Інтегрований урок української літератури та образотворчого мистецтва для учнів 6 класу "Смішне, комічне, романтичне в творі В.Нестайка "Тореадори з Васюківки". Виразне читання найцікавіших елементів повісті. Естамп як спосіб створення ілюстрацій" проведено в рамках тематичного предметного тижня інтегрованих уроків "Транспорт"
Інтегрований урок української літератури та образотворчого мистецтва, 6-А клас,Ус О.В., Шмиголь О.А.
Тема. Смішне, комічне, романтичне в творі В.Нестайка «Тореадори з Васюківки». Виразне читання найцікавіших елементів
повісті. Естамп, як спосіб створення ілюстрацій
Мета: формувати предметні компетентності відповідно до змістових ліній:
власне читацька –знання теорії, розуміти його підтекст; виявити особливості смішного, комічного та романтичного пригодницькому творі;
навчально-пізнавальна – уміння учнів працювати з різноманітною інформацією в умовах пошуку;
комунікативно-мовленнєва – розуміння мови твору, уміння висловлювати власну думку; характеризувати вчинки героїв, пов’язуючи з життєвими ситуаціями учнів;
діяльнісна – застосування набутих знань на практиці; ; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, спостереження, виділяти суттєве;
продуктивна – здатність до розв’язання будь-якої задачі творчо;
загальнокультурна - виховувати у школярів позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до пригодницького літературного жанру.
вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця; самостійно виконувати практичні завдання; здійснювати самоконтроль і самооцінку;
предметних мистецьких компетентностей: ознайомити з поняттям естамп та практично виконати відбиток на папері з гравюри на пінопласті; розвивати образне, логічне, просторове мислення, вміння працювати в графічних техніках; виховувати інтерес до різних видів мистецтва, естетичну культуру та прагнення до творчості.
Обладнання уроку: портрет В.Нестайка, виставка творів автора, ілюстрації учнів до твору, дидактичний матеріал ( картки),презентація.
Тип уроку: інтегрований урок
Жартувати треба для того, щоб робити серйозні справи
Аристотель
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Сьогодні у нас незвичайний урок , у якому поєднаються два предмети – українська література та образотворче мистецтво.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Бліц - опитування
1. Хто є головними героями твору В.Нестайка «Тореадори з Васюківки»?
2. Що вам подобається у Вані з Павлом?
3. Чим пояснити те, що з хлопцями повсякчас трапляються якісь пригоди?
4. Чи сміємось ми, чи співчуваємо героям твору? Коли? Чому?
2.Асоціаціативне гроно
- Діти вашого віку дуже люблять пригоди, тож запишіть асоціації до слова «пригода»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку
ІV. Сприйняття нового матеріалу
(Комічне – явища та образи в художній літературі, що викликають сміх через невідповідність між дією та наслідками, між метою та засобами досягнення її).
2. Словникова робота
- Діти, а кого називають романтиками?
(Романтик - людина, схильна до мрійності).
- А чи можемо ми назвати Яву і Павлушу романтиками?
-То тоді давайте заповнимо таблицю у зошитах , у яких випадках головних героїв можна назвати романтиками, а в яких ні
Так Ні
|
|
3. Пояснення вчителя
- Комічне буває різне за емоційним забарвленням: від добродушного гумору до нищівного сміху. Комічне може досягатися різними засобами:
* неграмотна дитяча мова ;
* вживання приказок, прислів’їв, фразеологізмі
* надання незвичних для тварин кличок;
* використання зниженої лексики, лайливих слів;
* применшення (літота) й перебільшення (гіпербола);
* використання русизмів;
* перекручення персонажем слів, вимова яких для нього важка
4. Проблемне запитання
- Що, на вашу думку, у творі В.Нестайка є смішним, а що комічним?
(Смішне – засоби втілення мрій.
Комічне – реальні ситуації, в яких опинялися герої та люди навколо
внаслідок втілення мрій).
5. Перевірка домашнього завдання
- Діти, вам було випереджальне завдання: підготувати для інсценізації гумористичні уривки, які найбільше вас розсмішили. Але перед тим , як прослухати ваші уривки, нагадайте тему інтегрованого тижня. Про що вам розповідають на кожному уроці? Давайте і ми пригадаємо, про які види транспорту ви читали в повісті, відгадавши загадки.
5. Відгадування загадок
І не сани, і не віз,-
Їхать добре, аби віз (Човен)
Як сідаєш – він бурчитьб,
По дорогах швидко мчить.
Та шолом слід одягати
І права водійські мати (Мотоцикл)
Не сіялка, не віялка,
Не станок, не млинок,-
Молотить, сортує,
Нас усіх дарує (Комбайн)
Все блищить –
Під землею біжить (Метро)
6. Діти розповідають про види транспорту
7. Інсценізація уривків
8. Робота в групах
- Діти, коли ви подивитесь інсценізацію уривків твору, ви повинні заповнити таблицю
№ з/п |
Засоби творення комічного |
Приклади з повісті “Тореадори з Васюківки” |
1 |
Вживання приказок, прислів’їв, фразеологізмів |
|
2 |
Несподівані порівняння |
|
3 |
Надання незвичних для тварин кличок |
|
4 |
Використання зниженої лексики, лайливих слів. |
|
5 |
Применшення (літота) й перебільшення (гіпербола). |
|
6 |
Використання русизмів |
|
7 |
Перекручення персонажем слів, вимова яких для нього важка |
|
6. Робота з епіграфом.
- Діти, повернімося до епіграфа уроку. Як ви розумієте слова Аристотеля?
Учитель образотворчого мистецтва
- Сьогодні в нас незвичайний урок і ви побуваєте не тільки в ролі акторів до обраних сюжетів твору, а і юними художниками-графіками. Вам потрібно було створити ескіз до сюжету та перевести його на пінопласт. Навіщо запитаєте ви? Для того, щоб зробити естамп.
Естамп – це твір друкованої графіки, відбиток із друкованої форми (кліше) — пластини, на яку нанесено малюнок. Для того щоб створити естамп, застосовують гравюру на дереві (ксилографія), лінолеумі (лінографія), металі (офорт) або камені (літографія). Одним із достоїнств друкарської графіки (естампу) є можливість її тиражування: відбитків може бути багато, і всі вони будуть мати цінність авторського оригіналу, тому основою будь-якого виду графіки залишається малюнок-оригінал.
Саме так, раніше, створювали ілюстрації до книжок. Кожен з вас сьогодні зможе зробити естамп за гравюрою на пінопласті.
Практична робота. Естамп, як спосіб створення ілюстрації |
|
Матеріали та інструменти: пінопластовий лоток, ескіз, ручка, фарба гуаш, валик або широкий пензлик, листки А4, стаканчик з водою, клейонка, вологі та сухі серветки. |
|
Послідовність дій |
Графічне зображення |
Перенесіть ескіз на пінопласт, витискаючи ручкою |
|
Нанесіть фарбу на пінопласт з витісненим малюнком за допомогою валика або широкого пензля; |
|
Притисніть пінопласт до листка |
|
Обережно зніміть пінопласт з листка Головне в естампі — чітке зображення та образна виразність ліній |
|
VІ. Узагальнення, систематизація і закріплення знань учнів
1. Гра – пошук «Літературні асоціації»
- Діти, я називаю предмет, а ви швидко називають асоціацію з ним.
* П’ятипудова льоха - метро, Манюня
* Ява - острів в Індійському океані
* Контрибуція - корова, тореадори, багнюка
* бик Петька - дачник на телеграфному стовпі
* колодязь із журавлем - врятований цуцик Собакевич, відв’язана
коза у шкоді
* єгипетська піраміда - баштан, дід Салиман, Гаменготеп сконав
VІІ. Підсумки, оцінки уроку
1.Рефлексія
« Найбільше мені запам’яталося…»
«Найсмішніше на уроці було….»
«Мене зацікавило..»
2.Домашнє завдання
Розробити естампи транспортних засобів, які зустрічаються в повісті (з образотворчого мистецтва)
Скласти тестові завдання до прочитаних розділів
Використанні джерела: