ротова порожнина;
Є - тонка кишка;
Ж - стравохід.
(слайд 7)
Перед Вами зображення травної системи людини. Співвіднесіть її органи і цифри-виноски.
(слайд 8)
Установіть відповідність між відділом травного тракту і процесом, що у ньому відбувається.
Відділ травного тракту |
Процес травлення |
А — ротова порожнина; Б — стравохід; В — шлунок; Г — дванадцятипала кишка; Д — тонка кишка; Е — товста кишка |
1 - розщеплення рослинної клітковини мікроорганізмами; 2 - усмоктування глюкози й амінокислот; 3 - подрібнення їжі; 4 - розщеплення білків; 5 - усмоктування мінеральних речовин; 6 - розщеплення вуглеводів; 7 - маятникоподібні рухи кишечнику; 8 - розщеплення жирів; 9 - формування калових мас; 10 - усмоктування води; 11 - усмоктування жирів; 12 - змочування їжі слиною; 13 - надходження харчової грудки з ротової порожнини до шлунка |
⌂ Бесіда (слайд 9)
1. Яка була тема уроку?
2. Що ми мали вивчити?
3. Чи виконали ми завдання?
6.Ітоги уроку, повідомлення домашнього завдання (1 хв)
⌂ Домашнє завдання: вивчити конспект, параграф 34, намалювати рис.80, відповідь на запитання «Мода 18-19 ст. передбачала носіння тісних корсетів, що спричиняло такі проблеми, як стискання ребер, деформування кишечнику та печінки, зміщення грудини. Лише після Першої світової війни жінки відмовилися від цих предметів гардеробу. Висловите своє ставлення, щодо доцільності дотримування моди, яка шкодить здоров’ю».
Використана література:
Додаток
Презентація «Загальна характеристика травної системи»
слайд 1
слайд 3
|
слайд 2
слайд 4
|
слайд 5
слайд 7
слайд 9
|
слайд 6
слайд 8
|