Спроби повороту від «холодної війни» до співробітництва держав (друга половина 50-х – 60-ті роки)
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:
Карибська криза
Палестинська проблема
Рух неприєднання
ДАТИ:
1963р. – підписання міжнародного Договору про заборону ядерних випробувань у трьох сферах
ПЛАН
1. Проблеми роззброєння. Карибська криза.
2. Палестинська проблема.
3. Становлення руху неприєднання.
1. У другій половині 50-х рр. прояви холодної війни трохи послабшали: Женевські переговори 1954р. підвели риску під франко-індокитайським конфліктом, покращилися відносини між СРСР і Китаєм, Японією, Югославією. У травні 1955р. СРСР виступив з ініціативою щодо укладення міжнародної конвенції про скорочення озброєнь і заборону атомної зброї. Під тиском світової громадськості, що вимагала зменшення військових бюджетів, вперше в історії ООН Генеральна Асамблея розглядала питання про повне і загальне роззброєння. Однак реальних кроків зроблено не було, оскільки СРСР і США пропонували взаємовиключні варіанти вирішення проблеми.
Вторгнення англо-франко-ізраїльських військ у Єгипет (1956р.), Берлінська (1961р.) і Карибська (1962р.) кризи зупинили переговорний процес. Берлінська криза сягає своїм корінням у 1959р., коли на Женевській конференції міністрів закордонних справ СРСР, США, Британії і Франції розглядалося питання про утворення німецької конфедерації з НДР і ФРН. Одна результатів переговори не дали, і в ніч на 13 серпня 1961р.радянська сторона збудувала Берлінський мур, що остаточно роз’єднав Берлін. Американське командування стало перекидати війська до Західного Берліну. 27 жовтня відстань між американськими і радянськими танками становила 200 метрів. Протистояння тривало добу і закінчилося виведенням військ. Тільки у 1971р. була укладена 4-стороння угода щодо статусу Західного Берліна.
Карибська криза - - див. матеріал з теми «США у 60-70-і роки».
Проте на початку 60-х років, не дивлячись на попередні конфлікти, вдалося досягти домовленості про часткову заборону випробувань ядерної зброї.
5 серпня 1963р. у Москві було підписано договір про заборону випробувань ядерної зброї у 3-х сферах – атмосфері, космосі і під водою – між СРСР, США та Британією. За короткий строк до нього приєдналися більше 100 держав. У 1970р. набрав чинності Договір про нерозповсюдження ядерної зброї.
2. Палестинська проблема – див. матеріал з теми «Країни Близького та Середнього Сходу».
Крім близькосхідної проблеми, викликаної арабо-ізраїльським протистоянням, ситуацію в світі ускладнило воєнне вторгнення СРСР та ряду соціалістичних країн у Чехословаччину 1968р. (придушення «Празької весни»), протистояння СРСР та Китаю.
3. Певного покращення міжнародних відносин вдалося досягти з утворенням Руху неприєднання. Це міжнародне об’єднання держав, що визнають неприєднання до військово-політичних блоків великих держав, недопустимість надання своєї території під військові бази іноземних держав основними принципами зовнішньої політики. Принципи неприєднання сформульовані у 1947р. Дж.Неру як зовнішньополітичні принципи Індії.
На Бандузькій конференції (Таїланд) вперше були сформульовані спільні для країн Азії і Африки найважливіші принципи їхньої зовнішньої політики. Рух неприєднання організаційно оформився у 1961р. на Бєлградській конференції (Югославія). Тут були закріплені основні принципи, запропоновані Індією, певні доповнення внесені до заключної декларації Гаванської конференції (1979р.).
Основні критерії членства у русі – незалежна зовнішня політика, що визнає співіснування різних політичних і соціальних систем; підтримка національно-визвольних рухів; неучасть у військових союзах; заборона використання іноземних військових баз на території цих країн у ході конфліктів між великими державами; боротьба проти всіх форм насилля; невтручання у внутрішні і зовнішні справи інших країн. У Русі активну участь беруть колишні колонії Азії, Африки, Латинської Америки – близько ста країн.
ЗАВДАННЯ ТА ЗАПИТАННЯ
1.1. Охарактеризуйте спроби повороту від холодної війни до співробітництва держав. З іменами яких політичних діячів СРСР і США вони пов’язані?
1.2. Яке значення договору 1963 року?
1.3. Дайте оцінку основним положенням Руху неприєднання.
2.1. В якому році відбулася англо-франко-ізраїльська агресія проти Єгипту: 1949, 1955, 1956, 1979 роки?
2.2. Договір про заборону ядерних випробувань у трьох сферах підписано ……році.
3.1. Як ви вважаєте, чи могли берлінські події 1960р. призвести до світової війни? Відповідь обгрунтуйте.