Урок "Складносурядне речення, смислові зв’язки між його частинами".

Про матеріал
Урок "Складносурядне речення, смислові зв’язки між його частинами" має на меті поглибити знання учнів про ССР, про смислові зв’язки між його частинами; удосконалювати уміння знаходити в тексті ССР, визначати смислові зв’язки між їх частинами; розвивати усне і писемне мовлення; виховувати любов до рідного краю, кращі людські якості.
Перегляд файлу

Тема. Складносурядне речення, смислові  зв’язки між його частинами.

Мета: поглибити знання учнів про ССР, про смислові зв’язки між його частинами;

удосконалювати уміння знаходити в тексті ССР, визначати смислові зв’язки між їх частинами;   розвивати усне і писемне мовлення;   виховувати любов до рідного краю, кращі людські якості.

Тип уроку: урок вдосконалення знань , умінь і навичок.

Обладнання: підручник: підручник  О.П.Глазова. Українська мова. 9 клас. – Харків, «Ранок»2017, таблиця.

Епіграф до уроку:

                                                  Любов до Батьківщини неможлива без любові

                                                              до рідного слова.

                                                                             ( В.Сухомлинський)  

ХІД УРОКУ

1.Організація класу.

2.Актуалізація опорних знань.

Лінгвістична гра «Ромашка».

На кожній пелюстці записане запитання. Кожен учень класу має можливість поділитись своїми теоретичними знаннями з синтаксису.

1.Які речення називаються ССР?

2.Назвати групи сполучників, які вживаються для поєднання частин ССР?

3.Назвіть приклади єднальних сполучників.

4.Наведіть приклади розділових сполучників.

5.Наведіть приклади протиставних сполучників.

6.Які бувають смислові відношення між частинами ССР?

7.Які розділові знаки вживаються між простими реченнями у ССР?

8.У яких випадках між двома частинами ССР кома не

 ставиться?

3.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми,

цілепокладання.

Кожен учень продовжує речення: «Сьогодні на уроці я хочу навчитись…»

Цілі уроку:

вирізняти ССР з-поміж інших видів речень;-

- виконувати синтаксичний аналіз ССР;

- креслити схеми ССР;

- правильно ставити розділові знаки у ССР;

- визначати смислові відношення між частинами ССР.

- конструювати ССР і вживати їх у своєму мовленні.

4. Організація навчальної діяльності.

Робота з підручником і таблицею

§ 12 ( Поглиблення знань про смислові відношення між частинами ССР).

Смислові зв’язки між частинами ССР

Розряди сурядних сполучників

Смислові зв’язки між частинами ССР

Приклади

1Єднальні і(й); та (в значенні і); ні…ні; ані; також;

не тільки..а й

 

 

2.Протиставні сполучники але, та ( в значенні але), проте, зате, однак

 

 

 

 

3. Розділові або; чи; то; або…,або; то…,то; не то…, не то

одночасність

 

 

послідовність

 

 

протиставлення

 

 

зіставлення

 

 

 

 

означають явища, що чергуються

означають явища,які виключають одне одного

І серцю дано не бідніти, і думам дано не всихать.  

Достигла нива колосиста, і зріють яблука в саду.

Все повертається, а роки йдуть без вороття.

На столі з-під рушника виглядає житній хліб, а поряд темніє пучок польових волошок.

То сонце вигляне, то знову хмара.

Чи то праця задавила молоду силу,чи то нудьга його з ніг звалила.

 

Заповнення таблиці прикладами з вправи 128.

Пошуково-дослідницька робота.

Встановіть відповідність між реченнями та зазначеними смисловими зв’язками, які в них є.

А. одночасність;               1) Одна помилка, зроблена в                              

Б. послідовність;                 житті, тебе щораз наздоганя в                                     

В. протиставлення;            путі, але вона навча перемагати. (М.Томенко)

Г. чергування явищ.    2) То шумів зелений лист, то в вінку

                                                     мінився златом ряст весняний.(Леся Українка)

                                              3) Літо йде полями і гаями, і вітер віє, і цвіте

                                                блакить. (М. Рильський)  

                                    4)Вітерець дихнув, і забриніли стебельця сіна.

                                                                                                        (О.Гончар)

Дослідження

У поданому тексті 3 складносурядні речення. Знайдіть їх і доведіть.  Виконайте синтаксичний розбір останнього з них.

Відомо, що мова кожного народу – явище давнє, її коріння сягають у доісторичні часи. Вона є найгеніальнішим наслідком духовної культури багатьох поколінь, і кожне створене слово – це символ сформованої ідеї.

 Національна мова – це здобуток культури, духовної діяльності певного народу. Кожна мова доповнює іншу, а разом вони – витвір світового колективного розуму.

Мова і пісня. Це дві найважливіші фортеці, які народ повинен оберігати пильніше й відчайдушніше, ніж свої кордони.

     ( Робота у групах ).

Виконання вправ (на вибір) 129,130.

Представлення результатів, обговорення, самооцінка у картках.

Творча робота.

Твір – мініатюра «Осінь у нашому селі».

Завдання: у тексті має бути як мінімум три ССР з різними видами сполучників.

Заслуховування творів, обговорення, оцінювання.

РРлллллС 5. Підсумок уроку.

Рефлексія

«Мікрофон»

Сьогодні на уроці я навчився….

Епіграф уроку змоделювати як ССР і дати йому характеристику (усно).

6. Домашнє завдання.   

Вивчити § 12, виконати вправу 131 (для однієї групи учнів), 132( для іншої групи учнів).            

 

docx
Додано
29 травня 2020
Переглядів
995
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку