Урок. Сполучники підрядності

Про матеріал

У роботі подано конспект уроку для 7 класу про сполучники підрядності, групи за значенням, роль у мові.

Перегляд файлу

Тема. Сполучники підрядності

Мета:

  • навчальна: сформувати  поняття про  сполучники підрядності, їх роль у тексті; формувати вміння знаходити сполучники підрядності в реченні, визначати їх групу за значенням, доцільно замінювати підрядні сполучники синонімічними, правильно вживати їх відповідно до смислових зв’язків.
  • розвивальна: розвивати ключові компетентності: соціальну, комунікативну,  інформаційну, творчу; розвивати зв'язне мовлення, творче й логічне мислення, образне уявлення,  пам'ять, увагу,  здібності працювати у парах  і самостійно.
  • виховна:  виховувати культуру мовлення, сприяти вихованню естетичного сприйняття природи.
  • Обладнання: підручник (Рідна мова: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./  За загальною редакцією С.Я.Єрмоленко. – К.: Грамота,  2007), мультимедійна презентація (електронна версія додається), картка із завданнями (додаток 3), фотоілюстрації квітів для віночка

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми: проблемно-пошуковий, словесний, інтерактивний, самостійної роботи, практичний, спостереження

 Культурознавча змістова лінія: людина і природа, їх нерозривна єдність.

 

СТРУКТУРА УРОКУ

І. Організаційний момент

  1. Емоційне налаштування класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Індивідуальна робота
  2. Експрес - опитування
  3. Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань

ІII. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів

ІV. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу

1. Робота з таблицями

2. Колективна робота з текстом

3. Інтерактивний метод  “Сенкан”

3. Вибіркова робота з елементами аналізу

4. Фонетична хвилинка

5. Творче конструювання

6. Дослідження-зіставлення

V. Осмислення, узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

  1. Комунікативний практикум (робота в парах)

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Емоційне налаштування класу

Проспівав уже дзвінок —

Починається урок.

З ласки,

Маминої казки,

З щирого старання,

Гомінких пісень...

Добрий день вам, діти,

  • Добрий день!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Індивідуальна робота.

До дошки йде учень і виконує завдання.

Завдання: зробити синтаксичний розбір речення.

Теплі промені сонця розтопили сніги, і на проталинках з’явились перші чарівні квіти.

  1. Експрес – опитування
  • Яка частина мови називається сполучником?
  • На які види поділяються сполучники за значенням? Навести приклади.
  • Назвати групи сурядних сполучників за значенням. По одному сполучнику кожної групи усно ввести в самостійно складені речення.
  • Які є сполучники за способом уживання? Чим відрізняються повторювані сполучники від парних?
  • Які речення називаються складними?
  1. Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

  •                   Діти, сьогодні ми продовжуємо знайомитися із сполучником. Розгорніть зошити й запишіть тему уроку. (Слайд 1)

На уроці ви навчитеся знаходити сполучники підрядності в реченні, відрізняти їх від інших службових слів, визначати  роль у складному реченні, редагувати речення, доцільно замінюючи сполучники синонімічними.

Після цього уроку ви зможете правильно використовувати сполучники у власних висловлюваннях, складати прості й складні речення.

А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів)

Наш урок незвичайний, бо має особливу тематику. Мова піде про квіти. (Слайд 2)

Вони, як усмішка привітна,

Як дотик сонечка, як казка,

Червона, жовта чи блакитна

І в кожній з них – тепло і ласка.

Любов і ніжність струменіє,

Чарівність, неповторне диво.

І кожна квітка серце гріє,

Щоб на землі жилось щасливо.

 

Земля мережана стежками.

По них до школи ходять діти.

Рясніє стежечка квітками,

Щоб люди їм могли радіти.

 

У квітах щире сонце квітне

І чистота душі дитинна,

І небо зоряне, привітне,

І матері любов первинна!

(Після кожного виконаного завдання учні вплітають квітку у вінок).

Сплетімо вінок український сьогодні

Із мальв, чорнобривців, калини,

З барвінку та жита, із м’яти, нагідок

З жоржин, чебрецю та вербини.

 

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота з таблицями (опрацювання теоретичного матеріалу)

(Слайд 3, 4, 5, 6)

  1. Колективна робота з текстом (Слайд 7)

1. Прочитати текст.

2. Визначити тип мовлення.

3. Визначити стиль мовлення.

4. Назвати тему.

5. Виписати речення із сполучники підрядності, вказати їх групи за значенням.

6. Накреслити  схеми  речень.

Картка 1

Весняне сонечко світило тепло й радісно. Земля зігрілась під його променями й щиро усміхнулася першими квітами. На прогрітих місцях сміливо вистромили білі личка тендітні підсніжники. Вони були дуже сміливі, бо дарували красу й радість. І хоч вночі було холодно, та на ранок квітів стало ще більше.

  Весна несла тепло, і на схилах річок та канав засвітилися жовті сонечка підбілу. Вони славили весну й викликали у всіх щасливу усмішку.

  Сонце ще вище піднімалось у небесній блакиті. Сніг майже зійшов, і заголубіли ніжні проліски у всьому лісі. Вони повідомляли, що зимі вже нема вороття.

  Квіти — це душа землі. Вона дарує їх нам, щоб наші душі були такими ж чистими і тендітними, як пелюстки весняних квітів.

Проблемне питання. Чи однакова роль сполучників сурядності та підрядності у складному реченні?

  1. Інтерактивна вправа «Сенкан» (Слайд 8)

Скласти сенкан до слова квітка

Сенкан – це п’ятирядковий неримований вірш

1.Перший рядок – слово, яке позначає тему

2.Другий рядок – опис теми, який складається з 2 прикметників.

3.Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з 3 дієслів

4.Четвертий рядок є фразою, яка складається з 4 слів, висловлює ставлення до теми, почуття

5.Останній рядок складається з одного слова. Це може бути синонім, антонім чи спільнокореневе слово

(Наприклад: Квітка

Духмяна, лілова

Росте, пахне, радує

Милуюся нею в саду

Краса)

  1. Вибіркова робота з елементами аналізу (Слайд 9)

Виписати сполучники підрядності. З’ясувати їх групи за значенням. Дослідити, чи можна сполучники підрядності  замінити синонімічними. Чи змінюється про цьому зміст речень?

1. Калина так хизується красою, бо їй байдуже про усе на світі. 2. Ми цінуємо барвінок за його допомогу, тому що з нього виготовляють ліки.

3. Не було  в Україні села, у якому б  не росли під вікнами  мальви   прекрасні обереги нашої духовної спадщини.

5.  Фонетична хвилинка (Слайд 10)

Записати слово цінуємо фонетичною транскрипцією.

  1. Творче конструювання  (Слайд 11)        

За поданими складнопідрядними реченнями накреслити схеми.

  1. Безсмертник став тією квіткою, що дарує нам свою красу та здоров’я цілий рік.
  2. І від того, що ромашка розквітла коло хати, літо стало ще кращим.
  3. Як не буде квітів, то і серце людське стане черствим.
  1. Дослідження-зіставлення (Слайд 12)

Записати речення в такій послідовності, щоб вони відповідали поданим схемам.

Ключ: якщо ви правильно запишете речення, то, підкресливши першу букву в другому слові кожного речення, прочитаєте назву квітки.

      1.[…], (бо…), (що…).

      2. […], (чому…).

      3.[…, (коли…),…].

  1. Палахкотять мальви животрепетним вогнем, бо знають, що ніякі квіти не можуть з ними зрівнятися.
  2. Вечорами, коли спадала літня спека, мальви стояли урочисто серед золотого надвечір’я.
  3. Нарцисе, а скажи, чому тебе називають самозакоханим красенем?

(Відповідь: мак)

V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Комунікативний практикум (робота в парах) (Слайд 13)

Розгляньте репродукцію картини Ю. Камишного «Кожному мила своя сторона»

Складіть діалог  за картиною, використовуючи сполучники підрядності.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Питання: 

1.Чого ви навчилися на уроці?

2.Які речення називаються складним?

3.Яке місце займає залежне речення відносно головного?

4.Яку роль виконують сполучники підрядності у складному реченні?

Рефлексивно-оцінювальний етап:

1.Чи були труднощі на уроці, які саме?

2.Чи задоволені ви результатами своєї роботи?

3.Чи досягли поставленої мети?

(Акцентується увага на тому, який сплетено вінок – один із українських символів-оберегів. Усього в українському вінку 12 квіток. Кожна з них – лікар і оберіг від лихого ока. А стрічок у вінку – 13, тому що це число Христа і апостолів.)

Виставлення й мотивація оцінок

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 14)

Опрацювати § 37

А. Скласти твір-мініатюру про квіти, використовуючи сполучники підрядності.

Б. Виконати вправу 289 (виписати прислів’я, у яких є сполучники підрядності; указати їх групу за значенням)

 

docx
Додано
31 березня 2023
Переглядів
304
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку