Українська мова
Тема. Спостереження за родовими закінченнями іменників.
Мета: удосконалювати навички визначати рід іменників, ставити питання і визначати приналежність іменників до одного з родів, визначати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати спостережливість, уважність; виховувати бажання вчитися.
Обладнання : кубик, ноутбук, конструктор LEGO.
Тип уроку : комбінований.
Освітні галузі : мовно-літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
І. Вступна частина.
Організація класу.
Я – школяр, я – школярка.
Я – особистість творча.
Я – думаю, порівнюю.
Я – аналізую, висловлюю своє судження.
Я- хочу більше знати, чітко і зв’язно розповідати.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
1) Перевірка домашнього завдання.
Зошит з укр. мови с. 19 , впр. 4
- Прочитайте іменники чоловічого роду; жіночого роду; середнього роду, які ви виписали із словника.
2) Каліграфічна хвилинка.
На дошці записані слова с пропущеними буквами. Прочитайте їх.
Ак..ція, в..рба, в’я.., гра.., кл..н, яс..н.
Із пропущених букв складіть слово. (Береза)
Письмо з’єднань.
О о б бб Г Б Б Б б Бб
Бе бе ер ре ез за береза
Зорово- слуховий диктант (на екрані)
Білі берізки одягають навесні золотисті сережки.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Кубування»
3. Повідомлення теми та мети уроку.
-- Тема нашого уроку «Визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників». На уроці ми будемо не тільки продовжувати визначати рід іменників, а й під час мовного дослідження ми дізнаємося, які родові закінчення мають іменники певного роду.
4. Вивчення нового матеріалу.
1) Запишіть іменники у три стовпчики, розподіливши їх за родами.
Клас, олівець, світло, зерно, книжка, море, крейда, гумка, яблуко, зошит, пенал, альбом, ручка, небо, земля, морозиво, лінійка, батько, дядько, ніч, життя, теля, лоша.
Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід
(він, мій) (вона, моя) (воно, моє)
клас книжка яблуко
олівець гумка море
пенал ручка лоша
альбом земля теля
батько лінійка морозиво
дядько ніч життя
2) Перевірка виконаного завдання. Виділення закінчень у іменників.
Прочитайте іменники чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду..
Оцініть свою роботу за допомогою цеглинок LEGO.
- Діти, пригадайте, що називається закінченням? Як визначити закінчення в слові?
3) Дослідження родових закінчень .
- Які закінчення мають іменники чоловічого роду? Жіночого? Середнього?
Висновок.
Ч. р. Ж. р. С. р.
- о, нульове -а, -я. нульове -о, -е, -а, -я
- Наведіть приклади іменників чоловічого роду із закінченням – о, нульовим.
- Наведіть приклади іменників жіночого роду із закінченням -а, -я, нульовим.
- Наведіть приклади іменників середнього роду із закінченням -о, -е, –а, -я.
Фізхвилинка
5. Закріплення вивченого матеріалу.
1) Робота з підручником.
Виконання вправи 7.
Виконання вправи 8.
2) Робота в групах.
1 група «Асоціативний кущ» до слова «Дощ» ( дібрати лише іменники чоловічого роду)
2 група «Асоціативний кущ» до слова «Сонце» (дібрати лише іменники середнього роду)
3 група «Асоціативний кущ» до слова «Вода» (дібрати лише іменники жіночого роду)
ІІІ. Заключна частина.
1. Домашнє завдання.
С. 112 правило, с. 113 впр. 10
2. Рефлексія. Вправа «Рюкзачок – м’ясорубка – кошик»
Рюкзачок – це потрібні для мене знання.
М’ясорубка – мені потрібно подумати над отриманою інформацією.
Кошик – ці знання мені не потрібні.
3. Самооцінка письмової роботи в зошиті.