Тема: Сполучник, як службова частина мови
Мета: Дати поняття про сполучник, як службову частину мови, формувати вміння впізнавати сполучники в реченнях, визначити їхню функцію. Виховувати повагу до влучного слова. Розвивати усне і писемні мовлення учнів.
Обладнання: Підручник, посібник, дидактичний матеріал, картки, опорний конспект.
Хід уроку:
Вчитель:
Ми з вами продовжуємо розмову про службові члени мови, роботу з ОК, а саме про прийменник, його роль в мовленні. Давайте перевіримо, як ви засвоїли матеріал.
Біля дошки:
Давайте перевіремо роботу біля дошки.
( 1 учень)
Вчитель:
Ми вивчили важливу тему «Прийменник»
Давайте ще раз пригадаємо
Вчитель:
Сьогодні ми продовжуємо розмову про службові члени мови і роботу з ОК. Ми розпочинаємо вивчення теж важливої частини мови, а саме СПОЛУЧНИКА.
Я хочу звернути увагу на назву теми – сполучник. Вдумайтесь в саму назву цього члена - щось сполучає. Давайте проаналізуємо, що сполучає сполучник у реченнях.
Поглянемо на дошку. Записані речення
В піснях і труд, і даль походу,
І жаль, і усміх, і любов,
І гнів великого народу, І за народ пролита кров.
(М. Рильський)
(однорідні члени речення)
Коли осінь вмирає на сивому вітрі,
Ми старіємо на рік за законами вічного права…
(Б. Олійник)
Давайте прочитаємо речення без сполучника І (вказати на однорідні члени речення, (коли між однорідними членами)
В конспект:
СПОЛУЧНИК – службова частина мови, що вживається для зв’язку однорідних членів речення і виражає смислові зв’язки між ними.
Вчитель:
Давайте звернемось до опорного конспекту.
Погляньте на друкований конспект, де говориться про сполучник .
За роллю в мові та значенням розрізняють сполучники сурядності і підрядності.
Наведіть приклади
Наведіть приклади.
Вчитель:
Щоб закріпити цей матеріал, я пропоную самостійно:
1). Одцвіли яблуні і духмяні пахощі насичували повітря.
2). Сонце вже показалось і пекло камінь.
3). Чорніє поле, і гай, і гори.
4). Мені аж страшно, як у моє згадаю…
2. Вказати в реченні всі члени речення і частини мови.
1). Тільки верба пам’ятала покручене і невесела, як з глибини струмували під кручами чисті джерела.
2). Душно і солодко пахне в бабиному садку тернів цвіт.
Домашнє завдання: ОК вправа
КАРТКА 1
Вставити потрібні за змістом прийменники. Розібрати їх.
Нема … світі нічого кращого і Богу милішого, як любов матері … своїх діточок.
( Г. Квітка-Основ’яненко)
КАРТКА 2
Вставити потрібні за змістом прийменники. Розібрати їх.
Скільки б діток у неньки не було … неї всі рівні, … всіх вона однаково піклується.
( Г. Квітка-Основ’яненко)
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
СПОЛУЧНИК
Нз Сл Ч М
Вживається для зв’язку слів в реченні, словосполученні,
А також для зв’язку між частинами складного речення.
Не змінюється
непохідні за походженням похідні
і(й), а, та, але щоб, зате, якби
прості за будовою складені
і, та, а, але тому що
складні незважаючи на
проте, зате, якщо те що
сурядності за значенням підрядності
1)єднальні 1)причинові
І, й, та бо, тому що
2)протиставні 2)мети
А, але, проте щоб, для того щоб, аби
3)розділові 3)умовні
Або, то, чи, хоч як, коли, якщо
4)часові
Коло, як тільки
5)допустові
Хоч, дарма що
6)порівняльні
Як, наче, мов, немов
7)з’ясувальні
Що, щоб, як
Членом речення не буває