Мета: Познайомити учнів з утворенням числа сім і цифрою 7; навчити писати цифру 7; закріплювати нумерацію чисел у межах семи, вправляти у порівнянні чисел від 1 до 7, складанні і розв'язанні прикладів на додавання.
Розвивати логічне мислення, увагу.
Виховувати інтерес до вивчення математики.
Розробка уроку з математики 1 клас
Число і цифра 7. Утворення числа способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 7. Написання цифри 7.
Тема уроку: Число і цифра 7. Утворення числа способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 7. Написання цифри 7.
Мета: Познайомити учнів з утворенням числа сім і цифрою 7; навчити писати цифру 7; закріплювати нумерацію чисел у межах семи, вправляти у порівнянні чисел від 1 до 7, складанні і розв’язанні прикладів на додавання.
Розвивати логічне мислення, увагу.
Виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: Цифра 7, предметні малюнки, палички, геометричні фігури,сигнальні картки.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Щоб водити кораблі,
У космос літати –
Треба добре нам у школі
Математику вивчати.
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо
Працювати починаймо!
II. Контроль, корекція і закріплення
знань.
1. Фронтальне опитування.
- Діти, хто назве числа від 1 до 6?
- 1,2,3,4,5,6.
- А від 6 до 1.
- 6,5,4,3,2,1.
- Пригадайте, як можна отримати число 6 із числа 5.
- Щоб отримати число 6 із числа 5, треба до числа 5 додати 1.
- 3 яких двох чисел менших 5 складасться число 6?
- 4 і 2, 3 і 3.
- Яке число передує числу 2?
- Це число 1.
- Назвіть “сусідів” числа 4.
“Сусіди” числа 4 – 5 і 3.
2. Усна лічба.
4 2 -Які числа потрібно додати, щоб отримати 6?
отримати число 6, потрібно 4+2, 3 1
2+4, 3+3 ,1+5
3. Гра "Вітерець-пустинець".
Ведмедик додавання вчив
Малинки-ягоди лічив.
Усе як слід порахував
І на листочках записав.
Аж тут з’явився вітерець,
Усе розкидав,
Пустунець!
-Діти, давайте допоможемо Ведмедику знайти відповіді до прикладів:
3 4 5 4+1=
2+2= +
2+1=
III. Вивчення нового матеріалу.
1.Оголошення теми і мети уроку.
Діти,сьогодні на уроці ми познайомимося з утворенням числа 7 і цифрою 7,навчимося писати цифру 7,порівнювати числа від 1 до 7, складати та розв'язувати приклади на додаваяня в межах 7.
2. Утворення числа 7. Практична робота в парах. На кожній парті набір з 6 кружечків і 1 квадратика.
-Діти, викладіть на парті 6 кружечків.Біля них покладіть квадратик. Скільки стало фігур?
-Фігур стало 7.
-Як утворилося число 7?
-До 6 добавили 1.
-Запишемо вираз утворення числа 7.
6+1=7.
3. Ознайомлення з цифрою 7.
-Подивіться на дошку,як позначається число 7.
(демонструю друковану цифру 7).
Цифра сім-як кочерга,
В неї бач одна нога!
-Із числом 7 пов’язано багато природних явищ.
Ось одне із них:
Сім яскравих,кожен знає,
Кольорів веселка має.
На дошці малюнок з веселкою.
- Діти, зверніть увагу.На малюнку зображено веселку.
Які сім кольорів має веселка?
- Червоний,жовтий,зелений, блакитий, синій. оранжевий, фіолетовий,
Сім барв на папері –
Чотири і три:
Червоний,оранжевий,
Жовтий, зелений,
Б лакитнийи і синій
Кладу колъори.
А от і останній-
Фіалковий колір.
Заграє веселка
Моя чарівна!
Це усмішка сонця
Така веселкова
Така незрівнянна,
Така осяйна!.
-А ще, діти.
Є сім нот, відомо всім.
Днів у тижні також сім.
-А ви можете назвати сім днів тижня?
-Понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця, субота,неділя.
-Послухайте віршик про сім днів тижня
В понеділок Хвеся-свинка
Мила у криниці спинку.
У вівторок-вушка й ротик.
А у середу-животик.
У четвер помила щічки,
Щоб було рожеве личко.
Потім, вже у п’ятницю ,
Мила Хвеська ратиці.
А коли прийшла субота,
Знову їй була робота:
Накупила Хвесъка мила,
Хвіст, а потім шию мила.
А в неділю, чиста дуже
Вся купалася в калюжі!
- Смішно? Напевне, ви не так миєтесь!
А дні тижня запам'ятали?
- Запам'ятали.
- А хто може назвати сім нот?
Є про них лічилочка, з нею можна і фізхвилинку проводити.
Фізхвилинка .
1.Нот існує тільки сім:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
Ми їх вивчили усі:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
“Гра на піаніно”(розминка пальців).
- Діти, давайте ці слова повторимо під умовний супровід гри на ”піаніно”.
2. Гра “Хто уважніший”.
- Діти, сідайте за парти, закрийте очі і уважно послухайте. Я олівцем буду вистукувати число, а ви по моїй команді відкриєте очі і сигнальними картками покажете це число.
3. Написання цифри 7.
- Зараз ми з вами будемо писати цифру 7.
а) пояснения і показ написания на дошці вчителем:
- Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої
горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії;
б) написання цифри 7 дітьми в повітрі;
в) обведення зразка в зошиті та допис рядочків;
г) показ кращого написання.
IV. Розвиток і закріплення математичних знань.
| Робота з підручником(сторінка 29№2)
-Діти, відкрийте підручники на ст. 29 №2. Подивіться на малюнок.
Скільки жовтих кружечків намальовано?
- Намальовано 7 жовтих кружечків.
- Скільки зелeних?
- Зелених 4
- Яких кружечків більше?
- Більше жовтих кружечків.
- Що можемо сказати про 7 по відношенню до 4?
- 7 більше 4.
- Давайте запишемо в зошиті 7>4.
- Подивіться на другий малюнок.Скільки жовтих кружечків.
- Жовтих кружечків 3.
- Скільки зелених?
- Зелених кружечків 7.
- Яких кружечків менше?
- Жовтих кружечків менше.
- Що можемо сказати про 3 по відношенню до 7?
- 3 менше 7.
- Давайте запишемо в зошиті 3<7
2. Математичний диктант.
Завдання 1. З двох чисел 2 і 7 записати більше.
З двох чисел 6 і 3 записати менше.
Завдання 2. Запишіть числа: 3, 4, 5. 6, 7.Обведіть кружечком найбільше серед них, а квадратиком найменше.
Завдання 3. До більшого числа з пари 6 і 4 доберіть і запишіть його сусідів.
Завдання 4. Запишіть числа, які більші , ніж 3, але менші, ніж 7.
3. Творче завдання.
-Діти, ви бачите на дошці предметні малюнки. Складіть і запишіть до них вирази.
а) колективна робота над складанням виразів;
б) самостійна робота: записати утворені вирази)
4+3=7; 2+3=5; 2+2=4;
в) перевірка роботи.
-Діти, обміняйтесь зошитами і перевірте роботу один в одного.
4. Робота з паличками.
-На партах у вас лежить по сім паличок. Складіть із них будиночок, ракету, човник з вітрилом(вчителька перевіряє роботу учнів).
Підсумок уроку
-З якою цифрою познайомилися на уроці?
-На уроці ми познайомилися із цифрою 7.
-Від яких чисел більше число 7?
-Число 7 більше від чисел 1, 2 , 3, 4, 5, 6.
Усний рахунок. Віршовані задачі.
-Слухайте уважно і рахуйте віршовані задачі:
П’ять берізок, дві смерічки
Зеленіють над потічком
Біля них-одна ожина.
Скільки всіх дерев, скажи-но?
Шість малят-дошкільнят
Стали струнко в один ряд.
Підійшов до них Панас.
Скільки разом стало нас?
Появилися у квочки
Три сини, чотири дочки.
Хоч чекала на курчат,
Вийшло…качат.
-Закінчимо наш урок завершальними словами:
Закінчили працювати і ідем відпочивати.