Конспект уроку хімії в 7 класі
Автор: Бондар Катерина Олександрівна
Навчальний заклад: Харківська загальноосвітня школа № 164
Місто Харків
Тема уроку: Способи збирання кисню. Доведення наявності кисню. Практична робота №4 «Добування кисню з гідроген пероксиду з використанням різних біологічних каталізаторів, доведення його наявності»
Мета: продовжити вивчення фізичних та хімічних властивостей кисню, розглянути способи збирання кисню, ознайомитися з методами доведення наявності кисню; навчитися практично добувати кисень в лабораторних умовах; розвивати вміння працювати самостійно, узагальнювати та робити висновки; виховувати відповідальність, цікавість до предмету.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, комп’ютерна презентація, прилад для збирання газів, гідроген пероксид, манган оксид.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Кисень – це речовина, навколо якої обертається вся земна хімія.
Якоб Берцеліус
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розгадайте ребус і назвіть фізичні властивості кисню (слайд 2,3).
2. Знайди помилку (слайд 4).
А) Кисень – газ блакитного кольору, без запаху.
Б) Кисень важчий за воду.
В) Молекула кисню складається з трьох атомів Оксигену.
Г) В повітрі кисню міститься 31%.
3. Розподіліть оксиди за валентністю елемента (слайд 5).
SO3, Li20, H20, MgO, CaO, SO2, P2O3, BaO, Al2O3, FeO, N2O3, K2O.
4. Назвіть, яві Вам відомі методи добування кисню.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Шведський фармацевт Карл Вільгельм Шееле дослідив здатність кисню підтримувати горіння і назвав його «вогняним повітрям». Яким же чином, ми можемо довести, що утворений газ - це кисень? Сьогодні на уроці ми дамо відповідь на це запитання.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Способи збирання кисню
Кисень – безбарвний газ, без запаху та смаку, тому для того, щоб виявити його потрібно знати про такі його властивості, як те, що кисень малорозчинний у воді і важчий за повітря. Існує два способи збирання кисню: метод витіснення повітря і метод витіснення води. Зараз ми переглянемо відео, на якому показано методи збирання кисню. https://www.youtube.com/watch?v=HbFk-gtNmh8
Тепер разом з допомогою підручника заповнимо таблицю (слайд 7):
|
Витіснення повітря |
Витіснення води |
Суть методу |
|
|
Фізична властивість, яка дозволяє використати цей метод |
|
|
ІІ. Доведення його наявності
Кисень підтримує горіння. Тому тліюча скіпка одразу спалахує в кисні. Саме таким чином і доводять його наявність.
V. Застосування отриманих знань
Практична робота №4 «Добування кисню з гідроген пероксиду з використанням різних біологічних каталізаторів, доведення його наявності»
Мета: ознайомитися з лабораторним способом добування кисню; навчитися доводити його наявність.
Обладнання: штатив з пробірками, довга скіпка, сірники.
Реактиви: розчин гідроген пероксиду (3 %), шматочки сирого м’яса, шматочки сирих овочів — картоплі, моркви або буряка.
Завдання: виконайте роботу й оформіть звіт, заповнивши таблицю.
Хід роботи
Правила техніки безпеки під час практичної роботи (слайд 8 )
1. Розглянути виконання практичної роботи 8.3 за допомогою програми «Віртуальна хімічна лабораторія 8-11 класи»
2. Самостійне виконання роботи і заповнення таблиці (слайд 10):
Хід роботи |
Спостереження, висновки |
1. Добування кисню каталітичним розкладанням гідроген пероксиду з використанням сирого м’яса |
|
ІІ. Добування кисню каталітичним розкладанням гідроген пероксиду з використанням сирих овочей |
|
IІІ. Доведення наявності кисню |
|
3. Зробіть висновок
VІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Назвіть складові приладу, для добування кисню ( слайд 11 ).
2. Заповніть схему (слайд 12).
VІІ. Підбиття підсумків уроку
(слайд 13)
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 17, виконати письмово № 1-3 на сторінці 129