Тема. Слова, які називають числа
Мета: ознайомити учнів з частиною мови — числівником, дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки?, який?, котрий?, котра?, котре?, котрі?, правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати бажання краще знати українську мову.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Методи і прийоми:
Обладнання: презентація
Література: 1. Державний стандарт початкової освіти // Постанова Кабінету Міністрів України про затвердження Державного стандарту початкової освіти від 21 лютого 2018 р. № 87
2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1–4 класи. // Режим доступу до ресурсу: http://mon.gov.ua/
3. Методика навчання української мови в початкові й школі. Навчально – методичний посібник. / За ред. М. С. Вашуленка. – К.: Літера ЛТД,
2013. – 364с.
4. Кравцова Н. М. Українська мова
Хід уроку
Організаційна частина
-
Ранкове коло. Привітання
-
Доброго ранку, діти! Сідайте .
-
Діти, станьмо в коло. Послухайте загадку й постарайтесь її відгадати.
Дванадцять братів один за одним ходять,
Один одного не обходять. (Дванадцять місяців)
-
Пригадайте, як називаються зимові місяці?
-
Зараз під лічилку по колу передаватимемо сніжку. На кому зупиниться той повинен назвати зміни в природі, які відбуваються взимку.
На галяві край доріжки
Полетіли влучні сніжки.
І ніхто узнать не міг,
Де чиї стирчали ніжки.
Ой, весела гра у сніжки!
Вивчення нового матеріалу
-
Актуалізація опорних знань
-
Діти, ми згадали про зимові місяці. Саме вони сьогодні до нас завітали. Але вони не просто завітали, а принесли нам завдання.
-
Ось яке завдання підготував нам Грудень. Та ще й не одне.
-
Пригадаймо, що ви вивчили на попередніх уроках про дієслово і прикметник.
Мозковий штурм
-
Що таке дієслово?
-
Наведіть приклади дієслів протилежних за значенням /близьких за значенням.
-
Пригадайте, що таке прикметник?
-
Наведіть приклади прикметників протилежних за значенням /близьких за значенням.
-
Пригадаймо, скільки місяців у рокові?
-
Який ви чуєте звук на початку слова дванадцять?
-
Якою буквою він позначається?
Каліграфічна хвилинка
-
Тож наступне наше завдання, яке пропонує Грудень на каліграфічній хвилинці написати велику і маленьку літери д окремо та в з’єднанні з іншими буквами.
-
Розгорніть робочі зошити, запишіть сьогоднішню дату і з нового рядочка запишіть
Д д Д д Д д Дд дя де дв од уд
дванадцять місяців, …
-
Молодці ви впорались з цим завданням. Грудень дякує вам за роботу.
-
Сприймання й первісне усвідомлення матеріалу
-
Зверніть увагу на екран і прочитайте речення
Дванадцять місяців утворюють рік
-
Діти, прочитайте речення. Про що в ньому йдеться? ( Про місяці)
-
Скільки місяців утворюють рік?
-
На що вказує слово дванадцять? ( На кількість)
-
Отже, слова, які означають кількість предметів і відповідають на питання скільки? називаються числівниками.
-
Розгорніть підручник на с. 72 і прочитайте це правило.
-
Що нового ви дізналися, прочитавши це правило?
-
Хто може розповісти правило?
-
Знайдіть слово, яке відповідає на питання котрий?
-
Грудень – перший місяць зими
-
Січень – другий місяць зими
-
Лютий – третій місяць зими
-
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
-
Діти, сьогодні ми з вами ознайомимося з новою частиною мови – числівником, а також виконуватимемо цікаві завдання та вправи.
-
Осмислення, узагальнення й систематизація нових знань
-
Усна колективна вправа
-
Ось яке завдання підготував Січень.
-
Перегорніть сторінку на 71 і прочитайте вірш.
-
Про кого йдеться у вірші?
-
Із скількох листків їжак пошив халат?
-
Скільки разів він його приміряв?
-
Молодці!
-
Письмова колективна вправа
-
Діти, розгорніть сторінку 71 і зверніть увагу на вправу 185
-
Що ви бачите на 1 малюнку? ( Вишні). Скільки їх? (2)
Знаменита японська сакура — це теж один з підвидів вишні. Плоди сакури, до речі, неїстівні.
-
Що ви бачите на 2 малюнку? ( Горіхи). Скільки їх? (5)
З незрілих зелених волоських горіхів виготовляють варення.
-
Що ви бачите на 3 малюнку? ( Яблуко). Скільки їх? (1)
Одне яблуко здатне замінити чашку кави. Вони чудово тонізують.
-
Що ви бачите на 4 малюнку? ( Лимони). Скільки їх? (3)
Лимон містить більше цукру ніж полуниця.
-
А зараз вам потрібно доповнити речення, використовуючи малюнки та числівники
-
Тож, розгорніть зошити і посередині напишіть вправа. З нового рядочку спишіть, доповнивши речення.
На малюнках зображено: дві вишні, п’ять горіхів, одне яблуко, три лимони.
-
Молодці, діти!
-
А зараз ми з вами трохи відпочинемо
Фізкультхвилинка
-
Самостійна вправа
-
А зараз Січень хоче перевірити як ви працюєте самостійно. Отже, наступна вправа самостійна.
-
Тому посередині запишіть Самостійно.
-
Прочитайте текст вправи 186. ( Ланцюжком)
-
Про кого розповідається в тексті? (про бджолу)
-
Скільки вусиків у бджоли? (2)
-
Скільки у неї очей? (5)
-
Скільки очей у верхній частині голови? (3)
-
Скільки очей у бджоли попереду? (2)
-
Скільки пар лапок має бджола? (3)
-
А зараз ваше завдання самостійно списати текст, але там де зустрічається число, то записуйте його словами.
-
Зачитайте числівники, які зустрілися в тексті?
-
Молодці, діти! Січень дякує вам за роботу.
-
Залишилися завдання від третього місяця – Лютого.
-
Що ви знаєте про цей місяць? ( має менше днів, цього року 29 днів)
-
Творча вправа
-
Ось яке завдання підготував Лютий. Вам потрібно доповнити текст числівниками
На галявині росло (скільки?) … квітів. Тут було (скільки?) … білих пахучих лілій, (скільки?) … гіацинтів і (скільки?) високі сині іриси. Над галявиною, над квітами, працювали (скільки?) … бджілки, щоб запастися їжею на довгу холодну зиму.
-
Давайте перевіримо як ви виконали завдання.
-
Ігрова вправа
-
А ось і останнє завдання від Лютого. Він підготував вам ребуси
100 лиця 3буна гор1а
мі100 3тон г1а
пі100лет 3зуб смор1а
і100рія ві3на пі2л
-
Молодці, діти! Ви гарно впоралися з завданням!
Підсумок уроку
-
Рефлексія
-
Зимові місяці задоволені вашою роботою і вони запитують вас на прощання:
-
З якою частиною мови ви ознайомились?
-
Які солова називають числівником?
-
На які питання вони відповідають?
-
Що вам найбільше сподобалося?
-
Що запам’яталося?
-
Повідомлення домашнього завдання
-
Наш урок добігає кінця. Тож відкрийте свої щоденники і запишіть домашнє завдання
-
Вправа з будиночком на сторінці 72