Урок "Сприйняття зображень предметів, простору і кольору. Лабораторне дослідження. Акомодаційна здатність ока"

Про матеріал
Конспект уроку з біології для 8 класу. Урок має чітку структуру, має всі етапи уроку. На кожному етапі уроку використані інтерактивні вправи та прийоми навчання. Урок містить цікаві факти та інформацію до теми. На уроці використані цікаві завдання. До уроку додається презентація, яка повністю та послідовно відтворює етапи уроку. Урок з елементами дослідницької діяльності.Не перенасичений теоретичним змістом.
Перегляд файлу

8 клас     Біологія

Тема. Сприйняття зображень предметів, простору і кольору.

Лабораторне дослідження. Акомодаційна здатність ока

Мета: поглибити знання про будову та функції зорової сенсорної системи; ознайомити учнів з особливостями сприйняття зображень предметів, світла та простору; сформувати вміння проводити дослідження, порівнювати, аналізувати та робити висновки; удосконалити вміння творчо розв’язувати поставлені завдання; формувати розвиток комунікативної компетентності; виховувати культуру мовлення, дбайливе ставлення до свого здоров’я; формувати в учнів впевненість у власних силах.

Обладнання: підручник, картки, таблиця «Будова зорового аналізатора», роздатковий матеріал, презентація, відеоматеріали

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу

Основні поняття і терміни: оптична система ока, сітківка, фоторецептори, колбочки, палички, акомодація, родопсин, йодопсин

Прийоми роботи: вправа «Так чи Ні», «Здивуй», «Мозковий штурм», проведення дослідження, вправа «Сходи успіху» та інші 


Хід уроку

І. Організаційний момент. Налаштування дітей до заняття.

Всі підніміть очі, подивіться на мене, а я на вас. Сьогодні цей вислів є актуальним. Зустріч поглядом має надзвичайну силу, а зоровий контакт з іншою людиною змінює наше враження від неї.

А зараз подивіться у очі один одного. Посміхніться. Зверніть увагу на колір райдужки, на діаметр зіниці вашого сусіда по парті.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа  «Так чи Ні»

  1. Сенсорні системи – це аналізатори
  2. Стінка ока утворена однією оболонкою
  3. Порожнину очного яблука займає склисте тіло
  4. Нервові імпульси утворюються в нервах
  5. Діаметр зіниці змінюється, залежно від кількості світла
  6. Сітківка – це оболонка, що містить кровоносні судини
  7. Кришталик – це лінза, яка заломлює світло
  8. Кришталик може змінювати свою кривизну (форму)
  9. Первинна обробка інформації здійснюється у фоторецепторах
  10.  Центри зору відповідають за проведення нервового імпульсу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Метод «Здивуй»

Чи знаєте ви, що:

  • Людське око може розрізняти до 10 млн. кольорових відтінків 
  • 10% свого дня людина проводить із закритими очима , кліпаючи повіками 
  • Люди і собаки єдині хто шукає зорові підказки в очах інших, а собаки шукають підказки спілкуючись з людьми
  • Якби земна поверхня була пласка ми б могли помітити палаючу свічку  вночі на відстані 30 км
  • Коти краще бачать ніж люди в темноті, а вночі їхні очі світяться, тому що вони під сітківкою мають світловідбиваючу оболонку
  • Ми бачимо лише хвилі в діапазоні 400 – 800 нм 
  • Зоровий аналізатор може сприймати 1000 окремих зображень в секунду, але зазвичай уже при частоті 150-240 кадрів картинка стає непомітною, а рух набуває реалістичності
  • Перше німе кіно було із частотою 16- 25 кадрів і дуже часто механіки в кінотеатрах змінювали частоту під час сцени, щоб відповідати настрою глядачів

Сьогоднішній наш урок пройде під девізом: «Пізнай самого  себе, щоб пізнати краще світ» (давньогрецький афоризм, що був викарбуваний  на стінах храму «Пізнай самого себе». Автор цього висловлювання невідомий; античні джерела приписували його різним авторитетам давнини).

ІІІ. Повідомлення теми. Формування мети та завдань уроку

Завдання уроку:

  1. Як формуються зорові об’єкти у людини
  2. Які особливості будови сітківки ока
  3. Що таке акомодація

Сьогодні будемо шукати відповіді на запитання:

1.Чому в сутінках «усі кішки сірі»?

2.Чому пірати носили на оці чорну пов’язку?

3.Чому одночасно ми не можемо бачити предмети, що знаходяться на різній відстані  від ока?

4.Чому виникають зорові ілюзії?

5.Чому споживання вітаміну А є важливим для зору?

Відеофрагмент реп-уроку Ольги Халепи

IV. Вивчення нового матеріалу. Обговорення нових  знань

Всі завдання уроку  здійснюються  синхронно з презентацією

1.Сприйняття зображення

Робота з карткою

 Завдання 1. Позначити елементи оптичної системи ока

Обговорення:

1.Що вивчає оптика? Погляньте на слайд. Прокоментуйте зображені 

  прилади

2.Що об’єднує оптичні прилади та око людини?

3. Для чого використовуються дані прилади

4. Що є важливим елементом у їхній будові? Які його функції?

 Завдання 2. Позначити клітини сітківки ока. Заповнити таблицю «Порівняльна 

 характеристика колбочок і паличок»

Пошукова робота

Робота з текстом підручника на с.174 (мал.100),  с.176

Обговорення:

1.Чому жовта пляма є місцем найкращого бачення предметів?

2.Яких фоторецепторів більше?

3.В якій частині ока розташовані палички та колбочки?

4.Чому вночі людина не розрізняє кольорів?

Трикомпонентну теорію кольорового зору вперше сформулював у 1756 році   М. В. Ломоносов, коли писав «про три матерії дна ока». Людське око розрізняє до 10 млн. кольорових відтінків, але, на відміну від комах, не сприймає ультрафіолетового випромінювання.

Картка для визначення розладу колірного зору

 Дальтонізм. Особливості прояву хвороби. Дж. Дальтон.

2.Акомодація.  Лабораторне дослідження

Робота в парах

1.Складіть речення із запропонованого набору слів (змінена послідовність слів). (учні складають, потім зачитують)

Речення:

  1. Кришталик змінює кривизну за допомогою війкового тіла.
  2. Кришталик змінює кривизну для заломлення променів.
  3. Кришталик стає більш опуклим і сильніше заломлює промені.
  4. Кришталик стає менш опуклим і слабше заломлює промені.
  5. Складніше заломити промені від близьких предметів.
  6. Легше заломити промені від віддалених предметів.

Проведення дослідження з карткою

Вправа «Мозковий штурм»

1.Чому ми не можемо одночасно бачити предмети, що на різній відстані від очей?

2.Що в оці налаштовується на чітке бачення?

3.Що потрібно для чіткого сприйняття предметів?

3. Формування зображення

Робота з таблицею

Таблиця «Формування зображення у мозку»

Обговорення:

1.Чому зображення на сітківці перевернуте і зменшене?

2.Чому кришталик стає опуклішим, коли ми розглядаємо близько розташовані предмети?

3.Що допомагає змінювати кривизну кришталика?

4.Де формується зображення?

5.Яке зображення формується на сітківці?

Важливе повідомлення

Морква в харчовому раціоні людини

4.Бінокуляний зір. Зорові ілюзії.

Важлива інформація

Бінокулярний або стереоскопічний зір, - бачення двома очима, що забезпечує чітке, об’ємне сприйняття предмета та його місце розташування в просторі. Загальне поле зору, тобто простір, з якого сприймаються світлові сигнали при нерухомій голові та очах, становить 1800. Органи зору добре пристосовані до сприйняття світлової інформації і забезпечують сприйняття світла,  форми, розмірів, кольорів, визначення відстаней та об’ємності предметів.

Оптичні ілюзії

Оптичні ілюзїї властиві здоровому зоровому апарату ( на противагу галюцинації, котра властива хворому зоровому апарату).Відомо більше 100 оптичних ілюзій, причому переконливих пояснень більшості не існує.

Зорові ілюзії – типові випадки невідповідності між зоровим сприйняттям та реальними властивостями спостережуваних об’єктів.

                                Фізкультхвилинка для очей  рухи очима

V.  Закріплення вивченого маріалу

Вправа «Лови помилку»

Робота в парах з текстом, у якому допущені помилки

Текст з помилками:

  1. Всю порожнину ока заповнює склисте тіло, яке підтримує його форму (Так)
  2. Зіниця заломлює промені від предметів і забезпечує їх фокусування на сітківці (Ні)
  3. Сліпа пляма – ділянка сітківки, що є місцем найкращого бачення об’єктів (Ні)
  4. Остаточне зображення предмета формується у зоровому нерву (Ні)
  5. Зіниця не реагує на зміну освітленості (Так)

 Вправа «Хто зайвий»

1.Колбочки, палички, кришталик, фоторецептори

2.Кришталик, фоторецептори, склисте тіло, рогівка

3.Фоторецептори, нервове волокно, центри кори головного мозку, зіниця

 Вправа «Встановіть відповідність»

Між реченнями однієї колонки і  словами-відповідями іншої

Розгляд проблемних питань уроку 

VI.Рефлексія. Зворотній зв’язок

Картка «Сходинки успіху»

Учні аналізують свою діяльність на уроці. Оцінюють свій рівень знань

 VII. Підведення підсумків. Домашнє завдання

Учитель аналізує урок, виставляє оцінки, вказує на недоліки, наголошує на виконанні домашнього завдання

Опрацювати параграф 43. Підготувати інформацію про вітамін А.

 

docx
Додано
28 березня
Переглядів
200
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку