Тема: Слова. Назва чисел.
Мета: ознайомити учнів з частиною мови — числівником, дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який?, котрий?, котра?, котре?, котрі?, правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати бажання краще знати українську мову.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: мозковий штурм, бесіда,ілюстрація,інтерактивна вправа «Віночок побажань», Рефлексія «Веселка».
Обладнання: мультимедійна презентація.
Література: 1. Державний стандарт початкової освіти // Постанова Кабінету Міністрів України про затвердження Державного стандарту початкової освіти від 21 лютого 2018 р. № 87
2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1–4 класи. // Режим доступу до ресурсу: http://mon.gov.ua/
3. Методика навчання української мови в початкові й школі. Навчально – методичний посібник. / За ред. М. С. Вашуленка. – К.: Літера ЛТД,
2013. – 364с.
4. Українська мова та читання : підруч. для 2 кл. закл. загальн. середн. освіти (у 2-х частинах) : Частина1 : Українська мова / Мар’яна Захарійчук. — К. : Грамота, 2019.-71-72 с.
Хід уроку
І.Організаційна частина
- Добрий день ! Сідайте. Мене звати Юлія Володимирівна і сьогоднішній урок української мови у вас проведу я.
-Давайте разом сформулюємо правила нашого уроку:
Я буду на уроці активним
Я буду на уроці уважним
Я буду на уроці правильно відповідати
Я буду на уроці охайно писати
Віночок побажань:
Зараз,я пропоную передаваючи один одному квіточку бажати(гарного дня,доброго здоров’я)наприклад (Я бажаю тобі гарного настрою)
ІІ. Актуалізація опорних знань
-Сьогодні ,25 лютого – 150 років з дня народження Лесі Українки.
-Чи відоме вам це ім’я?
-Так,ми читали про неї в 1-му класі.
-Які твори ви вже знаєте чи читали?
-Пропоную вам послухати декілька фактів із життя поетеси:
Напишіть речення про Лесю Українку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
-Діти, сьогодні ми з вами познайомимось з новою частиною мови.
2. Сприймання й первісне усвідомлення матеріалу
Розгляньте уважно малюнок.Які змагання відбуваються?
Скільки команд грає на полі?(Дві)
Як ми можемо визначити кількість команд?(У кожної команди різна форма)
Скільки гравців борються за м’яч?(Два)
Під яким номером грає воротар(23)
Давайте запишемо відповіді на запитання:(відповіді на слайді)
На полі грає дві команди.
За м’яч борються два гравці.
Воротар грає під двадцять третім номером.
-Уважно погляньте на наші речення,на яке питання відповідають підкреслені слова?
-Що називають ці слова - предмети,ознаки,числа чи дії?
Для того, що дізнатись,як називається ця частина мови, розгадайте ребус:
Вивчіть правило в підручнику с.72
3.Узагальнення й систематизація знань
Виконання тренувальних вправ:
а) колективна усна
Послухайте вірш:(вірш продубльовано на презентації)
Упіймав Андрій дві щуки-
Чималі ,як в тата руки.
Ярослав приніс додому,
От таких чотири соми.
А Петрові на гачок
Упіймавсь один…бичок.
Які питання можна поставити до виділених слів?
1)Скільки щук піймав Андрій?
2)Скільки сомів приніс додому Ярослав?
3)Скільки бичків спіймав Петро?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
б) колективна письмова
- Діти, розгорніть сторінку 72 і зверніть увагу на вправу 185
- Що ви бачите на 1 малюнку? ( Вишні). Скільки їх? (2)
- Що ви бачите на 2 малюнку? ( Горіхи). Скільки їх? (5)
- Що ви бачите на 3 малюнку? ( Яблуко). Скільки їх? (1)
- Що ви бачите на 4 малюнку? ( Лимони). Скільки їх? (3)
- А зараз вам потрібно доповнити речення, використовуючи малюнки та числівники
- Тож, посередині зошита напишіть «Вправа» . З нового рядочку спишіть, доповнивши речення.
На малюнках зображено: дві вишні, п’ять горіхів, одне яблуко, три лимони.
- Молодці, діти!
в) самостійна
- Посередині рядка запишіть Самостійно.
- Прочитайте текст вправи 186.
- Про кого розповідається в тексті? (про бджолу)
- Скільки вусиків у бджоли? (2)
- Скільки у неї очей? (5)
- Скільки очей у верхній частині голови? (3)
- Скільки очей у бджоли попереду? (2)
- Скільки пар лапок має бджола? (3)
- А зараз ваше завдання самостійно списати текст, але там де зустрічається число, то записуйте його словами.
(виконання вправи)
- Зачитайте числівники, які зустрілися в тексті?
- Молодці, діти!
г) творча
Вам потрібно доповнити текст числівниками
На галявині росло (скільки?) … квітів. Тут було (скільки?) … білих пахучих лілій, (скільки?) … гіацинтів і (скільки?) високих синіх ірисів. Над галявиною, над квітами, працювало (скільки?) … бджілок, щоб запастися їжею на довгу холодну зиму.
(Словникова робота:
-
)
Давайте перевіримо як ви виконали завдання.
д) ігрова
Розв’яжемо ребуси:( слова на презентації)
100 лиця 3буна гор1а
мі100 3тон г1а
пі100лет 3зуб смор1а
і100рія ві3на пі2л
-Які числа зустрічаються в словах?
-Значення якого слова ви не знаєте?
(Словникова робота:
Столиця — це головне місто держави
Трибуна-піднесення, кафедра для оратора,місце звідки проголошується промова чи науковий виступ.
Городина-городні плоди та зелень, які є продуктами харчування, овочі
Тритон-тварина широко розповсюджена на більшій частині Європи,також зустрічаються і в Україні.
Тритон — музичний інтервал, рівний трьом повним тонам. )
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія
- З якою частиною мови ви ознайомились?
- Які слова називають числівником?
- На які питання вони відповідають?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Що запам’яталося?
Вправа «Веселка»
На партах ви маєте цеглинки Лего.Я буду називати вправу,а ви піднімаєте цеглинку того кольору,що відповідає вашій думці про це завдання.
-Визначати питання числівника.
-Розгадувати ребуси.
-Доповнювати речення.
-Виконувати самостійні вправи.
V. Домашнє завдання
Наш урок добігає кінця. Тож відкрийте свої щоденники і запишіть домашнє завдання
Вправа з будиночком на сторінці 72