Тема: Становище (розвиток) Австрійської та Російської імперій в першій половині ХІХ ст.
Мета: сформувати уявлення про становище (економічне, політичне, соціальне та національне) в імперіях, виділити провідні риси, спільні та відмінні; проаналізувати джерела по історії України виділивши спільні та відмінні риси; систематизувати уявлення про становище націй у складі імперій за аналогією українців; виховати поважне ставлення до власної історії
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Які асоціації ( у термінах та поняттях) у вас викликає речення - Російська та Австр. імперії на укр.землях на поч. 19 ст? (Мозковий штурм)
Наприклад: панщина,кріпацтво, нац.рухи, пригноблення народів, феодальні порядки, русифікація (румунізація, мадяризація), відсутність громадянських прав та політичних
3. Вивчення нового матеріалу (працють кілька чоловік біля дошки, з одночасним записом учнів у класі))
1. У яких 3-ох напрямках діяли імперії? (поясніть поняття)
(Уніфікація, денаціоналізація, асиміляція)
2. Розкидайте поняття та терміни до відповідних колонок (плутанка)
Австрія (1) |
Росія(2) |
Реформи, відміна кріпацтва, таємні організації, декабристи, повстання Кобилиці, Кармалюка, ГРР, військові поселення, уніфікація, Галичина, Буковина, Пд. України, губернії, дистрикти, сировинний придаток укр. землі, парламент, україномовні початкові школи |
Характеристика становища |
Росія |
Австрія |
Політичне |
|
|
Економічне |
|
|
Соціальне |
|
|
Національне |
|
|
Коментована характеристика , після завершення роботи. Задіяно до 8 чоловік
(метод сніжного кома)
6. Підсумковий етап уроку.
Я на цьому уроці вивчив(-ла) ... мені було складно чи запам’яталось...
7. Домашнє завдання: Написати есе на тему «Неможливо жити по-старому, не хочуть жити по-новому» ( використовуючи приклади держав 19 ст.)