Урок "Спостереження за роллю прикметників у загадках"

Про матеріал
Вчити аналізувати будову загадки, визначати в ній роль прикметників; поглиблювати знання про слова-ознаки предметів; розвивати зв’язне мовлення; уміння влучно добирати слова для вираження думки; виховувати зацікавленість усною народною творчістю. Обладнання:ілюстрації, сніжиночки-завдання, схема «Сонечко»,предметні малюнки,загадки,картки з творчими завданнями.
Перегляд файлу

 

 

 

Тема: Спостереження за роллю прикметників у загадках.

Складання загадок.

Мета: вчити аналізувати будову загадки, визначати в ній роль прикметників; поглиблювати знання про слова-ознаки предметів; розвивати зв’язне мовлення; уміння влучно добирати слова для вираження думки; виховувати зацікавленість усною народною творчістю.

Обладнання:ілюстрації, сніжиночки-завдання, схема «Сонечко»,предметні малюнки,загадки,картки з творчими завданнями.

Хід уроку

І Організація класу до уроку

Нумо , діти, підведіться,

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Попрацюємо старанно,

Щоб почути у кінці

Що у нашім  класі

Діти-просто молодці!

- А тепер до гостей поверніться,

 приємно посміхніться й привітайтесь:

Добрий день!

ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

- Сьогодні до нас на урок Зимонька завітала

Сніжиночки-завдання для вас приготувала

Ці сніжиночки не прості,

А чарівні, мовні й загадкові.

1.Перевірка домашнього завдання(вправа 268)

Перша сніжиночка хоче перевірити, як ви приготували домашнє завдання.

- Прочитаємо вислови, які ви утворили.

- Прочитаємо речення до поданої схеми.

- Поставте запитання від слова –назви предмета до слова - його ознаки.

Лисиця (яка?)…. . Зайчик (який?) …. .

2.Перевірка теоретичного матеріалу. Заповнення схеми «Сонечко».

Друга сніжиночка прохає вас заповнити схему «Сонечко»(пригадати теоретичний матеріал з теми «Прикметник»)

1.Яку частину мови ми вивчаємо?

2.Що називає прикметник?

3.На які питання відповідає?

4. Як змінюється прикметник?

5. З якою частиною мови тісно пов'язаний ?

6.Яким членом речення виступає?

 

 

 

 

 

Ознаку предмета

 

 

 

З іменником

 

 

 

 

 

 

 

Прикметник

 

 

 

 

 

 

 

Який?Яка?Яке?

 

Числами

 

Другорядним

 

3. Каліграфічна хвилинка

Третя сніжиночка хоче нагадати вам, дітки, як треба гарно писати.

Щоб рівно і гарно писати,

Нам з'єднання букв слід усім пригадати.

Ми з вами повторимо написання буквосполучень: ел ем ве

Тому, що часто ці з'єднання  ви пишете неправильно.

Словниковий диктант

Четверта сніжиночка просить вас запам’ятати написання слів.

- Запишемо слова, в яких зустрічаються такі з′єднання :апельсин, велосипед, електрика, черемха.

Усне творче завдання

П′ята сніжиночка допоможе вам виконати творче завдання(утворити за зразком з іменників прикметники)

- Утворіть з іменників прикметники, придумайте словосполучення.

Сік (який?)…(апельсиновий)

Доріжка (яка?)…(велосипедна)

Шнур (який?)….(електричний)

Кущ (який?)…(черемховий).

(З′являється Зимонька)

Зимонька

-Діти, я дуже задоволена вашою підготовкою до уроку. Всі ці знання вам знадобляться на сьогоднішньому уроці. Сьогодні ми ще поглибимо їх.

ІІІ Повідомлення теми й мети уроку

-Сьогодні ми вчитимемося визначати в загадках важливі слова-підказки, які нам допомагають їх відгадувати. Також пробуватимемо самі складати загадки, використовуючи слова-ознаки предметів.

ІV Робота над вивченням нового матеріалу

1 .Проблемна ситуація

- Прочитайте записані на дошці загадки й спробуйте  відгадати їх.

а)Я…, я…

Відгадайте, хто такий.

(Червоний,гіркий .Відгадка:перець)

б) …, а не м’яч ,

  ….., а не трава,

з хвостом, а не миша,

…., а не мед.

(Круглий, зелений, солодкий. Відгадка:кавун)

-Чи можете відгадати хоч одну? А чому ні?

- Можете відразу сказати: яких саме слів не вистачає?

 

 

- Якщо я скажу вам відгадку, першої загадки, чи зможете ви її відновити?

Погляньте на малюнок і скажіть, які слова треба вставити?

- А які слова ви вставите у другу загадку?

- Яких слів не вистачало? Що вони означають?

(Форму, колір, розмір)

- Як ми говоримо про такі слова? (Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати)

2.Колективна робота з підручником(вправа 269)

За поданими ознаками впізнайте предмети й допишіть їх назви.

-Назвіть ознаки інших відомих вам предметів.

Мама…..

Яблуко…

Лисиця…

3. Самостійна робота (вправа 270)

- Відгадайте загадку.

- Спишіть і підкресліть назви ознак.

4. Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила

Слізки срібнії зронила

Ми ті слізки пошукаєм

У травичці позбираєм

Пострибаєм, як зайчата

Політаєм,як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили руки.,ніжки.

5. Робота в парах (вправа 271)

- Складіть загадку про зайця, добираючи відповідні назви ознак предметів ( у парі)

- Запишіть відредаговану, уточнену загадку. Підкресліть слова, вписані замість крапок.

- Чи можна без цих слів відгадати загадку?

V Закріплення вивченого матеріалу

1. Колективна робота(вправа 272)

2.Відгадування загадок

  • Срібна зірка, біла-біла,

            На долоню теплу сіла.

           А як сіла, то й розтала,

           Голуба водиця стала.(Сніжинка)

  • Дороги дерев'яні ., а поля скляні. (Вікно)
  • На столі найголовніший,

           Найситніший, найсмачніший.

           Він пахучий та пухкий

           Білий, чорний –ось який.(Хліб)

 

 

 

Зимонька.

   -Я знаю, що ви дуже любите загадки. Допоможіть сніжинці скласти загадки за предметними малюнками.

3.Складання загадок

- Пригадайте, які слова допомагають вам відгадати загадку (Найчастіше це-прикметники)

- Спробуйте скласти свої загадки за предметними малюнками.

-Молодці!

4.Письмове творче завдання(робота за картками)

Картка№1

1.Прочитай.Встав слова з довідки.

…. і …., сірий , …. і ….Вдень ховається. Вночі йде шукать собі харчі .Весь в … голочках .Всі впізнали…

Довідка:гостроносий , малий,незлий,тихий,тоненьких,їжачка.

2.Розшифруй слово і запиши. Добери і запиши  до нього прикметники.

Їчокжа

Картка №2

1.Прочитай. Допиши прикметники за змістом тексту.

В  … полі він росте

На … ніжках,

В … панчішках.

Квіточки …-

Оченьки … .

2.Розшифруй слово і запиши. Добери до нього прикметники .Склади й запиши речення.

Лньо

VІ Підсумок уроку

-Чи цікавим був урок?

Рефлексія:визначте своє ставлення до уроку.

-Чи покращився у вас настрій? Оберіть відповідно до вашого настрою сніжинку.

-Які слова допомагають відгадувати загадки?

- Яку роль виконує прикметник в усному та писемному мовленні?

(учні розповідають вірші)

  • Чи всі завдання Зимоньки виконали?

 Молодці!

Зимонька.

- Всі мої завдання виконали вчасно. Я дуже задоволена вами. Дякую вам за урок. На згадку дарую вам сніжиночки чарівні.

Домашнє завдання –вправа 273

Оцінювання учнів

 

 

doc
Додано
7 лютого 2020
Переглядів
1550
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку