Розглянути всі варіанти складу числа 9. Вправляти учнів у засвоєнні складу чисел. Вчити складати приклади на додавання на основі складу числа. Розвивати мислення, увагу, уяву, логічну послідовність у викладі думок. Виховувати уміння слухати й поважати думки інших.
Добровеличківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1
Добровеличківської районної ради
Кіровоградської області
Тема: Склад числа 9.
Складання прикладів на додавання.
Підготувала
вчитель початкових класів
Баранчук В.Д.
Добровеличківка
Тема: Склад числа 9. Складання прикладів на додавання.
Мета: Розглянути всі варіанти складу числа 9. Вправляти учнів у засвоєнні складу чисел. Вчити складати приклади на додавання на основі складу числа. Розвивати мислення, увагу, уяву, логічну послідовність у викладі думок. Виховувати уміння слухати й поважати думки інших.
Обладнання: Демонстраційний матеріал: предметні малюнки, цифрові картки, назви лавок; індивідуальний матеріал: набір кружечків, ребуси, магнітофон, касета «Чарівний світ чисел» серія «ПіснеЗнайка».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Увага! Увага! Товариство, поспішайте!
Господарі й гості, - глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу, заходьте до нас,
Чекають цікаві завдання на вас.
На ярмарку нашім веселім, багатім
Є, чим дивуватись, і є, що придбати!
Щоб зайти на ярмарок,
Свої знання пригадай
Й лотерейний квиток придбай.
- Отже, в нас сьогодні ярмарок. А на ярмарку, як ви знаєте, кожен щось купує або виграє. А щоб купувати, треба гроші мати.
- Які ж гроші лежать у вашій калиточці?
0, …, …, 3, 4, …, 6, 7, 8, … .
(1, 2, 5, 9)
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Ярмарковий атракціон.
Ось на стовпах – півні сидять.
Мерщій їх треба вам дістать.
- Півник дістанеться тому, хто виконає таке завдання.
(Звучить пісня «Разом краще» «Чарівний світ чисел» серії «ПіснеЗнайка»)
Одиниць складемо вісім -
«Вісім» мати будем, звісно.
Одиниця й сім – це вісім:
Ми не смітимо у лісі!
Два і шість – це вісім, діти:
Ми й на вулиці не смітим!
Три і п’ять – це вісім теж:
За порядком всюди стеж.
Це чотири та чотири –
Вісім є – кажу вам щиро!
Поза тим один і сім –
Вісім, як відомо всім!
Учні каліграфічно записують цифри, які почули в пісні.( 1, 2, 5, 3, 4, 6, 7, 8)
2. Гра «Хто більше».
Учитель показує картку з числом 8 (7, 6, 5, 4). Учні називають найбільшу кількість прикладів із зазначеним результатом. Перемагає той, хто безпомилково й швидко виконає завдання.
3. – Підходимо до крамнички «Казкової». Там сидять: білочка, їжачок, зайчик і плачуть – не можуть потрапити до своїх хатинок.
- Не плачте, ми вам допоможемо.
Вправи на засвоєння складу чисел. (Робота з перфокартами)
6 7 8
5 6 7
4 5 6
3 4 5
2 3 4
1 2 3
1 2 3 4 5 1 2
1 2 3 4 5 6 1
1 2 3 4 5 6 7
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
- Завітаємо до крамнички «Кондитерської».
1. У кожного учня в конверті 9 кружечків (з одного боку червоні, а з другого - жовті). Перевертаючи по одному кружечку, учні самостійно знаходять усі варіанти складу числа 9. (Робота в парах)
- Як можна скласти число 9? Складаємо таблицю.
2. Робота над таблицею: а) Хором 9 це: 8 і 1; 7 і 2; 6 і 3; 5 і 4; 4 і 5; 3 і 6; 2 і 7; 1 і 8.
8 |
7 |
6 |
5 |
4 |
3 |
2 |
1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
- За хорошу роботу ви отримуєте по цукерці.
3. – Увага! Увага! Хто засумував на нашому ярмарку, підійдіть до крамнички «Веселики».
(Звучить пісня «Разом краще» «Чарівний світ чисел» серії «ПіснеЗнайка»)
По одному дев’ять раз –
«Дев’ять» матимем якраз.
Вісім і один – це дев’ять:
Не розгубитесь ніде ви!
Сім і два – теж дев’ять буде.
Це ніхто з нас не забуде!
Три і шість – це дев’ять знову:
Бережімо рідну мову!
А іще чотири й п’ять –
Буде дев’ять – маєм знать!
Додамо один і вісім –
Також дев’ять вийде звісно!
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
– Не проходьте повз крамничку «Школярик».
Робота в зошиті.
Діти обирають свій варіант, показують картку, який варіант обрали.
І варіант. Розв’язати приклади.
1 + 7 2 + 6 1 + 8
2 + 7 6 + 3 5 + 4
ІІ варіант. Вставити потрібні числа.
6 + = 9 + 2 = 9 8 + = 9 + 5 = 9
ІІІ варіант. Поставити знаки <, >, = .
7 + 2 6 + 3 8 + 1 5 + 3 6 + 2 4 + 3 5 + 4 4 + 4
V. Фізкультхвилинка.
Крамничка «Мелодія». Під музику діти виконують вправи.
- А зараз завітаємо до крамнички «Спортивна».
1. Гра «Футбол». (Двоє дітей грають у футбол, а решта у гру «Підхопи м’яч»)
3+2 6+1
4+4 2+6
8 7
3+4 4+4
5+2 5+3
2. Гра «Підхопи м’яч».
3 5 4 6 7 2
4 9 6 7 8 5
? ? ? ? ? ?
VІ. Віконечко «У світ цікавих задач».
1. Під дубочком 5 грибочків,
Під сосною їх 4.
Скільки разом? Полічи. (5 + 4 = 9)
2. Летіли горобці, сіли на стовпці.
Як сядуть по 2 – один стовпець зайвий.
Як сядуть по 1 – один горобець зайвий.
Скільки горобців і скільки стовпців? (4 горобці, 3 стовпці)
3. В одному місці стоїть хлопець, а в другому місці – другий, а посередині півень яйце зніс. Котрий з них швидше його ухватить? (Півень яйця не несе)
4. Ребуси.
Ві 3 на 3 мати С 3 бати.
VІІ. Підсумок уроку.
Діти на картках настрою показують свої враження від уроку.
так так собі ні