Конспект інтегрованого
уроку
з української мови та природознавства
Свистула Світлана Володимирівна
Старобільська гімназія
Старобільської районної ради
Луганської області
2019
Тема: Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень.
Тварини взимку
Мета:- ознайомити учнів з ознаками спонукального речення; вчити перебудовувати розповідні речення у спонукальні; закріплювати знання учнів про типи речень за метою висловлювання; повторити про життя звірів взимку,про зміни, що відбуваються в їхньому житті;
- розвивати вміння інтонувати спонукальні речення, мислення, уяву, зв’язне мовлення, навички колективної роботи та роботи в групах;
-виховувати любов до рідної мови; любов і дбайливе ставлення до тварин,бажання допомогати та охороняти їх, культуру поведінки під час переходу проїжджої частини
Обладнання: Мультимедійний супровід, картки для самостійної роботи, та роботи в групах
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Л л Лл Лл ла ло ле лу ли лисиця
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її … (лисиця)
-На яке питання відповідає слово лисиця?
-Поділіть це слово на склади, назвіть букви і звуки у цьому слові
-Чим харчується лисиця взимку?
2.Словникова робота (Презентація 1)
2.1 Малюнковий диктант
Заєць, вовк, олень, ведмідь
2.2 Вставити пропущені букви
знан…я, сім…я, ль…тчик, яблун…ка, бур…як.
3.Бесіда
- Яку тему ми зараз вивчаємо на уроках української мови. (Речення)
- Які речення бувають за метою висловлювання?
- За інтонацією?
- Які речення називають розповідними?
- Які речення називають питальними?
4.Робота в парах
-Задайте, будь ласка, один одному питання
- Які питання ви задавали один одному?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимося ще з одним видом речень. Будемо вчитися правильно інтонувати їх. А також розглянемо, які розділові знаки ставляться в кінці таких речень.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення зі спонукальним реченням
Люди оленів підгодовують сіном взимку
— Складіть речення зі слів, розташувавши їх у певному порядку.
— Яке речення у вас вийшло? ( Взимку люди підгодовують оленів сіном)
— Перебудуйте речення так, щоб воно стало питальним. ( Чим підгодовують люди взимку оленів?)
— Запишіть це речення. Який розділовий знак поставили в кінці речення?
— А де люди підгодовують оленів взимку? (У лісі.)
— Запросіть людей до лісу. (Люди, приходьте, будь ласка, до лісу!)
— Як треба поводитися у лісі? Спробуйте скласти речення, щоб у ньому прозвучав заклик. (Не шуміть у лісі !)
Висновок. У нашому мовленні ми вживаємо різні речення, з різною метою, з різною інтонацією. Ми часто користуємося реченнями, у яких висловлюються різні спонукання до дії: прохання, наказ, заклик, порада, застереження, вимога. Такі речення називаються спонукальними.
— Який же знак може стояти в кінці спонукального речення?
Що за знак — стрункий, мов спис, Він над крапкою завис,
Спонука до поклику, Хто ж бо він?.. (Знак оклику.)
2. Робота за слайдами(Презентація 2)
2.1 Пояснення вчителя
2.2 Первинне закріплення
3. Робота в группах (Додаток 1)
1-група - Закличте людей берегти природу.
2- група - Перебудуйте розповідне речення у спонукальне.
Взимку тварини потребують нашої допомоги.
3- група - Попросіть друга зробити добру справу.
- Який розділовий знак треба поставити в кінці речення?
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Робота за підручником
1. Виконання вправи 247 (с. 95–96)
— Прочитайте речення. Які спонукання висловлені в кожному з них?
— Спишіть речення, у якому звучить заклик.
— Як називається речення, в якому висловлено спонукання?
2. Виконання вправи 248 (с. 96)
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Які кольори має світлофор?
— Що означає кожний колір?
— До чого спонукають вас сигнали світлофора?
— Випишіть спонукальні речення.
-Прочитайте речення. Поставте в кінці розділовий знак. З’єднайте з відповідною назвою.
1 варіант
В білому вбранні стоять дерева питальне
Чи подобається вам зимовий ліс спонукальне
Не лякайте тварин розповідне
2 варіант
Як зимують звірі в лісі розповідне
Птахи відлетіли у теплі краї питальне
Не рубайте дерева спонукальне
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Скласти Сенкан на тему «Речення»
Речення
Окличне, неокличне
Розповідають, питають, спонукають
Речення виражає закінчену думку
Знання
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прийом «Право вибору»: С. 96 вивч. прав.,
вправа 250 або скласти і записати 3 спонукальних речення
Додаток 1
1-група
- Закличте людей берегти природу.
- Який розділовий знак треба поставити в кінці речення?
2- група
- Перебудуйте розповідне речення у спонукальне.
Взимку тварини потребують нашої допомоги.
- Який розділовий знак треба поставити в кінці речення?
3- група
- Попросіть друга зробити добру справу.
- Який розділовий знак треба поставити в кінці речення?
Додаток 2
1 варіант
В білому вбранні стоять дерева питальне
Чи подобається вам зимовий ліс спонукальне
Не лякайте тварин розповідне
1 варіант
В білому вбранні стоять дерева питальне
Чи подобається вам зимовий ліс спонукальне
Не лякайте тварин розповідне
1 варіант
В білому вбранні стоять дерева питальне
Чи подобається вам зимовий ліс спонукальне
Не лякайте тварин розповідне
2 варіант
Як зимують звірі в лісі розповідне
Птахи відлетіли у теплі краї питальне
Не рубайте дерева спонукальне
2 варіант
Як зимують звірі в лісі розповідне
Птахи відлетіли у теплі краї питальне
Не рубайте дерева спонукальне
2 варіант
Як зимують звірі в лісі розповідне
Птахи відлетіли у теплі краї питальне
Не рубайте дерева спонукальне