Урок "Складносурядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому."

Про матеріал
Урок " Складносурядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому" має на меті засвоєння учнями знань про особливості будови складносурядного речення, його структури, засобів зв’язку в ньому, удосконалювати уміння аналізувати, робити висновки, знаходити в тексті складносурядні речення, вживати їх у мовленні; удосконалювати навички роботи в групі, складати узагальнювальні таблиці.
Перегляд файлу

Тема. Складносурядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому.

Мета: засвоєння учнями знань про особливості будови складносурядного речення, його структури, засобів зв’язку в ньому, смислових відношень, розділових знаків;

розвивати уміння аналізувати, робити висновки, знаходити в тексті складносурядні речення, вживати їх у мовленні;

удосконалювати навички роботи в групі;

виховувати любов до рідного слова.

Тип  уроку: урок формування нових знань.

Обладнання: підручник  О.П.Глазова. Українська мова. 9 клас. – Харків, «Ранок»2017, таблиця.

ХІД УРОКУ

1.Організація класу.

2. Оголошення теми.

3. Актуалізація опорних знань.

- Перш ніж приступити безпосередньо до роботи над темою нашого уроку, давайте проведемо розминку «Продовжи речення»,  після чого підведемо підсумки наших уявлень про складне речення у вигляді схеми. Отже..

Складне речення – це…

Складні речення поділяються на…

Інтонацією поєднані частини…

( У процесі відповіді складається таблиця)

Складне речення

Сполучникове

Безсполучникове

Сполучники,  інтонація, зміст

Зміст, інтонація

сурядності    

підрядності

 

складносурядне

складнопідрядне

 

 

4. Мотивація навчальної діяльності.  Цілепокладання.

- Для того, щоб опрацювати тему «Складносурядне речення», на які питання ви хотіли б звернути увагу?

Учні визначають цілі уроку:

- визначення складносурядного речення;

- як пов’язані частини ССР між собою;

- смислові відношення між частинами;

- розділові знаки у складносурядному реченні.

Епіграф до уроку:

Речення – це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висіюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

(Д. Білоус)

- Прокоментуйте художні образи поетичного уривка.

- Виділіть граматичні основи речень, вкажіть вид речень за будовою.

5. Сприйняття і усвідомлення учнями навчального матеріалу.

Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу  § 11 – 12.

(Учні об’єднані в групи, кожна з яких готує відповідь на своє запитання.)

Питання для груп:

  1. Складносурядне речення, зв’язок між його частинами (групи сполучників сурядності).
  2. Смислові відношення між частинами ССР.
  3. Розділові знаки між частинами ССР.
  4. Узагальнююча схема відомостей про ССР.

Презентація представниками груп опрацьованого матеріалу, питання від інших груп, обговорення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орієнтовна підсумкова схема на дошці

Складносурядне речення

(сполучники сурядності, інтонація)

Єднальні

Протиставні

Розділові

І

й

та (і)

також

а

але

та

Проте

Зате

однак

або

чи

то

хоч

 

 

Смислові відношення

 

 

 

Одночасність

Послідовність

Причиново-наслідкова залежність.

 

Протиставлення.

Зіставлення.

 

Чергування

явищ.

Взаємовиключення

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Закріплення одержаних знань у процесі практичної роботи.

 

1.Виконати вправи (на вибір) 119, 127.

 

2. Творче конструювання.

Виберіть з правої колонки ту частину, яка найбільше підходить для закінчення речення. Запишіть речення так, щоб вийшов зв’язний текст. Вказати складносурядні речення

Іван Макарович Гончар,                                   а сьогодні вирішується питання про

засновник унікального у                                   створення музею його імені.

світовій практиці приватного                          але насамперед він був взірцем  

музею, почав збирати національні               мужності, незламності духу.      

скарби мистецтва майже                                

шістдесят років тому….                                    

Музей розмістився в будинку                         розташувалися і суто народні

зодчого українського Відродження…            вироби: вбрання, убори, оздоби,         

У музеї І.М.Гончара поряд з                            рушники, килими, порцеляна,

унікальною колекцією картин                          писанки, зброя, кераміка, книги.

національного живопису…

Мистецтвознавець уважав:

розповідати про свій народ

треба скрізь і завжди…

(Текст)

Іван Макарович Гончар, засновник унікального у світовій практиці приватного  музею, почав збирати національні скарби мистецтва майже шістдесят років тому,  а сьогодні вирішується питання про створення музею його імені.  У музеї І.М.Гончара поряд з  унікальною колекцією картин  розташувалися і суто народні вироби: вбрання, убори, оздоби, рушники, килими, порцеляна, писанки, зброя, кераміка, книги.

 Музей розмістився в будинку зодчого українського Відродження.      

  Мистецтвознавець уважав: розповідати про свій народ треба скрізь і завжди, але насамперед він був взірцем  мужності, незламності духу.      

 7. Підсумок уроку.

Рефлексія. «Мікрофон»

Я зрозумів…

Я дізнався…

Я хотів би краще знати.

8.Оцінювання. У картках самооцінки та учителем.

9. Домашнє завдання.

Опрацювати §11-12, виконати вправу 124, повторити §10.

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 травня 2020
Переглядів
726
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку