Тема. Слова, які називають дію предмета (дієслова). У значеннях слів відображаються певні явища дійсності — предмети, якості, відношення, дії. (с.7) Мета: формування предметних компетентностей:
дати учням уявлення про слова, що означають дії предметів, вчити виділяти їх в усному і писемному мовленні;
формувати вміння ставити питання до слів, що означають дію предметів;
розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять;
виховувати уважність, працелюбність;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: виконувати завдання за інструкцією; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: розвивати вміння спілкуватися усно й письмово, користуватися різними видами мовленнєвої діяльності;
здоров’язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, дотримувати правильного; сприяти розвитку рухливості дітей, їхньої бадьорості;
соціальної /громадянської: співпрацювати у парі, групі, колективі;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію,
загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці;.
Обладнання. Телевізор, комп’ютер, таблиці «Слово», «Дієслово», «Тлумачний і Орфографічні словники, Словник синонімів, презентація 81, презентації «Словникові слова», «Зорові диктанти», картки-СНІЖИНКИ з завданнями, мал. Діда Мороза, мікрофон, ребуси, картки «Самооцінювання», цеглинки ЛЕГО.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, мистецька.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Українська мова —
Давня й молода.
Світить рідне слово,
Як жива вода.
Звідки воно взялось,
Діло не просте...
В душу засівалось,
Із душі росте.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
У торбинці цій білі сніжинки,
Але зовсім вони не прості. . .
Треба виконати, діти, завдання,
І ми будемо тоді молодці!
(Дістаю з торбинки сніжинку із завданням).
- Діти, треба охайно, старанно і каліграфічно списати.
Буквосполучення оро , слово мороз
Запис загадки і відгадки.
Наганяю холоди, ріки сковую в льоди.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Ми відгадали загадку. Так, це Мороз. Мабуть, це Дідусь Мороз і залишив тут свою торбинку з незвичайними сніжинками.
Досі він мандрує по землі,
Бо ще січень і не кінець зимі.
Проблема
Відповіді учнів: мандрує, малює, дарує, сковує, холодить, морозить, віє, обпікає, веселить.
Запис слів на дошці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Слухаю, обмірковую, запитую, розумію
Ознайомлення з лексичним значенням дієслів.
Ось сніжинку в торбинці шукаю,
Вам завдання прочитаю.
(На дошці малюнки).
— Розгляньте малюнки. Я ставитиму вам запитання, а ви відповідайте одним словом.
Дівчинка (що робить?) танцює,
Хлопчик (що робить?) малює.
— Що робить дівчинка? (Пише)
— Що робить хлопчик? (Співає)
— Що роблять діти? (Читають)
— Діти, зображені на малюнках, щось роблять, виконують певну дію.
— Сьогодні ми почнемо вивчати слова, які називають дії предметів.
Людям всім давно відоме
Дивне слово — дієслово.
Дію виконати може
І в роботі допоможе.
Треба з ним завжди дружити,
З ним нам веселіше жити.
Все, що хочеш,— в дієслові.
Це найкраще в нашій мові.
Фізкультхвилинка
Знов сніжинка кличе нас.
Фізкультхвилинку провести час.
(Під музичний супровід танцюють)
3. Робота за підручником (с. 7)
У значеннях слів відображаються певні явища дійсності — предмети, якості, відношення, дії.
Дідусь морозом повіває,
Знову нам сніжинку посилає.
На сніжиночці завдання —
З підручника вправи виконання.
Гра «Будьмо уважними!»
Поспостерігай! Прокоментуй! Виконай!
Розказую та пишу
Назви предметів Назви ознак Назви дій
Хто? Що? Який? Яка? Що роблю?
Яке? Які? Що зроблю?
Працюємо творчо в парі або в групі
Виконую дослідницьке завдання
Розшифруй прислів’я та приказки.
Фізкультхвилинка з ЛЕГО
Синій колір – покрутись,
Жовтий – навколо себе озирнись.
Червоний – покажи всім літачок,
Зелений – другу дай «кулачок».
Голубий – дістань до пальців ніг,
Оранжевий – покажи щирий сміх.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Формування вміння розпізнавати дієслова.
- Ми всі добре відпочили,
Гарно вправи поробили.
Ми сніжинку відшукаєм,
Швидше завдання прочитаєм!
(Читаю завдання із сніжинки).
Гра «Впізнай дієслова».
Настав час і для гри. Дідусь Мороз пропонує нам пограти в гру «Впізнай дієслова».
Картки із словами: зима, холодний, заморозив, вітер, малювати, білий, дарує. Діти впізнають дієслова і сигналізують картками.
2. Робота з картками. Загадки.
Відповідь. Павук.
Відповідь. Дощ.
Відповідь. Телевізор.
3.Виконання вправи з творчим завданням.
(Хто?) катається на ковзанах?( Петро катається на ковзанах. )
Ялинку прикрасили (Хто?). З гірки з’їжджала на санчатах (Хто?) ?
Перевірка виконаного завдання.
VI. Розвиток мовлення учнів з цеглинками ЛЕГО
Щоб згадав він добре нас.
Подаруємо власний віршик.
Що складе клас.
На дошці записаний віршик з пропущеними словами.
Сніжинки… (полетіли).
І на долоньку... (сіли).
За ними я... (спостерігаю).
Собі бажання... (загадаю).
Мереживом висить на деревах іній.
Білий сніг сліпить очі.
Сонце забарвлює своїм промінням сніг.
Повторення вивчених слів, розгадування ребусів і їх запис.
VII. Підсумок уроку.
– Оцініть свою роботу на уроці.
– Покажіть свій настрій цеглинкою ЛЕГО.