Українська мова. № 65 ________________
Тема. Слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які?(прикметники). Зв’язок прикметників з іменниками. Вимова і написання слів червоний, ознака.
Мета:
Формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння визначати прикметники, ставити потрібні питання, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення;
Формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою: формування уміння міркувати, робити висновки на основі інформації , поданої в різних формах; грамотно висловлюватися рідною мовою; поповнювати свій словниковий запас;
уміння вчитися впродовж життя: формувати вміння оцінювати результати своєї навчальної діяльності;
Соціальна і громадянська компетентності: формувати вміння співпрацювати в команді, виділяти і виконувати власну роль в командній роботі.
Тип уроку: комбінований
Навчальні ресурси: презентація за темою, опорні схеми, картки для роботи в групах, клей, фрукти.
Хід уроку
І.Вступна частина
1.Організаційний момент
Девіз уроку (слайд 1)
2.Актуалізація опорних знань
1) Орфоепічна підготовка
Прочитайте слова, правильно вимовляючи їх. (слайд 2)
Черговий, електрика, рюкзак, вересень, олень, ножиці, ич, Йосип.
2) Творче завдання.
-Утворіть нове слово з перших букв кожного слова (Червоний)
3) Хвилинка каліграфії (слайд 3)
Запишіть у зошит, поділіть слово на склади.
Чч че чер червень, червоний, чер-во-ний, че-рво-ний.
Прочитайте речення
Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим. Ліна Костенко
-В якому значенні вжиті ці слова?
-Яке вивчене слово зустрілося? Поставте до нього запитання?
ІІ. Основна частина
Вправа «Інтрига»
-Чи відноситься це слово до іменників?
-Як ви гадаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?
Ми познайомимося з новою групою слів. А яких, зараз ви самі мені скажете.
2.Дослідницька діяльність за групами.
-Ми сьогодні побудемо вченими, будем досліджувати об’єкти і робити висновки.
І група – досліджує яблуко
ІІ група – досліджує апельсин
ІІІ група – досліджує лимон
-Скуштуйте на смак, понюхайте, доторкніться пальчиками до плода, який він на дотик, роздивіться його, який він за формою, за кольором.
-А тепер занесіть свої спостереження в опорну схему.
(У кожної групи аркуш паперу з малюнком фрукта. Дітям потрібно на маленьких аркушах паперу написати ознаки, які вони виявили, і приклеїти навколо малюнка.)
-Як можна назвати одним загальним словом всі слова, що ви писали?
4.Ознайомлення зі словом ознака. (Слайд 4)
Ознака – риса, властивість, особливість, прикмета.
- Так хто зрозумів, з якими словами ми познайомимося на уроці? Що ви вже можете про них сказати?
Такі слова називаються Прикметниками. Чому?
Фізкультхвилинка
Спробуйте скласти правило з розрізаних частин, що ж таке прикметник?
Склейте його в правильній послідовності.
-Чи правильно ми склали правило?
8. Слухання казки «Друзі назавжди»
-З ким же потоваришував прикметник?
Продовжіть речення .
Прикметник завжди пов’язаний з ….. .
9.Обговорення стратегії «Навіщо потрібні прикметники?».(Слайд )
Прочитайте речення. Що в них міняється? Як це впливає на зміст і настрій речення.
Прийшла зима.
Прийшла казкова зима.
Прийшла люта зима.
Прийшла добра зима.
10. Фронтальна робота над вправою 3, ст 87
ІІІ. Заключна частина
1.Домашнє завдання. Впр. « ваза», ст88., вивч. правило ст.87.
2. Рефлексія.
-Що вас найбільше зацікавило на уроці?
-Що здалося складним?
-Чи досягли ви успіху під час роботи в групі? Що цьому сприяло?